şükela:  tümü | bugün
 • not: dün eve geç gelmem ve başlığın olabildiğince kişiye ulaşmasını i,stemem nedeniyle bugün açmak istedim.

  öncelikle girizgah olması adına daha önce yazdığım entry (bkz: #71217548)

  şimdi, acıbadem maslak'ı belki bilenleriniz vardır. acillerinde yaklaşık 15 hasta kapasiteli özel odalar var. annem ve kardeşim de onlardan birinde kalmaktaydı. üzerimizde zaten ha nakledildik ha nakledilicez diye büyük bir stres vardı; kardeşim ağır bir hastalık geçirdiği yetmiyormuş gibi bütün gününü bu şekilde geçiriyordu.

  neyse bahsettiğim entry'i yazdıktan sadece 8 saat sonra saat gece 1'de uykularında, en savunmasız oldukları anda odaya giriyorlar. haseki hastanesi ile anlaştık sizi nakledicez diyorlar. zavallım annemle kardeşim neye uğradıklarını şaşırıyor tabii. bakın durumu ağır bir hasta ve kaç gündür onun için koltuklarda uyumaya çalışan yorgun bir anneden bahsediyorum.

  bu arada yasal olarak kendi sağladıkları tıbbi imkanları sağlayan bir hastane bulup sizi gönderme yetkileri varmış ki tedavisi başlanan ve önemli durumdaki bir hastanın yerini değiştirmek ne kadar doğru bilemiyorum. neyse sonuçta böyle bir hakları var. ama bu başlığın açılma sebebi aşağıdadır; bkz.

  - toplumun yaşam kalitesini yükseltmek ve tıbbın gelişimine katkı sağlamak amacıyla;

  - koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetlerini ileri düzeyde, yaygın ve bütünleşik bir yapı içinde, uygun ekonomik koşullarda topluma sunmak,

  - sağlık bilimleri alanındaki akademik çalışmalara ve bilimsel araştırmalara olanak sağlayarak, sağlıkla ilgili yeni bilgi ve uygulamaların geliştirilmesini desteklemek,

  - kendilerini mesleklerine adamış, insana değer veren hekimler ve sağlık uzmanları yetiştirme (bkz: misyon)una sahip,

  - hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini sağlamayı, ekibi ve altyapısıyla, türkiye'ye model oluşturmayı, dünyada referans gösterilen akademik sağlık kurumlarından biri olmayı (bkz: vizyon) edinmiş (bkz: acıbadem sağlık grubu)'nun bir hasta ve yakınına yaptığı muamelenin çirkinliği, insansızlığı, vicdansızlığıdır.

  gecenin bir vakti gönderilmeyle de bitmiyor olay. acile yattığımız 4 ekim 2017 tarihinden bu yana sonucu çıkan tahlil sonuçlarının haberinin verilmemesi, ilk gün hariç biz demeden hiç bir doktorun durmumuzu kontrol etmemesi ve biz şikayet ettikten sonra gelmesi, kontrol eden doktorların yatarak tedavi olması gerekiyor demesine rağmen hastane yönetimine söz geçirememesi gibi bir sürü sorun var ama bunlar, kardeşimin hayatıyla oynamalarının yanında hiçbir şey. devam ediyorum:

  gecenin 1'inde uyandırıp "haseki ile görüşüldü, sizi götürmemiz lazım" dedikten sonra ambulans ile haseki'ye götürüyorlar. ama o da ne haseki hastanesi "durumdan haberimiz yok" (!) diyor. "eğer tahlil sonuçlarında da bir sıkıntı yoksa sizi kabul edemem" (!) diyor. yer bilmezler yurt bilmezler, maslak'tan aksaray'a gelmişler, gecenin bi' yarısında çirkin bi' şekilde paketlenmişler ve yatarak tedavi görmesi gereken bir hasta var. durumun çirkinliğine bakar mısın (!) allahtan yapılan testler sonrası bir değer yüksek çıkıyor, bakın kardeşimin hasta olmasına seviniyorum, ve annem ısrar ediyor da kardeşimi kabul ediyorlar. bu işlemler gece 4'e kadar devam ediyor. peki bizi paketleyen hastane yönetimi napıyor? mışıl mışıl yataklarında yatıyorlar.

  peki kardeşimin değeri yüksek çıkmasa ve haseki kabul etmese ne olacaktı? kardeşimin hayatıyla oynanması kısmı burada devreye giriyor. dediğim gibi kardeşimde durum kronik ve antibiyotiklerin %90'ına bağışıklık kazanmış durumda, tabii bu durumdan acıbadem deki doktorlarında haberi var. geriye kalan çoğu antibiyotik ise zaten hasarlı olan böbreklerine zarar verecek tarzda. dolayısıyla eğer haseki bizi kabul etmese acıbadem de verilmeye başlanan ve tedavi süresi en az 5 en fazla 14 gün olan, ki acıbadem deki enfeksiyon uzmanı 14 gün alması gerektiğini söyledi, ilaç 3.gününde kesilecek ve etkili olan antibiyotiklerden biri daha listemizden silinmiş olacaktı.

  hala yaşananlara inanamıyorum. bu işler ünlülere bedava hizmet vererek yapılmıyor. insan hayatını size emanet ediyor.
 • çok geçmiş olsun. hastalık durumlarında devamlı gittiğim hastanedir. açıkcası ben sağlık hizmetlerinden memnunum fakat size yapılan hiç ama hiç iyi olmamış. sanıyorum ki sizin sıkıntınız. hükümetin özel hastaneler acil durumlara müdahale edecek kararnamesinden kaynaklanıyor. bunun sınırları da belirlenmezse, hastane hastayı hemen elden çıkarmak istiyor.

