• soruları yayınlanmadığı için, bir kısım milletin muhtemel soru-cevapların hatırlayabildiği kadarını paylaşmak için girdiği sınav olmuştur. nette dolaşan cevaplar şu şekilde:

kelime
    1. vitamin d promotes bone growth
    2. knowing distances accurately is important, so maps are handy
    3. computers are an inseparable part of our lives
    4. exploitation of natural resources
    5. cope with stress
    6. when the blood supply is cut off

gramer
    7. critical to / advance cures for neurological disorder. muhtemel iki şık: "to/for" ve "in/about".
    8. during the chaos after the collapse of the soviet unions companies in former soviet states are anxious to make deals with foreign companies
    9. if they had surrendered / might have been transported
    10. raphael’s final works were so good that the prado and the louvre have dedicated a whole exhibition to them
    11. has been developed / to detect
    12. although egypt is a great civilization, little was known about it until 19th century, when hieroglyphics were decoded.
    13. because the world has advanced directors must perform at higher and higher levels
    14. by the time a child is 3 years old his brain is mature but his muscles and bones are not fully grown
    15. bosphorus is significant in terms of economics and geographics
    16. answer the essential question of whether it is the needles that relieve the pain or patients just respond to suggestions of doctors

cloze test 1 (ants-karıncaları anlatan)
    17. beneath an unturned stone (taşın altında)
    18. like us (humans) they build structures, search for food, defend their territory
    19. to do this they must be organized
    20. achieve this end result
    21. humans are centrally organized. in contrary, ants act on their own without getting orders from a central command.

cloze test 2 (effectıve teaching vs good teaching)
    22. while = whereas (good teaching vs effective teaching)
    23. good teachers maintain the level of difficulty
    24. as well as emphasizing the important points
    25. but effective teaching goes one step beyond this
    26. students learn what they have been taught

cümle tamamlama
    27. even if dna may have an influence on our moral characteristic, we are usually thought to be products of our society and culture
    28. ıf
    29. … but
    30. we feel happy when we provide for other people even when we pay with our hard-earned cash.
    31. although we forget to appreciate our surroundings, seen through the eyes of tourists we revalue them
    32. parasites and more than 1000 types live inside the human body
    33. although the internet is regarded as a threat, some people use it to enhance their social interaction.
    34. as children grow up needing less care, mothers can gradually shift from part-time jobs to full-time ones.
    35. as long as we can have lots of information, it is possible to get machines to learn to do complicated tasks
    36. ıt is a challenging task to balance between disciplining a child and promoting his/her self-confidence when it comes to raising their children

paragraflar

readıng 1 roman baths
    43. novices and experts are interested in why roman baths are popular
    44. popularity of roman baths (title)
    45. combination of economical, physical and psychological factors
    46. why they are popular

readıng 2 bangladesh rmd
    47. rmg (readymade garments ) accounts for most of bangladesh’s exports (80%)
    48. very few government laws (poorly regulated)
    49. the building (structure) was deficient
    50. çocuklar için kendini feda etmesidir anlamına gelen cümle.

fıxıng the bath vs safarı
    51. experiences are more valuable than material goods (title)
    52. the couple were happier to have traveled than to have fixed the bath
    53. the giraffe’s kiss was something more interesting to talk about
    54. to have an experience is more important than to buy something
    (hangi sorusundaydı hatırlamıyorum ama bir sorunun cevabı "symbolıze" yazan olacaktı. sanırım "the giraffe's kiss --" diye sorulan soruydu.

