şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 7 aralık 1944 yılında şikago antlaşması ile kurulan "dünya sivil havacılık örgütü'nün" kuruluşunun 50. yılında(1994) aldığı bir genel kurul kararıyla 7 aralık gününü "dünya sivil havacılık günü" olarak ilan etmesi neticesinde her yıl aynı tarihte düzenli olarak kutlanmaya başlamıştır.

  dışardan bakılınca fiyakalı görünen "lay lay lom" çalıştıkları düşünülen pilot arkadaşlarımın yarısı aldıkları maaşlara rağmen mesleklerini bırakıp farklı bir iş kurma derdindeler. yer hizmetlerinde çalışan arkadaşlar için ise durum çok daha vahim.

  bende bu vesile ile hava trafik kontrolöründen pilotuna, pilotundan yer hizmetlilerine kadar bu stresli sektörde ter döken tüm havacı arkadaşlarımın "dünya sivil havacılık gününü" kutluyorum. onlar bunu hak ediyor !

  edit : başlığı açtıktan sonra sözlükte "uluslararası sivil havacılık günü" diye bir başlığın olduğunu gördüm lakin bu gün ülkemizde sivil havacılık genel müdürlüğümüz ve sektördeki arkadaşlarımız tarafından "7 aralık dünya sivil havacılık günü" olarak kutlanmakta olduğundan bu başlık altında olması daha doğru olacaktır.

  (bkz: international civil aviation day)
  (bkz: ıcao)
  (bkz: chicago convention)
  (bkz: shgm)