şükela:  tümü | bugün soru sor
 • az önce denk geldim, (bkz: berat albayrak)ın sunumuyla (bkz: cnn türk) canlı yayınında yapılıyordu.

  ülkemizde çıkarılacak bor madeni, (bkz: eti maden) ile yurtdışı menşeili bir firmanın ortaklığı ile balıkesir de kurulacak tesiste işlenecekmiş.

  bu şekilde mamül haline getirilip katma değeri ciddi şekilde arttırılacakmış. 400 $'dan, 400 bin $ lara çıkabilen rakamlar konuşuluyordu.

  memleketimize hayırlı olsun. umarım seçim öncesi milleti gaza getirmek için yapılan tırı vırı imza törenlerinden değildir.

  ya da eskiden yapılan (bkz: erke dönergeci) kalpazanlığı gibi bir proje değildir bu.

  bilgi edindikçe editlerim.

  edit : çin'li ''dalian jinma'' firması ile yapılan ortaklık gereği balıkesir de bor karbür tesisleri kuruluyormuş. ülkemiz dünyadaki en kaliteli bor rezervlerinden yüzde 73'ünden fazlasına sahipmiş. üretimde de dünyada lider konumdaymışız. eti maden geçtiğimiz yıl (2017)'de 2.2 ton satış gerçekleştirerek küresel pazarda yüzde 50'i geçerek tarihi bir adım atmış.
 • 2023'e kadar yasaktı; ama büyük dünya liderimiz o konuya da el atmış. büyüksün reis!
 • (bkz: kardeş payı)
 • adama sormazlar mı? türkiye kaliteli bor maden rezervlerinin %73 ünü elinde tutuyorsa neden bu zamana kadar o boru işleyecek eleman yetiştiremedin de elin çinlisinden medet umuyorsun?
  övünç kaynağı bor u neden çinliye peşkeş çekiyorsun
 • aylık maden çıkartma garantisi de veriyor muyuz? çıkartamadığımız ton başına ne kadar öderiz acaba?
 • bordaki en büyük sıkıntı zaten buydu. bor rezervimiz vardı ancak işleyip kullanılabilir hale getirmeden para etmiyordu. yani biz hammaddeyi çıkarıp yurt dışına 1 e satıyorsak o hammaddenin ürününü 100 e alıyorduk tekrar. ama burada çözülmesi gereken sıkıntı bunu ürün haline getirebilecek yerli ve milli şirketler gerekmektedir. diğer türlü sadece kazançtan vergi alırsın ekonomiye katkısı sadece bu olur.
 • yasak değil miydi lan çıkarmak?

  yıllardır benim saf milletimin iyi niyetli kesimi boşuna mı paylaştı “ameriga izin vermiyor, yoksa çıkarsak avradını zikeriz” diye facebooklarda.

  sonra lozanın gizli maddeleri, yasaklar şunlar bunlar. o gönderileri hunharca paylaşan, isminin önünde t.c. yazan tiplerin itlaf olmadıkça memleket rahata ermeyecek.