personal traıts
    55. openness can lead to satisfaction
    56. change contributes to personal happiness in the course of time
    57. experiencing smt bad can affect our personal traits (like a trauma in combat leading to depression)
    58. personality traits are related to satisfaction (title)

polygraph
    59. it is open to doubt
    60. it must be improved if we are to trust it
    61. cannot prove precisely the one is guilty
    62. registers physical traits caused by emotions

diyalog
    63. ı’ve started an astronomy course. ı’ll tell you more when ı am more informed
    64. ı must think of retiring and resting in the village (country)

paragraf tamamlama
    65. galileo; two lenses, two images, one real, the other (behind) virtual
    66. jules verne; technological advances increased rapidly

ilgisiz cümle soruları
    67. short term memory, repetition of words (c)
    68. video games are not as interactive as films and movies (b ya da c)
    69. swimming (100m race) (e)
    70. sand and dust particles are pollution (a)
  • şahsıma doktora kapısını ardına kadar açan sınavdır. umarım kaydırma maydırma olmamıştır da alırım 60+'mı.
  • hayatımda girdiğim en kolay yabancı dil sınavı (lise hazirliktaki yazılılar dahil). sınava girmeyenler mübalağa yaptığımı zannedecekler.
  • sırf arkadaşlarım ve erkek kardeşimin zoruyla girdiğim sınavdır. ömrüm yollarda geçiyor zaten bir de her ilde sınav merkezi olmadığı için sabahın pıziğinde başka bir şehire gitmek zorunda kaldım.

sorular kolaydı, katılım azdı, ben hiç çalışmadan gittim, diğerleri sınav sonu geyiğini yaptılar, şu soru hangisiydi, ayy ben onu yanlış yaptım falan filan..

herşey tamam iyi hoştu ancak şu bu paragrafın başlığı ne olabilir sorularına uyuz oldum. anasını satayım, bütün seçenekler olur. tamamen göreceli. olabilirli soru mu olurmuş??
  • genel olarak çok kasmayan bir sınav olsa da soru metnini bir yerden alıp kelimeleri kafalarına göre değiştirme yöntemiyle yapılan saçmalıklar yine mevcuttu.

mesela orjinal metin şu:

raphael’s final years were so good that the prado and the louvre have dedicated a whole exhibition to them

bunu sor işte yapalım. ama bizim akıllı ingilizce hocalarımız. "final years were" yerine "final works were" yapmış.

öyle olunca (works ) past simple kullanmak doğru değil bence. eserler eskiden iyiydi de şimdi bu eserler yok mu oldular bir anda yani.

sonuçta ben en az 15 dakika sadece bu soruyu düşünüp. deneysel takılarak ilk elediğim would be li şıkkı işaretlemek zorunda kaldım.
  • fm oynarken iki yüz elli milyon kere muhattap olduğum reluctant kelimesini içeren soruyu, kafam başka bir kelimeye gittiğinden yanlış yaptığım sınavdır. neyse artık 79 doğru çıksın yapacak bir şey yok *
  • 2012 kpds ilkbahar ortalaması: 43,623
    2012 kpds sonbahar ortalaması: 37,067
    2013 yds ilkbahar ortalaması: 30,461
    2013 yds sonbahar ortalaması: 36,758
    2014 yds ilkbahar ortalaması: 31,629

tıpçılar girmedi, şu girdi, bu çıktı muhabbeti katılımcı profilini çok etkiler mi bilmiyorum. ama "gelmiş geçmiş en kolay sınav", "fatih terimden bu yana böyle dandik ingilizce görmedim", "britanya gel kurtar bizi" diyenlerin ne ayak olduğuna dair bir fikir edinicez ortalamadan.

bence ne kolay ne zordu, ortalama bir şeydi. bir 7 nisan 2013 yds değildi elbette ama 2012 kpds ilkbahar'dan zordu. şöyle bir ay çalışan siker geçerdi, çok net. en azından bir hafta çalışmalıydım, kızdım kendime.

gramerdeki garipliklerin bazılarını ben de farkettim. üç kuruşluk gramer bilgim vardı zaten iyice kafamı karıştırdı ipneler. "raphael’s final works" muhabbetinde ikinci kısımda zorlandığımdan birinci kısım are dedim gitti o soru mesela. bir de şartlanmışım ya to understand ya understanding olacak diye. haliyle o soru da patatez*.

