şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 100 ile 200 baz puan oranında bir faiz artışı beklediğim hede.

  4 haziran 2018 tarihinde açıklanacak enflasyon verileri bunun ana sebebi olacak.

  mevduat faizleri %16.5'ten 17.5 veya 18.5'e çıkmış olacak. muhtemelen glp'yi de 20.5 veya 21.5'e çekerek ortalama %20 faizi bulmuş olacağız.

  sonrası önemli. halka paranı tl'ye çevir ve faizle kazan mottosunu aşılayamazlarsa, yüksek kur, yüksek faiz ekonomisine sahip olacağız gibi gözüküyor.
 • 50-75 baz puanlık artış ile piyasaya sinek ısırığı etkisi yaratacak olan artış olacaktır..

  bundan sonra yokuş aşağı gideceğimizin göstergesi olacaktır.. 24 hazirana kadar tutulmaya çalışılan döviz/borsa rakamları bu tarihten sonra ciddi bir yükseliş ve düşüşe geçecektir..

  yatırım tavsiyesi değildir..
 • bugün buraya not düşülmesini isterim ki, türkiye cumhuriyeti dünyanın en yüksek faizini veren ülkesi konumuna gelecek ve buna rağmen sıcak parayı ülkesine çekemeyen ülke olarak tarihe geçecektir.
 • tahminim 75 baz puan artış olacak kararlardır. maalesef kurun ateşini söndürmek için elimizde başka enstrüman kalmadı.
 • geçen günkü müdahale ile birlikte, 7 puanlık bir rallye girildiği konusundaki tespitler doğru. iki başlı bir seçim olacak ve ikinci tura kadar geriye kalan 4 baz puanlık artırım kredisinin yarısını kullanacaklar diye düşünüyorum. temmuz başında da 2 puanlık artış kuru 4 lira civarında çıpalayacaktır ama geriye kalan her şeyi viran edecektir.

  yüksek kur, yüksek faiz, düşük üretim, dışa bağımlı yüksek enflasyonlu günlere selam olsun.
 • faizi arttirmazsa, para sahiplerine "bak müdahale edebiliyorum, dolar'in artacagina cok güvenme" mesajini verememis olur, faizi cok arttirir da dolar'i 4.30'lara cekerse aportta bekleyenlere alim firsati dogurur ve dolar'a talep dogurur... özetle; hic arttirmasa olmaz, yok arttirayim dese ayari cok kacirabilir, aman cok arttirmayim dese "ikna edici" bir oran olmayip komik duruma düsebilir...

  cok zor ve ince bir ayar.

  75 puan artis bekliyorum. ay sonuna kadar dolari 4,55 - 4,65 bandinda tutmak isteyeceklerdir.

  not: tabi ki ytd
 • artis olursa bagimsiz oldugunu gostermek icin ufak bir mebla olucaktir.
 • büyük olasılıkla 100 baz puan ile sınırlı bir faiz artışı gelecektir.

  borsaya yatırım yapan yabancılar, düşen döviz kurları üzerinden paralarını dövize çevirip tüyünce, döviz tekrar yükselecektir.

  özellikle moody's'in türk hükümeti ve türkiye'nin en büyük şirketlerinin kredi notunu düşürmek üzere incelemeye alması dikkate alındığında, türkiye'den ciddi bir para çıkışı olacaktır.

  bu hamleden de en iyi karı yine yabancılar sağlayacaktır.
 • 200 baz puanlık faiz artışı beklediğim karardır. şuan 16.50'den fonlama yapılıyor. merkez dediği gibi akıllanmışsa, politika faizini %18 lerde gezen gösterge faizinin üzerine atar, atmalı. 1 saatten az zaman kaldı. göreceğiz.