şükela:  tümü | bugün
  • seçimlerden 2, fed'in 25 baz puanlık faiz artışı yapacağı 13 haziran 2018'deki toplantısından ise 1 hafta önce gerçekleşecektir.

(bkz: zamanlaması manidar)

25 nisan 2017'deki toplantıda alınan 75 baz puanlık glp faiz artışı, burada belirttiğim gibi bir işe yaramayınca yeniden 50 ya da 75 baz puanlık faiz artışının yapılması olası toplantıdır..

vatandaşına, her ay ucuz döviz alım fırsatı vererek, para kazanmasını sağlayan merkez bankamıza şimdiden teşekkürlerimi sunmak istiyorum...

(bkz: 7 haziran 2018 merkez bankası faiz kararı)

son olarak, zamanında, aynı yıl *ekonomik kriz yaşadığımız arjantin'den bahsederek bitirelim.

arjantin merkez bankası, bugün, 1 hafta içinde ikinci kez 300 baz puan artışla * faizini %33.25'e yükseltti. *

şimdi, diyeceksiniz ki; bir haftada 600 baz puan faiz artışından sonra arjantin pezosu dolar karşısında illa ki değerlenmiştir ama ben bu satırları yazarken dolar karşısındaki günlük kaybı %5'i aşmış durumda...

(bkz: patron çıldırdı faiz istiyor editi)

arjantin merkez bankası, dün yazdıklarımın ardından bugün, aynı haftada 3. kez ve tek kalemde 675 baz puan* faiz artışı yaparak faizini %40'a yükseltti...

arjantin pezosu bu kararın ardından dolar karşısında %4.61 değer kazansa da 40 dakika geçmeden kazançlarının yarısından fazlasını sildi..

bunu niye mi anlattım ?

umarım, ekonomimizi yönetenler birilerine biat etmeyi bırakıp doğru ve bağımsız kararlar alır ve o günleri görmeyiz ama olur da 2019 ya da 2020'de aynı şeyleri yaşarsak, arjantin'i unutmayın zira bu ekonomi politikaları ile devam edersek biz de aynı yolun yolcusuyuz.

dolar dip yaparken sesi çıkmayan ekşici bildirdi.
  • 7 haziran 2018 pkk toplantısı

yanlış okuma.
  • toplantıdan 100-125 baz puan faiz artışı şeklinde bir beklenti oluşmaya başladı. faiz silahı da iki ucu keskin bir kılıç gibi ama doların harareti alınmazsa enflasyonun uçması da bariz bir sonuç olarak gerçekleşecek ki şu an en büyük sorunlarımızdan biri yüksek enflasyon.

diğer yandan türkiye cds (kredi risk swapı) nın hızla yükselmesi, hükümetin baskın seçiminin ekonomik endişelerden kaynaklı olmasınını ayyuka çıkması, devletin açıkladığı ekonomik verilerin güvenilirliğinin azalması, hükümetin istikrar yakalamayı kenara bırakıp ekonomik genişleme adı altında çılgınca harcamalara girişmesi, üretmeden tüketme ekonomisinin patlak noktasına gelmesi gibi bir sürü etken birleşince yabancı yatırımcıdaki türk lirası sempatisi dip yapmaya başladı.

yani merkez her ne kadar faiz arttırsa da tl'yi ve türkiye'yi yatırımcılara cazip hale getirmedikçe faiz arttırımının beyhuda çaba olarak kalma ihtimali var.

sonumuz hayrolsun diyorum ama inanarak söylemiyorum çünkü parametreler menzilin karanlık olduğunu gösteriyor.
  • faiz geliyor 100 baz puan kadar
  • o tarihe kadar bekleyeceklerini düşünmediğim toplantı.
  • bilgili arkadaşlara bir sorum var. ppk toplantısından 100 baz puan faiz artırımı kararı çıkarsa bankaların tl vadeli faiz seviyelerinde bir güncelleme görür müyüz? bu ikisi arasında doğrudan yada dolaylı nasıl bir bağlantı var?

önceki ppk kararında 75 baz puan artış olmuştu ama enpara'da bir etkisi olmadı
  • çay içip 0,25 bant daraltırlar.
  • murat karayılan ın disaklifiye edileceği toplantıdır
  • bu tarihe kadar hiçbir şey yapılmazsa glp'nin yerine politika faizini buraya çekip bunun da üzerine 300 baz puan artışa gitmesi muhtemel. böylece hem sadeleşmede sona geliyoruz söylemlerini yerine getirmiş olacaklar hem de swap maliyetlerinin çıktığı seviyeye ulaşılmış olacak. bu şekilde alınan bir aksiyonla rekor düzeye gelen tahvil faizlerini de kontral altına almış olacaklar.

300 baz puanın altında bir artış 17.50% çıkmış bir swap fiyatlarına ulaşamayacağı için yine beklentileri karşılamaz. mevduattan bile çok yüksek. buna rağmen kontratların çoğu satış pozisyonunda. adamlar yatıp kalkıp mb'ye bakıyor. tek açıklamada çoğu bu pozisyonları kapatacak.

iktidarın başka bir ajandası yoksa seçime 3 hafta kala kurda bir gevşeme yaratması muhtemel. o yüzden mb'nin cebindeki kurşunu bu son 3 hafta için kullanması muhtemel. piyasalar daha erken bir artışa gitmesini bekliyor. hatta çoğu geç kalınabileceğine dikkat çekmiş. 7 haziran'a kadar artış gelmezse 4,80'lerden gelen bir 300 baz puan ve koridor değişikliği kuru anca 4.5'ye geri getirir. kur zaten gördüğü yeri unutmayacaktır.
  • (bkz: 7 haziran 2018 pkk toplantısı)
    ben niye bu başlığı böyle okudum aq