şükela:  tümü | bugün soru sor
 • simdiden bir acalim dedim basligi.
  5 nisan 2018'de kur 4.05 filan olarak kapanmisti.
  2 ay sonra ne kadar olabilir.
  4.05'ten fazla mi az mi? faizler duserse dolar artar, faizler yukselirse dolar artar diyenler var. hep artan diyenler bir tarafta.
  ulke ekonomisi mukemmel, bunlar hep dis guclerin oyunu diyenler var, onlara gore dolar maksimum 3 lira olacak.
  bir de dolari filan umursamayip evine gunde 5 ekmek, bir kilo domates, bir kilo patates, 1 kilo sogan, 1 kilo salatalik alip aile beslemek icin ugrasanlar var. onlarin hic umrunda degil zaten.
 • bi tane doğru düzgün yorum yok amk. hep goy goy. bu faiz arttırımı yine ani bi düşüş yapar mı acaba diye merak ettirendir. ha faiz artışı ufukta görüyor mu onu da bilenler yazsın da bigilenelim.
 • 4.35 için pozisyon aldık bekliyoruz. 4.40 olsun o da olumlu.
 • borsanın 96binin altına düşmesinin ardından , dövizde de saat itibariyle kayde değer yükselme olmadı. borsadan çıkan paranın nereye gittiği belli değil (bkz: ironi)
  sanırım yatırımcı merkez bankasının faiz kararını bekleyip , doların alım fırsatı vermesini bekliyor.
  merkez bankasının 100/150 puanlık faiz artışı yapması halinde dolar gün içinde gerilese de kısa vadede yine 4.70 seviyesini zorlayacaktır. yani bu durumda merkez bankası ne yaparsa yapsın , doların yükselişi devam edecektir.
 • bugün çok ocaklar söndürecek.

  takip ettiğim (ve ara ara sanal işlem yaptığım) bir forex sitesi tl ile işlemlerde (örn. usd/try, eur/try) komisyon oranını %5'e yükseltmiş. usd içeren diğer enstrümanlar için bu oran 0.33%. crypto currencylerdeki fiyat dalgalanmasında da benzer önlem almışlardı. paramızın, spekülatörlerin elinde nasıl oyuncak haline geldiğine dair önemli bir gösterge.
 • merkez bankası 125 puan faiz artırımına gitti.
 • faiz arttırımı sonrası 4.45'e kadar gerilemiştir.

  seçime kadar faiz kökleyip günlük müdahalelerle kontrol altında tutulmaya çalışılacak, sonrası muamma.
 • tırı vırı yapmayın.

  ne diyorsak o.

  #77783024
 • mb hamlesiyle an itibariyle 4.46 olan kurdur. kötü günde 1000’lerce entry girilirken mevcut durumda başlığın durumunu göreceğiz.
  memleket elden gidiyor diye ah vah edip dert sahibi (!) olan arkadaşlar nispeten rahatlayabilir.
 • biz, bunları kitaplarımızda yazdık

  an itibariyle yabancı yatırımcı

  (bkz: ama iyi silkeledik)

  pazartesi gerçekleşen aselsan halka arzında, bunların olacağı gören gözlere çok belliydi.

  şöyle kaydı başa saralım ve bugüne gelelim..

  4 haziran 2018'de türkiye enflasyon verileri öncesi 4.68'i gören kur, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, burada yazdığım gibi akşam 4.60'ın altını görse de o gün gerçekleşen aselsan'ın halka arzında, %40 olarak planladığı yabancı yatırımcıya tahsisat, %20'de kalıp %60 olarak planlanan yerli yatırımcıya tahsisat ise %80'i bulunca bist 100, kapanış öncesi kazançlarını silerken kur da 4.58'den döndü.

  (bkz: sen yerliye sat ben ondan daha ucuza alırım)

  5 haziran 2018'de salı günü ise bist 100 %1.44 düşüşle haziran 2017 seviyelerine görürken kur ise 4.60 desteğinde tutunmakla meşguldu.

  yabancının 4.68'den sattığı doları 4.44'ü göstermeden bırakmayacağını hala öğrenememiş yerli ise her zamanki gibi durumun farkında olamadı ve engin ekonomi bilgisi ve piyasa tecrübesi ile tcmb faiz artırmayacak demeye devam etti..

