şükela:  tümü | bugün
 • daniel bruhl, rosamund pike ve eddie marsan'ın başrolünde olacağı terör draması. entebbe operasyonu ya da entebbe baskını hikayesini sinemaya uyarlayacaklar. jose padilha , filmin yönetmenliğini yapacak. 16 mart'ta vizyona girecek.

  fragman

  fragmanın zamanlaması manidar*
 • antepte 7 gün olarak çevrilmesi muhtemel olandır.
 • --- spoiler ---

  kısaca "entebbe", türkçesiyle "entebbe'de 7 gün", 2018 abd-birleşik krallık ortak yapımı drama-suç-gerilim filmi. gerçek olaylardan uyarlanan ve 1976 entebbe operasyonu'nun birebir hikayesini konu alan filmin senaristi gregory burke, yönetmeni ise josé padilha'dır. filmin başrollerinde rosamund pike, daniel brühl, eddie marsan, ben schnetzer, lior ashkenazi, angel bonanni ve denis ménochet gibi oyuncular yer almışlardır. filmin çekimlerinin önemli bir bölümü malta'da luqa uluslararası havaalanında yapılmıştır. ayrıca filmde bir karakter olarak yer alan ve angel bonanni tarafından canlandırılan yonatan netanyahu, israil başbakanı binyamin netanyahu'nun küçük kardeşidir ve başarılı olan bu operasyon sırasında israil özel kuvvetlerinde görev yaparken öldürülmüştür. son olarak, filmin imdb.com puanı şimdilik 5/10'dur.

  konusu
  1976'da tel aviv'den kalkıp atina üzerinden paris'e gidecek air france uçağı, ikisi alman, ikisi filistinli 4 kişi tarafından kaçırılarak uganda'nın entebbe şehrine indirilir. uçakta çok sayıda israilli yolcu vardır ve militanların isteği, yolcuların hayatı karşılığında hapisteki filistinli veya filistin destekçisi 53 arkadaşlarının salıverilmesidir. israil hükumeti, yapılan görüşmelerin ardından çok tehlikeli bir operasyon gerçekleştirmeyi göze alır. entebbe'de 7 gün filmi, entebbe operasyonu'nda yaşananları aktarıyor.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt5466186/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/entebbe_(film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=kutbea8_-ly

  --- spoiler ---
 • devrimcilerin filistin sürecine verdikleri desteği konu alan gerçek bir hikayenin tasvirinden oluşan bir film.

  insanın yüzüne tokat gibi vurulan hatta objektif yaklaşılan ya da öyle gibi görünen yanları olsa da bunun bir yahudi propagandasından ibaret olduğunu düşünüyorum.
  nedenini açıklamaya çalışacağım.

  açılışta daha ilk sahnede filistin davasından yana taraf olan örgütlerin israilli sivillere saldırdıkları söylendi. tamda bire bir dümdüz bu şekilde söylendi. israil sivil ve saldırmak aynı cümle içinde kullanıldı.
  hemen yine açılışta ekranda kocaman kudüs ve israil yazısı belirdi.

  her ne kadar devrimciler (ki burada terörist olarak geçiyor ve film boyunca teröristler olarak adlandırılıyor) sempatik gösterilse de bu film özelde israilin zaferle taçlandırdığı bir olayı anlatıyor, bu onlar için kahramanlık destanı gibi bir şey. şimon peresin muazzam bir başarısı ve o dönemdeki siyasi çekişmeler var. şimon peres son derece itici hatta kötü olarak lanse edilse de israil in dik duruşu ve taviz vermeyen disiplinli yapısıyla desteklenince başarılı bir komutan sonucu çıkıyor.

  final sahnesinde israil, taa uganda'ya çıkarma yaparak, hava alanını basıp, önlerine geleni öldürerek rehineleri kurtarıyor.
  o esnada görüntüler israilde sahnelenen bir dans ile birlikte birleştirilerek veriliyor. final aynen şöyle, israil askerleri hava alanını basıyor, sahnedeki dans coşuyor, israil askeri sıktıkça, seyirci ayakta alkışlıyor. bir yandan silah sesleri, bir yandan alkış kıyamet. devrimcilerin rehineleri öldürme şansı var ama merhamet ediyorlar, israil askeri geliyor dan dan herkese sıkıyor, silindir gibi ezip geçiyor. en sonunda merkeze haber gidiyor bütün rehineleri kurtardık diye. tabiki yuvarlak masadaki stratejileri ve stresi de izleyince adrenalin tavan yapıyor. yani salonda bir kaç yahudi olsa ayağa kalkıp "şimon peresin askerleriyiz" diye slogan atsalar yeri var.

  velhasıl kelam sonuç: kurtlar vadisinin israil versiyonunun sanatçı eli değmiş hali.
 • vizyona entebbe olarak girmiş film.

  her eve imdb
 • başlangıcından itibaren der baader meinhof komplex filminin devamıymış hissiyatı yaratsa da, ne yazık ki bekleneni vermekten uzak kalmış, salt olay akışına dayanan belgeselvari bir havası var. chair dance ise filmin en güzel ve akılda kalan noktalarından birisi.

  (bkz: rosamund pike)
  (bkz: rosamund pike sözlüğe gelsin)

  ayrıca;
  (bkz: operation thunderbolt)
  (bkz: operation jonathan)
  (bkz: sayeret matkal)