• global bir markanın türkiye vatandaşlarıyla alay etmesi durumudur. global bir markanın avrupa pazarı için ürettiği bir ürünü alırsınız, gümrük birliği üyesi ve dolayısıyla aynı kalite/teknik standartlara haiz türkiye'de bu ürünü kullanırsınız.

bu ürünü türkiye'ye getirdiğinizde birincisi, apple sizi muhattap almaz. g**g***ler*şunlar bunlar diye sokak aralarına yönlendirir, yetki verdiği servisler vardır.

bildiğiniz gibi apple 2018 yılı sonuna kadar batarya değişimlerini indirimli yapmıştı. kendi yazılımları pilleri daha hızlı yaşlandırdığı için apple özür diledi. marka değerini telafi etmek için indirime gitmesi iyi niyetli göründü.

türkiye'de pil değiştirmek istediğinizde özellikle kurdaki dalgalanmadan da dolayı, servisler işi yokuşa sürmeye başladı. zaten apple teknik servisi yüzünüze bakmıyor, bir de yetkili servise gittiğimde şunu yaşadım:

yetkili servis telefonumu aldı, dedi ki bunun kasasında çizikler var. ben pili değiştirirken ekran kırılırsa bunun için sorumlu değilim. dedim bunu benim için yazılı ifade eder misin? kalkmış bana pil değişiminden falan bahsetmeden, kullanıcı kaynaklı hasarlar garanti kapsamı dışındadır 2000 küsur lira verirseniz garanti kapsamında işlemler yapılabilir diye rapor düzenledi. e, nerede benim indirimim?

takvim 2019'a döndüğünde böyle bir durum kalmayacaktır, servisler pilleri 20 gün sonra 2 katına satacak keriz mi? stok da bulundurmaz, böyle caydırma da yapar.

apple teknik servisle konuyu görüştüm. yazılı görüşmede çağrı isimli arkadaş, politikaları gereği hasarlı bir parçayı çıkartıp tamir yaptıktan sonra hasarlı parçayı geri takmak gibi bir uygulamaları olmadığını belirtti.

bunun adı şarlatanlıktır. tahmin edersiniz ki telefon vuruk filan da değil. fakat yetkili servis : ben bunu kırarım, parasını da sana ödetirim; demektedir.

apple politikası budur. arkadaşlar steve jobs öldü.
hesabın var mı? giriş yap