şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit: mesajlar gelmeye başladı. arkadaşlar konuyu önemli yapan, söz konusu kişinin neredeyse tüm türkiye'de ak parti'nin seçim çalışmalarını yürüten bir şirketin sahibi olması ve belediye başkanlarının danışmanlığını yapması.

  23 mayıs 2018 ekşi sözlük'ün raydan çıkması başlığının ardından, ben de yaşadığım son derece ilginç olayı sizlerle paylaşmak adına bu başlığı açıyorum. lütfen dikkatle okuyun suserler.

  ben tv ve sinema sektöründe çalışan bir yazarım. bir internet sitesinde bir habere rastladım. haberde adı geçen kişi ile ilgili sektörde de bazı duyumlarımız oluyordu ama çok üzerinde durulmuyordu tabii. internet sitesindeki habere göre; mehmet çağrı sebzeci isimli bir şahıs, ay yapım ve tims şirketlerinin yaptığı muhteşem yüzyıl, çukur gibi diziler ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, bazı sahneleri kendisinin yazdığı ya da çektiği yönünde paylaşımlarda bulunmuş. haberde şahsın kendi sosyal medya hesabından paylaşımları ve ilgili yapım şirketlerinin açıklamarının görüntüleri yer almasa idi, durumu ciddiye almazdım. söz konu haber için tıklayınız. bu arada, bu şahıs hemen hemen tüm akp'li belediyelerin seçim çalışmalarını yürüten mçs fikirsanat isimli şirketin sahibi. haberi görünce sözlüğe baktım ve adına yazılmış herhangi bir entari göremedim. başlığı boştu.

  ben de altına şunu yazdım. ve bunu nisan ayında yaptım.

  nisan ayında olan bu konu, dün tesadüfen adamın başlığının hortlaması ile boyut değiştirdi. sol frame'de adını görünce ne yazmışlar diye merak ettim. tıkladığımda nisan ayında başlığı açmak için yazdığım entry'nin silindiğini farkettim. silindiği tarih 4 haziran 2018. tamam normal, silinebilir. ama ilginç olan, benim entrymin silindiği gün bu başlığa ısmarlama entry'ler girilmeye başlanması. 4 haziran ve akabinde girilen entry'lere göz atabilirsiniz. (bkz: mehmet çağrı sebzeci)

  bitti mi? hayır. aynı başlığa başka bir yazar da (ki kendisini tanımam), benim başlığı açtığımı görünce bir entry girmiş nisan ayında. başlıktaki ikinci entry idi. kendisi ile o entarinin ardından sohbet ettik. dün beni yeşillendirmiş sağolsun. bizim entry'leri silmişler gördün mü yazmış. onun entry'si de uçmuş maalesef. mehmet bey'in takımı iyi çalışmış. malum önümüz seçim. kampanyalar var, şimdi bir sürü para kazanıyor kendisi ve negatif yorumlar işine gelmeyecek.

  benim şahısla hiçbir alakam yok, benim meselem ekşi sözlük. ah güzel sözlüğüm benim. girilen iki eleştirel entry'yi neden sildin bir açıklar mısın? silinir silinmez başlığa güzellemeler döşenmesi nasıl bir zamanlamadır açıklar mısın? dışarıdan seni de mi kontrol ediyorlar canım sözlüğüm, açıklar mısın? nerede gücümüz bizim? teşekkürler.

  edit: evet, modlog'a baktım. gge vs konuya dair bir girdi ve bilgi yok.

  edit 2: ekşi destek bana ulaştı ve gayet güzel bir açıklama eşliğinde, ilgili entry'nin mahkeme kararı ile silindiğini söyledi. mehmet çağrı sebzeci bey'in talebi üzerine silinmiş yani. modlog'da önce görememiştim ama şu an görülebiliyor. mahkeme kararı olunca başlık altına bu açıklama yapılıyor diye düşünüyordum. ancak genel olarak başlık ve entry ayrılabiliyorsa bilemem tabii ama, bu gibi durumlarda moderasyon tarihçemizde bu tip açıklamaları görebilirsek daha net davranabiliriz. zira moderasyon tarihçemde bu konu ile ilgili hiçbir açıklama yok. yine de teşekkürler ilgilenen sözlük çalışanları.
 • sözlük yönetiminin açıklama yapması gereken rezalet mi desem, ne desem bilemedim.
  açıklamadan sonra sıfatı koyarım.
 • neler dönmüş serhat ya? aslında türkiyenin özetidir bu hadise.
  memo sen kimsin nasıl bu kadar elin uzun birader?
 • söz konusu kişinin adına açılmış başlığa girilen yağlama entrylerin de hesapları kontrol edilmeli... ayrıca ekşi sözlük'ü de yavaş yavaş "güce boyun eğen" olarak görmeye başladım, ki bu hiç iyi bir gidişat değil.
 • valla ben o kadar başlık okudum böylesine denk gelmedim, tamamen ısmarlama olduğu belli entryler. tamam birileri güzellemeler yapmak isteyebilir ya da birşey karşılığında da yapmış olabilir, o kişileri ilgilendirir. ama sözlük böyle yapacaksan biz hiç entry girme derdine düşmeyelim sen keyfine göre sileceksen.