şükela:  tümü | bugün
  • seçim yaklaştıkça daha gerçekçi olmaya başladı anketler tabii ki. bundan öncekiler algıydı. sonuçlar makul görünüyor.
  • diğer bütün anketler gibi pek de inandırıcılığı olmayan anket sonuçları.

olum ya da olumsuz anket fark etmez. 7 haziran seçimlerinde nasıl anket şirketlerinin yanıldığını partiler dahi şaşırarak karşıladıysa öyle bir seçim sonucu olacağımızı düşünüyorum.

7 haziran seçimlerinde %5-%10'luk bir sapma, yanılma payı olmuştu ki, bütün anket sonuçları neredeyse çöpe gitmişti.

6-7 ay önce yapılan anketlerin çoğu %50 oranında akp derken, seçime yakın %40 olmuştu.

bu seçim aralığı çok kısa. bir yandan faizler artıyor. diğer yandan enflasyon kur yüzünden yüksek çıkıyor. siyasette toplumun beklemediği isimler dahil oldu ve farklı söylemleri var.

yani 7 haziran seçimleri gibi farklı bir sonuç almak büyük olasılık.

6 aylık süre içinde yapılan anketler %10 sapmaya sahip, 3 ay için %5 olur şeklinde kaba bir hesap çok yanlış olur ama herkesin aklında bulunması gereken bir oran olacaktır.

ek not:

adayların partilerin oy oranından fazla alması normal. %2 - %5 arası oy fazlalığı kabul edilebilir.

örneğin recep tayyip erdoğan %48 gösteriliyorsa, maksimum %5 fazla aldığı düşünülürse, akp ile mhp'nin oy oranının %43 olduğu düşünülür.

ancak chp'nin oy oranı zaten %25, muharrem ince'nin en kötü alacağı %27 civarı oy oranı ankete yansıtılmamış. pek doğru bir sonuç gözükmüyor.

meral akşener için %14-%15 oy oranı gösterilmiş. ben iyi partinin %12 civarı bir oy potansiyeli olduğunu düşünsem de %15 civarı alabileceğini tahmin ediyordum. dolayısı ile meral akşener %17 - %19 oyu adaylıkta alabilirdi. bu ankette gözükmüyor.

selahattin demirtaş'ın da ortalama %11-12 oy alan hdp'den daha fazla oy devşirmesi mümkündü ama burada bu da yanlış verilmiş gibi. %13-%14 oy alma potansiyeline sahip bir aday için %10 gösteren anket yanlıştır.

3 adayın oy oranları yanlışsa, recep tayyip erdoğan'ın oy oranı da yanlış olacaktır.

recep tayyip erdoğan'ın %43-44 oranında bir oy olacağı düşünülürse,

mhp'nin oy oranını %3-4 kabul ettiğimizde, akp'nin oy oranıda %35-36 civarı yapıyor. %5 ile ek oyun recep tayyip erdoğan'a verildiğini düşünüyoruz. böylece %43-44 yapıyor.

anket sonuçları daha anlamlı oluyor.

ikinci tur için;

yani özetle; akp-mhp -> %38-39 -> recep tayyip erdoğan %43-44 ( +%5 )
    chp-iyip-sp -> %38-%39 -> muharrem ince %43-44 (+%5 )
    chp-iyip-sp -> %38-%39 -> meral akşener %43-44 (+%5 )
    hdp -> %11-12 -> selahattin demirtaş %12-13 (+%1-2 ) ( neden selahattin demirtaşa +%5 vermedim ? -miting yapamıyor. )

şimdi, biliyoruz ki chp, iyi parti tabanlarının tamamı kesin bir uzlaşıda değil. akp, mhp'de öyle.

chp'den net olarak ekmeleddin vakası gibi örnek bir olayda %7-8 oy protesto etti. meral akşener'i aynı oranda protesto eder mi ? tamamı olmasa da edebilir.
    iyi parti tabanının eğilimini pek bilmiyoruz. yani akp'li de var, mhp'lide var, chp'lide var, hdp'lide var. iyi parti tabanı yeni bir bilinmeyen siyaset için.