  (bkz: göstere göstere gelen silkeleme)

  takvimler 6 haziran 2018'i gösterdiğinde, yabancı yatırımcı bu kadar kerizi bulmuşuz, perşembe aselsan açılmadan şu endeksi mayıs 2017 seviyesine düşürelim de iyice paniklesinler bari diyerek bist 100'ü 95.000 seviyelerine getirirken kur da abd açılışı öncesi 4.62'nin üzerini gördü.

  endeks, %2.6 düşmüşken kurun 4.64 direncini bile denememesinden mütevellit, bist 100 ikinci seansta kayıplarının bir kısmını silerken dolar endeksinin de düşüşüne devam etmesiyle kur, 4.58'in altını gördü.

  abd açılışı ile beraber silkelendiğinin hala farkına varamamış yerli yatırımıcının elinden bist 100'ün mayıs 2017 seviyesinden toplanma fişeği, türkiye etf'lerin %1 eksiden, %1 artıya geçmesiyle atılırken kur da 4.55 seviyesine gerileyerek günü 4.55'in üzerinde kapattı.

  tabii, bizim engin ekonomi bilgisine sahip ve tecrübeli yatırımcıların çoğunluğu hala olayı kavrayamamış ve bu düşüşü dolar endeksine bağlamakla meşguldu.

  bugüne dönecek olursak...

  bugün faiz artışı kararının çıkmama olasılığını düşünen artık kibarca saf diyebileceğim yatırımcılar, gün içinde 4.54 desteğini alım fırsatı olarak görürken 2 gün önce yazdığım 4.54'ün arkasından gelecek 4.49 desteğinden bir haber hayatlarına devam ettiler...

  tcmb'nin 125 baz puan faiz artışı kararının ardından bist 100, %1'in üzerinde yükselirken abd açılışı sonrası türkiye etf'lerde yaşanacak girişlerle kur da 4.44 desteğini test edip kırabilir.

  (bkz: keriz silkeleme accomplished)

  kur, haftaya önce fed ardından ecb kararlarına bağlı olarak şekillenecek..

  şimdiden haftaya gerçekleşmesi kesin gelişmeleri de yazalım..

  1) fed, faizleri 25 baz puan artıracak
  2) ecb, varlık alımları eylül 2018'e kadar devam edecektir ama gerektiği takdirde *uzatabiliriz cümlesinden ama'dan sonrası çıkarılacak

  bilalce, 2018 eylül'den itibaren her ay 30 milyar euro dağıtmayı bitiriyoruz, gelişmekte olan ülkelere bol şans diyecekler.

  zaten dolar endeksinin bu haftaki düşüşünün nedeni de bu.

  (bkz: beklentiler alınır gerçekler satılır)

  gerçekleşme ihtimali düşük ama olursa burası karışacak vaziyet alın senaryoları ise..

  1) fed, 4. faiz artışına atıfta bulunabilir..
  2) ecb, bu yıl sonunda faiz artışına gidebiliriz diyebilir..

  fed'in 4. faiz artışına atıfta bulunma ihtimali, ecb'nin bu yıl faiz artışından bahsetme ihtimalinden daha yüksek olsa da gerçekleşmesi düşük bir ihtimal.

  ecb'nin bu yıl sonunda faiz artırma olasılığı %0 zira %2 enflasyon hedefini bu yıl tuturma ihtimalleri yok gibi gözüküyor..

  son olarak, bu hafta sonu kanada'da yapılacak g7 zirvesi ile bitirelim.. malum, gümrük vergisi uygulamaları yüzünden g7'ye katılacak 6 ülke trump'a karşı ittifak oluşturdu ama sonuçta söz konusu trump olunca bu zirvede arıza çıkartmaz diyemiyorsunuz.olur da ben tek siz hepiniz derse, piyasalar yeniden tepe takla olacaktır.

  dolar dip yaparken sesi çıkmayan ekşici bildirdi.