şükela:  tümü | bugün
 • sabah 10'da yapılacak duruşmadır. hdp eş başkanı selahattin demirtaş mahkemeye çıkacağı denilse de duruşma öncesinde dava ankara adliyesi’nden sincan cezaevi’ne alındı ve demirtaş’ın duruşmaya getirilmeyeceği ve segbis ile davaya bağlanacağı öğrenildi

  --- spoiler ---

  duruşmaya avrupa'dan da partiler gelecek:

  fransa sol parti, fransa kominist partisi, italyan ilericiler ve demokratlar hareketi, isveç sosyal demokrat parti, norveç kızıl parti, norveç sosyal demokrat partisi, yunanistan syriza, ingiltere’den insan hakları aktivisti ve avukatlar, alman sosyal demokrat partisi, avrupa parlamentosu sol grubu, irlanda sinn fein, ingiltere işçi partisi, britanya genel sendikası, danimarka kırmızı-yeşil birlik grubu ile danimarka liberal parti temsilcileri de izleyecek.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…n_iki_kritik_gun.html

  --- spoiler ---
 • 14:46 av. aydın erdoğan: bu dava kürt gerçeğinden ayrı düşünülemez. hdp'nin taşıdığı mesaj kitlelere umut aşılamıştır. bugün akp'yi iktidardan düşüren hdp'ye karşı yargı eliyle,araçsallaştırılarak rövanşı alınmaktadır. hdp, 7 haziran ve 1 kasım seçimlerinde baraj altında kalsaydı böyle ucube bir yargılamaya ihtiyaç kalmayacaktı. hdp' nin barajı aşmasıyla kentler yerle bir edildi, sivil insanlar katledildi. bu dava akp'nin 400 milletvekili alamamasının sonucudur.

  14:10 av. levent kanat: yargılama yapılıyor ama müvekkil burada yok. en temel kriterler yok sayılıyor. müvekkil yargılamaya katılma talep ve gerekçelerini aylar öncesinden belirtmiştir.yargılama, yargı mekanlarında yapılır.adil yargılanma hakkı ihlal edilmektedir. sn. demirtaş da savunmanlar olarak bizler de maddi gerçeği arıyoruz. ama iddia makamı kendisine yüklenen yasal sorumluluklara uygun lehe ve aleyhe delilleri toplamamaktadır. sayın demirtaş yargılamaya katılmak istediğini ısrarla belirtmiştir.

  14:05 mahkemenin verdiği aranın ardından duruşma devam ediyor.

  12:37 mahkemeye 14.00’a kadar ara verildi.

  12:35 av. yıldız imrek: müvekkilimizle ilgili fezlekelerin tamamı siyasal anlamdaki düşünce açıklaması, basın açıklamaları niteliğinde beyanlardır.venedik komisyonu 1999 yılındaki değerlendirmesinde yasama sorumsuzluğunun serbest seçim ilkesinin,halkın egemenlik hakkının korunmasın olduğunu, azınlıkta kalan milletvekillerinin korunması ve demokratik çoğunluğun desteklenmesi olarak nitelendiriyor.

  11:48 av. ercan kanar: eğmeden, bükmeden gerçekleri ortaya koymalıyız. siyasi öç alma saikiyle süreç yürütülmüştür. insanlık yüzlerce yıllık mücadele sonucu hukuki bağışıklıkları teminat altına almıştır. basite almamak gerekir. eğer bir soruşturmaya siyasi faktörler dahil olmuşsa o bir zehirdir. hukuk devleti ilkesinin tarafsızlık ve nesnelliği ortadan kalkmıştır. siyasi direktiflerle hesaplaşma yolu olarak yargı seçilirse meşruiyet ortadan kalkar. yargının tavrı devletten, ideolojiden bağımsız olmalıdır. biz siyasi hesaplaşmalardan uzak, iktidarın kılıcı olunmayacak kararlar vermenizi istiyoruz. mahkemenizden cesur bir kararla düşme kararı verilmesini talep ediyoruz. siyasal hesaplaşmaların coğrafyası halk platformlarıdır, ceza mahkemeleri değildir. bu yaşananlar düşman savaş hukuku uygulamasıdır.

  11:40 demirtaş'ın savunmanlığını üstlenmek adına duruşma salonunda hazır bulunan avukatlara, hakim "herkesin konuşmak istemesi durumunda avukat kısıtlaması getireceği" uyarısında bulundu.

  11:35 av karaman: demirtaş, daha öncelerde de olduğu gibi segbis sistemi üzerinden duruşmaya katılmayacağını belirtmiştir. olağan dışı bu yargılama usulü kabul edilemez. yargılama tarihinde bir ilk olduğu düşüncesiyle belirtiyorum. sn. demirtaş birkaç gün öncesine kadar hangi mahkemede yargılanacağını dahi bilmiyordu. haziran ayından bu yana usulen dahi tutukluluk incelemesi yapılmamıştır.

  11:25 dışarıda bekleyen yurttaşlarla söyleşi yapıldığını gören polis, ankara valiliği'nin basın açıklamasını yasakladığını ve müdahale edeceği yönünde uyarıyor.

  11:10 demirtaş'ın avukatları savunma yapıyor

  11:05 savcı, 31 fezlelekeden yargılanan demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını istedi

  11:00 duruşma salonuna getirilmeyen demirtaş segbis ile bağlanmayı kabul etmeyerek duruşmaya katılmadı. demirtaş bizzat duruşmaya katılmak için edirne cezaevi'nden dilekçe gönderdi. ayrıca demirtaş, segbis uygulamasına ilişkin yasanın iptali için mahkemenin aym'ye başvurmasını ve bu nedenle yargılamada durma kararı verilmesini istedi.

  10:55 selahattin demirtaş'ın duruşması, uluslararası katılımcıların, gözlemcilerin, milletvekillerinin güvenlik gerekçesiyle salona alınmamaları kararıyla başladı.

  10:40 sincan cezaevi’nde görülmekte olan darbe girişimi duruşmasını izlemek isteyen gazetecilerin telefon ve bilgisayar ile salona girmelerine herhangi bir yasak uygulanmazken, hemen yan salonda bulunan selahattin demirtaş duruşmasını izlemek isteyen gazetecilerin bilgisayar ve telefonla içeri girmesine izin verilmedi.

  10:25 hdp'nin resmi sosyal medya hesabından aktarılan bilgiye göre duruşmayı izlemek için gelen yurttaşların bir kısmı sincan cezaevi kampüsünün önüne ulaştı. gelen bin kişinin üzerinde izleyici arasından 150 kişi içeri alındı
  10:15 yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri duruşmaya alınmadığı belirtilirken duruşmanın yapılacağı salona avukatlar ve basın dışında kimse alınmıyor