şükela:  tümü | bugün
  • an itibarı ile 1 dakika içinde en az 20 kez acı acı korna çalan gemidir. (tarabya yakınlarında olması muhtemel)

acil bir durum olup olmadığını merak ettim, konu hakkında bilgi verebilecek başka yazarlar vardır belki.

edit: an itibarıyla (ikinci bir gemi olduğunu tahmin ettiğim) başka bir gemi de uzun uzun korna çalıyor. kendi aralarında şakalaşıyorlar mı ne yapıyorlarsa bi tane tiz sesli dahil oldu, trollüyor sanırım.

korna mı denir siren mi denir düdük mü denir bilemedim, neymiş diye araştırayım derken bu seslerin anlamına dair şöyle bir entry ile karşılaştım. (bkz: 11147497)

--- spoiler ---

bunların anlamları $öyle imi$: (oldtimer ve os'a yardımları için te$ekkürler)

bir kısa: rotamı sancağa değiştiriyorum
    iki kısa: rotamı iskeleye değiştiriyorum
    üç kısa: tornistana aldım geri geri geliyorum

dar bir geçitte birbirlerini gören araçlar düdükle niyetini belli eder:
    iki uzun bir kısa: sancaktan yeti$ip geçeceğim
    iki uzun iki kısa: iskeleden yeti$ip geçeceğim

geçilecek araç da ok diyecekse: bir uzun bir kısa, bir uzun bir kısa düdük öttürür.
    iki taraftan biri cevap kar$ısında tereddüt ederse: be$ kısa ve bir seri öttürür

uzun düdük: dar bir geçitte dönü$ yerine yakla$an çalar. eğer engelin arkasında tekne varsa o da uzun düdükle cevap verir.

--- spoiler ---
  • çok büyük olasılıkla, yolları üzerinde olan balıkçı tekneleri için filan çalıyorlardır.