şükela:  tümü | bugün
228 entry daha
 • 1,5 milyon limitinin asildigi secimlerdir, bu da total secmenin %50-52’sinin oy kullandigini gosterir.

  en son referandumda 1,4 milyon oy kullanildi, 831k evet / 575k hayir cikmisti.

  ayrica “yaa bunlar oy kullanmasin” diyenlerin gozunden kacirdigi bir durum soz konusu. en son referandumda %65-70-80 hayir demis yerlerde katilim, en sonki referanduma gore %20-30 oraninda artmis durumda. yani bu muhalefetin isine gelebilir.

  ornegin;

  *%71,4 hayir demis bulgaristan’da katilim referandumda %17 iken, bu secimde %30. neredeyse %90’lik bir artis.

  *%87 hayir demis cekya’da katilim referanduma %53 iken %61’e cikmis.

  *%80 hayir demis ingiltere’de katilim referandumda %38 iken %50’ye cikmis.

  **tabi akp’nin yuksek oy aldigi yerlede bir yukselis var fakat muhalefetin guclu oldugu yerlere oranla yuzdesel olarak daha az.

  gumruklerde oy verme islemi hala devam ediyor.
 • muhalif oyların yüksek olduğu memleketlerde katılımın arttığı, ak parti'nin oy deposu olduğu yerlerde katılımın düştüğü, bu nedenle de sürprizlere gebe olacak sonuçları barındırdığını düşündüğüm işlem.
 • almanya, avusturya, fransa, hollanda ve belçika oyları sayesinde akp'nin her zaman oy deposu olmuştur. zaten bu nedenle yurt dışı seçmen diye bir şey çıkardılar. 24 haziran seçimlerinde milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığında yine birinci olacakları kesin. ama ikinci üçüncü sıralara farklı partiler ve adayların olacağını tahmin ediyorum. cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muharrem ince ikinci olurken, milletvekilliği seçiminde ise hdp'nin ikinci parti çıkması kuvvetle muhtemel.