üniversitede writing-reading-listening'e yüklendik yüklendik gramer odun gibi kaldı. perfect muhabbetinde aklıma ilk gelen ortaokuldaki hocamın verdiği cam kırığı örneği, bu kadar sefilim.

arkadaş ortamında "yıktım, parçaladım, amua goydum hepinizin" diye trollük yapacak bir puan alamayacağım kesin. özel olarak sorarlarsa söylerim en fazla*. yurtiçi master için iyi puan alırım, daha ciddi hedefler için gözümü toefl'a diker, çeker giderim.
  • şehrin bir ucundan bir ucuna gittiğim sınav ancak geçen senelerdeki über saçma paragraf sorunlarından bu sene türkçe paragraf sorularının ingilizce çevirisi gibi duran paragraf sorularına geçmişler.
  • ilkbahardaki ydsye oranla kolay bir sınavdı, anlaşılır paragraflardan oluşuyordu, çok fazla çeldirici soru yoktu. osym sağolsun bu sefer intermediate seviye bir sınav yapmış, en son böyle yaptığı sınav sanırım 2010 aralık kpds sınavıydı. o da başarı oranından belli zaten ne kadar kolay olduğu.

girdiğim bikaç sınavın istatistiğini yaptım. sınava giren kişi bazında başarı yüzdeleri:

2014 nisan yds
    a >> 1,41%
    b >> 3,79%
    c >> 5,71%
    d >> 7,68%
    e >> 9,83%
    50 altı >> 71,58%
    toplam kişi sayısı: 273.814

2013 nisan yds
    a >> 0,60%
    b >> 2,77%
    c >> 4,73%
    d >> 6,83%
    e >> 9,64%
    50 altı >> 75,43%
    toplam kişi sayısı: 289.076

2012 aralık kpds
    a >> 1,29%
    b >> 5,60%
    c >> 8,75%
    d >> 11,02%
    e >> 13,75%
    50 altı >> 59,59%
    toplam kişi sayısı: 90.996

2011 aralık kpds
    a >> 1,32%
    b >> 7,12%
    c >> 10,96%
    d >> 12,66%
    e >> 14,51%
    50 altı >> 53,42%
    toplam kişi sayısı: 89.990

2010 aralık kpds
    a >> 7,79%
    b >> 12,32%
    c >> 14,26%
    d >> 15,44%
    e >> 15,91%
    50 altı >> 34,28%
    toplam kişi sayısı: 72.439

2010 aralık kpds sınavının kolay olduğu a ve b alanların yüzdesinden bile belli. ya da şöyle anlatmak lazım, 2013 nisanda 289.000 kişide a alanların sayısı 1.742 iken, 2010 aralıkta 72.000 kişide a alanların sayısı 5.645 ti.

2014 eylül sınavının da 2010 aralık ile başabaş olacağını düşünüyorum şahsen ben. sınavlar açıklandığında (geçen seneki eylül sınavı 5 günde, nisandaki sınav 16 günde açıklandı) bu sınavın verilerini de buraya eklerim.
  • ingilizce dışındaki dillerde yapılan sınavların neden sadece ve sadece ankara'da düzenlendiğini anlayamadım. ankara dışından gelmiş onlarca yorgun ve uykusuz insanı bir de yanına çanta alma, telefon alma, para alma saçmalığıyla germenin mantığı nedir? biliyorum da aslında neyse o başka bir entrynin konusu. koskoca başkentte her tarafı dökülen, dikmen denen ömür törpüsü yerde bulunan, küçücük sıralara sahip bir ortaokulda yapmanın ne gibi bir açıklaması var acaba? daha sınav içeriğine gelemedim farkındaysanız. pek bir şey anlayamadım zira bir süre sonra uyku bastırdı, zor bitirdim desem yeridir. bir daha buna gireceğime, o dilde yök denkliği olan insan gibi düzenlenen bir sınava girerim daha iyi. emeğimiz emanetleriymiş. peh.
hesabın var mı? giriş yap