şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • cevremden duydugum kadarıyla yapmıyorlar..
    bende izolasyondan yenı cıktım tekrar test yaptırıp durumu kontrol etmek ıstıyordum. komsular falan denemısler hepsı olumsuz yanıt almıs..
    hastalık bende ailemden farklı calıstı.. ailemin tersine ben cok az oksurdum ve nefeste daralmayla basladı. hala tam nefes alamıyorum hissi var. ve burnumun ıcı hala yanıyor. tekrar pozitif cıkacagımdan eminim ama tekrar izolasyonla ugrasmak istemiyorum.
    heralde geriye kalan virüsün benim için bi tehlikesi yok.. ama tasıyıcı olurmuyum bilmiyorum..

en kotu senaryo herkesi 2 defa tedavi edicek butceye sahip olunmaması ( komplo teorim boyle)
  • bu durum benim de kafamı karıştırıyor şu an karantinadayım ve karantina bittikten sonra ben de test yaptırmak istiyorum demek ki özele gideceğiz.
  • olmayandır.
    tum avrupa’da da aynen bu sekilde uygulaniyor.
  • kesin yayılma istiyorlar. kriz derinleştikçe hastalık artsın krizin bahanesi olsun millet uyansa da hastalık yüzünden kendini toparlayıp hak sormasın diye. şimdi bir şey olsa erken seçim şartları oluşsa dahi çok yoğun hasta var seçim çok büyük risk olur diyip seçimden bile yırtabilirler. hastalık ve diğer etkenler bir gün bitecek ama içimde bulunduğumuz fakirlikten kurtulmamız pek kolay olmayacak.
  • öncelikle geçmiş olsun.

bilgim çerçevesinde bunun gerekçesini anlatmaya çalışayım:

içinde kalan ölü veya bulaşma riskini kaybetmiş, yani aşı malzemesi olacak gibi olan virüsler hala olabilir, muhtemelen var da. bunlar da pcr testinin aslında hastalık veya bulaşıcı etki göstermemene rağmen pozitif çıkmasına sebep olabilir. örnek alınan genizde olmasa bile ciğerlerinde olabilir bu etkisiz/ölü virüsler. karantinasını bitirenlerde de tek başına pcr pek doğru sonuç vermiyor bu yüzden, yanında antikor testi ile sağlama yapılabilir.

hastalığı atlatan kişilerin bazılarında atlattıktan 45-50 gün sonra bile pcr testinin pozitif çıkması da tam bu sebepten.
  • doktorun yaptığı tamamen bakanlığın algoritmasına göredir ve doğrudur.

mevcut algoritma pozitif çıktığınız örneği verdiğiniz günden izolasyon süresini başlatır. 10 gün sonra zorunlu izolasyonunuz biter ve algoritma tekrar test yapılmaz der. şikayetin varsa tekrar tetkik yapılabilir, o ayrı.

ayrıca ilk doktor bir önceki yönetmeliğe göre konuşmuş. artık 10 gün sonunda bir test yaptırırsan ve pozitif çıkarsan izolasyon yok, işine devam ediyorsun. öyle bi 10 gün daha izolsyon olayı eskidendi.

ayrıca, 10 gün sonra pozitif çıkmak hala virüs taşıdığın ve bulaşıcı olduğun anlamına da gelmiyor. pcr testi virüs dahilindeki molekülleri tespit ettiği için pozitiflik veriyor. vücudunda önceden bulunan koronavirüsler de bağışıklık sistemin tarafından parçalandığında bu moleküller bütünlük arz etmeden sürüntü alınan bölgelerde bir süre daha kalabiliyor. bu da testi pozitif yapıyor faal bir virüs olmamasına rağmen.

bu sadece türkiye’de değil avrupa’da da bu şekilde bu arada.

ciddi semptomun vardıysa ve buna rağmen tetkik yapılmadıysa anca o zaman bir sorundan bahsedebiliriz.

edit: avrupa’da böyle değil diyen arkadaşları şöyle alalım: https://www.ecdc.europa.eu/…eople-with-covid-19.pdf
    görüldüğü üzere hastalığın şiddetine göre gruplandırma var. hafif geçiriyorsan, ateşin düştüyse 10 gün sonra serbestsin diyor. asemptomatiksen de direkt 10 gün sonra izolsyon biter kendiliğinden diyor. bizim uygulamada illa ki problem oluyordur. belki semptomu olan ya da artan kişiye de test yapılmadığı oluyodur onu bilemem ama kurallar bu şekilde.
  • bakanlik talimatina bakilirsa tipik siyasal islam rezilligidir. tum avrupa'da boyle bir uygulama kesinlikle soz konusu degildir.
  • maalesef sağlık sistemimiz rezalet, sağlık bakanlığımız rezaletten de beter, sağlık bakanlığımızın kararları sıtmadan beter, sağlık çalışanlarımız yüksek mesai ve düşük ücretten ötürü psikolojik açıdan bitik haldeler ve hiçbir koşulda sağlık bakanlığının koyduğu "ikinci testi yapmayın" kuralını delecek gücü kendilerinde bulamıyorlar. bunları kardeşim covid olduğunda il sağlık müdürünü vs.yi arayarak öğrendim. tek çare bir yığın para bayılarak kendi imkânlarınla özel hastanede test yaptırmak, yoksa bu memlekette devlet ve onun yurttaşını koruyan hali öleli çok oldu. ha bu arada bugün bakanlık 10 güne indirdi covid iznini, aşı tutmazsa bu memleket iyice boka bulanır.