( tahmin ettiğim) %12'lik oyun tamamı ince'ye gidebilir de gitmeyebilir de.

partilerin hepsi firesiz, aynı adayı desteklemeye devam ederse, ikinci turda, oy sayısına bakılacak gibi duruyor. yüzdelik oran aynı çıkıp, yüz bin - ikiyüz bin oy oranları ile başkan seçimi mümkün.

ilk tur için;

akp-mhp -> %38-39 -> recep tayyip erdoğan %43-44 ( +%5 )

chp -> %25 -> muharrem ince %28- %30 ( +%5 )

iyi parti ->%11-%12 -> meral akşener %15-17 (%+5 )

hdp -> %11-12 -> selahattin demirtaş %12-13 (+%1-2)

edit: bir yazar arkadaş uyardı. ilk tur %100'ü geçiyor diye. doğrudur. ancak maksimum +%5 oy ölçeklendirmesine göre kişilerin oyunu değiştirdiğinizde sorun olmuyor. yine de bu uyarıyı koyup, düzeltme yapayım. uyarısı için yazar arkadaşa teşekkürler.
  • 25-26 mayıs tarihli araştırmadır.
  • bu yıl seçimi ankete katılanlar değil katılmayanlar belirleyecek. rte’nin 43.5 civarında olacağını tahmin ediyorum.
  • eğer ki doğruysa erdoğan'ın medya ambargosuyla meral akşener'i devre dışı bırakıp muharrem ince'yi(yani chp'yi) parlatma stratejisi başarılı olmuştur. bunda 16 yıldır her hıyarım var diyene tuzla koşan chp seçmenin de katkısı büyüktür elbette.

fakat benim dikkat çekmek istediğim konu farklı. dip dalgasından bahseden ilk kişi yanılmıyorsam bu firmanın sahibiydi. hatta eskiden bir bölgede 40 kapı çalışıyorsak artık 120 kapı çalıyoruz denmişti. benim merak ettiğim artık cevap vermeyen bu haneler gerçekten cevap verenlerin 2 katı mı? bir de bugüne cevap vermeyen bu kişilere daha önce hangi partiye oy verdiklerini sorabildiniz mi?
  • bazı yazarların makul dediği anket. yani adam bildigin bekliyor ilk turda neredeyse %50'yi akıl alır gibi değil. evet, ince'nin kazanması neredeyse imkansız fakat şöyle bir gerçek var, rte'ye olan güven bir miktar azaldı. bu akşam iş dönüşü kahvenin önünden geçerken hırbo dayılar ince'nin ne kadar yiğit bir adam olduğunu konuşuyorlardı. normalde böyle tipler günahını vermez sol cenaha. dolayısıyla hemen her ankette enseyi karartmayın.
  • feyktir dikkate alınmaması gerekir
  • aciklanan anketler icerisindeki en akla mantiga uygun olan anket. tayyib reyis 47-48 alacaktir, asagisi olmaz. onemli olan ikici tura kalmak, ikinci turda akp meclis cogunlugunu kaybederse bu sikinti tayiib baskan icin sikinti muhaletin her kesimi icin buyuk moral olur ve tayyib reyis 50yi bulamayabilir . bu strateji uzerinden gidilmeli..
    selahattin reyizin aldigi 10.1 gorunuyor bu hdp nin kemik kurt oyu, hdp nin 11.5 aradaki 1.5 puanlik fark, sosyalistlerden ve chp den gelen oylar gibi dusunursek bu da mantikli gorunuyor.
  • ben bu anket olayını anlamış değilim,anket yapabilmek için huzur ve güven ortamı olması lazım.
    bizim şirket memnuniyet araştırması yapıyor mesela memnuniyet çok yüksek çıkıyor, fakat konuşuyorsun insanlar ile herkes isyankar.
    işverenin yaptırdığı ankete kim çıkıp yok ben memnun değilim der ki? google mi lan burası deyip kapının önüne koysa hadi koymadı diyelim zaten memnun değilsin diye baskı yapar.
    ülkede kaç kişi çıkıp düşündüğünü rahatça söyleyebilir ki ? annem telefonda konuşmuyor benimle, telefon dinleniyor diye biri arayınca görüşünü paylaşacak ?
    sonuç 24 haziran'da ak kara beli olur, seçimde hile yapılacak diyenlere de iki çift lafım var, 200.000 tane sandığa sahip çıkamıyorsaniz bir zahmet ülkeyi de yönetmeyin...
  • ne olursa olsun ekmelettin'nin %39 gibi bir oy aldığı yerde muharrem ince uçar sanırım. kıyaslamaya bile değmez. o dönemde ne bu kadar pdr vardı ne de bu kadar halka dokunma. adam konuşamıyordu bile.
    bunun için hiçbir anket bana inandırıcı gelmiyor.