  şunu anlamak lazım. özel hastaneler ticarethane. tek işi insan sağlığı. onlardan üstün etik ve insani değerler beklemek ne kadar doğru bilemiyorum.umarım şikayetlerinizden bir şeyler çıkar.
 • o da bir sey mi hocam!

  20 agustos'ta bir agrının kaynagını anlamak için abimle oraya girişimiz, yatırılısımız, 20 gün evvel cektikleri çesit cesit mr sonucuna gore anlamlı regresyon gösteren kanseri o muhtesem survive istatistigi sarstigı için, sırf alternatif tedavi ile ezberlerini bozduğumuz için yapmaları gerekenleri (film cektirmek mesela, enfeksiyon ihtimalini düşünmek gibi) yapmayıp yahut gunler sonra is isten geçince yapıp abimi bir öldürüşleri var ki göz göre göre...

  asansörlerini kapılarını bir tekmeleyisim, "siz insan mısınız laaaan! hipokrat yemini etmediniz mi siz? sistemin aşagılık çocukları!" diye bir bağırışım... var ki!

  utanclarından ses çıkaramadılar.

  turkiye'nin sayılı nörologlarından biri olan abimin ölmeden önceki su sözü kendilerini özetler:

  "ben hipokrat yemini ettim, bunların ne ettigini bilmiyorum kardesim".
 • gecmis olsun dileklerimden sonra, bu hastanenin orospu cocuklugu bitmez dedigimdir.

  bunlarin baska bir subesinde acil kadin dogum doktorunun sorumsuzlugu yuzunden, doguma az kalmis bebegimizi kaybettik.

  o kadar sorumsuz bir orospu cocuguydu ki, az kalsin anneyi kaybetme riskimiz vardi. allaha sukur takibini yapan, hastanedeki kendi doktoru geldi kurtardi.

  2 haftalik tedavi sonrasi, dogum dahil sigorta olmasina, bastan asagi kendi hatalari olmasina ragmen fatura cikartmaya calismislardir. sizin ananizi sikerim bakisindan sonra sadece gecmis olsun dediler ve odemeyi iptal edip ciktik.

  bu isin pesini birakmiycaz. o acil doktorunun doktorlugunun elinden alinmasi icin dua ediyorum.

  yasadiginiz olay cok uzucu, bu serefsiz hastaneler insani cok caresiz bir sekilde ortalikta birakiyorlar. bu gibi durumlar tekrar yasanmasin diye devletin el atmasi gerekiyor.
 • zamaninda sirt agrim icin gitmistim. omirilik egriligi sebebiyle ameliyat olmam gerektigi soylendi.

  biraz killanma, biraz da ameliyat korkum sebebiyle bayindir tip merkezine gidip tekrar muayene oldum ve acibademdeki muayeneden bahsetmedim.

  bayindir'daki prof hoca, sirtima dikkat etmem gerektigini, ara sira agriyacagini, ameliyat olmamam gerektigini, bazi muesseselerin ameliyat yapmak icin agizlarinin suyunun akacagini, ameliyat oneren doktora caktirmadan oradan sivismami telkin etti.

  anlatti detaylariyla. toplumun buyuk bir bolumunde olan omirilik egriligi, belirli bir seviyeye gelmeden ameliyat edilmezmis.

  yine baska bir zaman, bir zehirlenme vakasi sebebiyle florance'a gitmistim, insan yerine koymadilar, bir serum takip yolladilar. daha kotuye gidince, bayindir'a gidip tedaviyi tamamladim. bir doktor uc gun ust uste nasilsin diye arar mi ya? ben mahcup oldum yeminle. floranstaki doktorsa, sanki vebaliymisim gibi uzaktan 2-3 soru sorup dayamisti serumu. 3 gun sonra ise musteri memnuniyeti anketi icin aradi florans sadece. ben de tabi, hastane olmadiklarini, bir daha domalma ihtiyacim olursa ugrayacagimi soyledim ve kapattim.

  velhasili, hastaneye gidin arkadaslar, ticarethaneye degil. avrupa yakasinda benim onerebilecegim bayindir tip merkezi var. is holding'e ait. gittiginizde insan oldugunuzu hissediyorsunuz.
 • gerçekten rezalet. gece 1de acil bir şey olsaydı anlardım sevk etmelerini. madem acil bir durum yok sabah sevk etsinler. acelelerini anlamadım. muhtemelen yeni hasta taze sıcak para için yer açmaları gerekiyordu. ilginç. siz de yoldayken o hastaneyle anlaşıp vsvs..

  geçmiş olsun bu arada.
 • çokca geçmiş olsun dileği geldi; herkese çok teşekkürler. daha kötü şeyler yaşayanlar da olmuş gerçekten çok üzücü.