şükela:  tümü | bugün
  • simdiden bir acalim dedim basligi.
    5 nisan 2018'de kur 4.05 filan olarak kapanmisti.
    2 ay sonra ne kadar olabilir.
    4.05'ten fazla mi az mi? faizler duserse dolar artar, faizler yukselirse dolar artar diyenler var. hep artan diyenler bir tarafta.
    ulke ekonomisi mukemmel, bunlar hep dis guclerin oyunu diyenler var, onlara gore dolar maksimum 3 lira olacak.
    bir de dolari filan umursamayip evine gunde 5 ekmek, bir kilo domates, bir kilo patates, 1 kilo sogan, 1 kilo salatalik alip aile beslemek icin ugrasanlar var. onlarin hic umrunda degil zaten.
  • bi tane doğru düzgün yorum yok amk. hep goy goy. bu faiz arttırımı yine ani bi düşüş yapar mı acaba diye merak ettirendir. ha faiz artışı ufukta görüyor mu onu da bilenler yazsın da bigilenelim.
  • gecen haftala dolar basliklarindan birine uzun bi yazi yazmistim, bolca mesajlar aldim. hergun yazsana diyenler oldu. hergun olmasa bile, haftada bir yazmaya gayret edicem.

(bkz: 23 mayis 2018 dolar kuru) basliginda soyle yazmistim. hukumet merkez bankasinin bagimsizligi hakkinda bi aciklama yaparsa ve devlet harcamalarini azaltacagini soylerse dolar duser demistim. bunlarin olacagina pek ihtimal vermemistim. ama bu dediklerimden daha fazlasini yaptilar. ve secimden sonra mali disipline geri donecegiz, kemeri sikacagiz imali aciklamalar bollasti. bunlara ragmen dolar 4.50-4.60 arasi gidip geliyor. su anda herkes 7 haziran'i bekliyor.

yabanci yatirimcilar en az 1 tam puan artis bekliyorlar. bu bile orta vadede yeterli olmayacak gibi ama 1 puandan dusuk bi artis gelirse, dolar'in yukselisini izleyin o gun. dun aciklanan enflasyon verisinin ardindan mb'nin faizi arttiracagi beklentisi olustu ve dolar biraz dustu.

kendi tahminim ise, mb herhangi bi faiz arttirimi yapmayacak veya cok dusuk bi arttirim yapacaklar. tabi beni sasirtabilirler ama mb'ye guvenim yok. ve faiz arttirimina ragmen dolarin ciddi bi dusus yasamamasinin sebebi mb'nin guvenilir bi kurum olmamasidir.

sahsi dusuncem, dolar secime kadar ciddi sekilde artacak. secimden sonra, hangi parti kazanirsa kazansin, dolarda ciddi dusus olacak. uzun vadedeyse, dolar yavas yavas 5 lirayi gorecek.

dikkat edin hersey dolar ile alakali. hic tl artar falan demiyorum.
  • 4.35 için pozisyon aldık bekliyoruz. 4.40 olsun o da olumlu.
  • borsanın 96binin altına düşmesinin ardından , dövizde de saat itibariyle kayde değer yükselme olmadı. borsadan çıkan paranın nereye gittiği belli değil (bkz: ironi)
    sanırım yatırımcı merkez bankasının faiz kararını bekleyip , doların alım fırsatı vermesini bekliyor.
    merkez bankasının 100/150 puanlık faiz artışı yapması halinde dolar gün içinde gerilese de kısa vadede yine 4.70 seviyesini zorlayacaktır. yani bu durumda merkez bankası ne yaparsa yapsın , doların yükselişi devam edecektir.
  • yine dalgalı olması beklenen bir gün.

- bugün merkez bankası ppk toplantısı sebebiyle fiyatlama olacak; beklentiler 0,5 ile 2 puan arasında artırım olacağı yönünde yine ciddi şekilde faiz artırımı olmayacak beklentisi de dile getiriliyor.

türk lirasındaki ana fiyatlanma ppk kararına göre olacak, medyan beklenti 50 puan artırım ama altı olumsuz üstü olumlu fiyatlama olur mu o da şüpheli; çünkü ekonomistlerin beklentileri çok tutarsız. m.şimşek, kesin bir dil ile ''ingiltere'de yatırımcılara söz verildiğini yalanladı'' ama bütün saygın kurumlar bu söze atıf yapıyor.

merkez bankasının yarınki toplantısından sonraki toplantı 24 temmuzda bu süreçte seçim sonuçları, fed kararı, ecb'nin varlık alım kararı vb. birçok önemli faktörde değişim olacak; merkez bankası tekrardan ''olağanüstü toplantı''(kredibilite kaybı) yapmak istemiyorsa bugünden önlem almalı/sağlam öngörüde bulunmalı.

- ppk toplantısından hemen sonra türk lirası bu defa da dış sebepler için de fiyatlanacak çünkü haftaya çarşamba fed toplantısı var. %90 üstünde faiz artım yapılacak beklentisi var; fed uzun zamandır sürpriz yapmıyor; aynı hafta ecb'nin varlık alım programı (bkz: #76109779) ile ilgili net tarih verme ihtimali var o da şimdiden fiyatlamaya girecek, özellikle ecb'nin kararı önemli.

- bist'te olumsuz durum türk lirasını da olumsuz etkiliyor, çok önemli destekler test edilmeye başladı.

-dün (6 haziran) bütün gelişmekte olan ülke para birimleri değerlendi, dxy düştü ama halen trend yukarı doğru.

-yarın türk lirasını kuvvetli şekilde etkileyecek dış veri yok.
  • bugün çok ocaklar söndürecek.

takip ettiğim (ve ara ara sanal işlem yaptığım) bir forex sitesi tl ile işlemlerde (örn. usd/try, eur/try) komisyon oranını %5'e yükseltmiş. usd içeren diğer enstrümanlar için bu oran 0.33%. crypto currencylerdeki fiyat dalgalanmasında da benzer önlem almışlardı. paramızın, spekülatörlerin elinde nasıl oyuncak haline geldiğine dair önemli bir gösterge.
  • merkez bankası 125 puan faiz artırımına gitti.
  • faiz arttırımı sonrası 4.45'e kadar gerilemiştir.

seçime kadar faiz kökleyip günlük müdahalelerle kontrol altında tutulmaya çalışılacak, sonrası muamma.
  • tırı vırı yapmayın.

ne diyorsak o.