şükela:  tümü | bugün
  • kabahatler kanunu'nda "açık alanda alkol almak" değil "açık alanda sarhoş olup çevreye rahatsızlık vermek" yasak olduğu için hukuksuzca, keyfi olarak atılmış bir adımdır.

ceza yazsalar dahi iptal edilecektir.
  • şu seğmenlerde alkol kullanimina karsiyim diyenlere kıl oldum. bazen ben de oraya dolusan tiplerden rahatsiz oluyorum. ama burasi ankara kardesim. segmenlerden baska keyfimiz mi kaldi? bestekar merdivenleri kapattilar, simdi karuma da tel orgu ormusler. mekanlar zaten ates pahasi, ayrica bahar ve yaz aylarinda insan disarida olmak istiyor. rahat birakin segmenleri. 3 aydir gitmiyorum ve takilmayi cok ozledim.
  • kabahatler kanununda bu konu ile ilgili madde 35:

sarhoşluk

madde 35 - (1) sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişiye, kolluk görevlileri tarafından elli türk lirası idarî para cezası verilir. kişi, ayrıca sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kontrol altında tutulur.

burada görüleceği üzere herhangi bir alkol kullanmayla ilgili bir madde yok. herhangi bir madde ile oluşabilecek sarhoşluk durumunda da bir sorun görülmemektedir. eğer ki bu nedenle çevreye zarar veya rahatsızlık verilirse ancak o zaman işlem uygulanır. ayrıca biraz araştırma yaptıktan sonra alkol kullanımının valilik tarafından yasaklabileceğini görebilirsiniz. fakat ankara valiliğinin bütün alkol ile ilgili olan açıklamaları seçim önlemi adı altında geçici bir süre geçerli şekilde yayınlanmıştır.

ama insanlar çevreye huzursuzluk veriyorsa alkolden bağımsız olarak zaten gerekli mercilere başvurulmalıdır. bu bakış açısıyla inceleyecek olursak bu maddenin çok da anlamlı olmadığı sonucunu çıkarabiliriz. halka açık alanda yaşanan problemlerle ilgili çok daha fazla kanun ve madde var. fakat insanlar sadece kendi başlarına oturup 1-2 kadeh bir şey içiyorlar diye de kimsenin rahatsız olmaya veya o insanları rahatsız etmeye hakkı yoktur.
  • iyi ki ankara nın bu adamlardan önceki zamanlarını yaşamışım da hala o yüzden çok sevebiliyorum. meclis parkta oturur içerdik arada gelip otlanan nöbetçi askerler dışında bir kişi bile rahatsız etmezdi. ve hatta beytepe kampüsünde edebiyat fakültesinin önünde gündüz vakti biramızı içer müziğimizi dinlerdik. kimse kimseye karışmaz, içen kimse de sağa sola sataşmazdı. siz bu tür ufak özgürlükleri yasaklayanları haklı gördükçe daha da garip kurallarla yaşayacağız. kamusal alanda içilmez evet.
  • kamusal alanda alkol kullanmak yasak evet. hatta bundan dolayı ceza da yedim. lakin seğmenler parkı'nın olayı budur. orada alkol kullanan, kullanmayan, her kesimden insan var. ve kimse birbirinden rahatsız değil.
  • yasak yasak yasak başka bişey bilmez misiniz siz yahu?

iyice kuzey kore olduk, insanlar yasaların belirlediği labirentler içinde yaşamak zorunda değil. alkol kullanan bir insan değilim ama altı üstü insanların dinlence ihtiyaçlarını karşılayan bir park işte. sanırsın girilmesi yasak olan askeri bölgeye girmişler.

her şeyi kutsallaştırmayın, yasaları belirleyen de senin benim gibi insanlar neticede. yasalara bakarsanız ne yasaklar var bi bilseniz aklınız şaşar ama yasalar bazı durumlarda esnetilebilir. bu insanlar cinayet işlememiş sonuçta iki bira devirip evlerine gidecekler belliki.

devlet insaların yaşam alanlarını kısıtlamakla yükümlü değildir, dolayısıyla yaşam alanlarını yasalarla sınırlamayı doğru bulmuyorum.

edit: başlık sahibi başına iş almamak için entrysini silip kaçmış belli ki. özgürlükler ülkesi türkiye'de neden korktuysa.

ayrıca öyle bir yasak falan da yokmuş bir tarafınızdan uydurmayın. #108490511
  • bir konuda bilginiz yoksa fikriniz de olmasın. kamusal alanda alkol içmek yasakmış (!). biri de kendinden son derece emin bir şekilde kabahatler kanununun 35. maddesine göre yasaktır yazmış. al sana 35. maddeyi buraya yapıştırıyorum. oku bakalım yasak olan kamusal alanda alkol almak mıymış? gerçi okuduğunu da anlayabileceğini sanmıyorum ama en azından insanlar bilgilenmiş olur.

madde 35 - (1) sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişiye, kolluk görevlileri tarafından elli türk lirası idarî para cezası verilir. kişi, ayrıca sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kontrol altında tutulur.

kamusal alanda alkol aldı diye idari para cezası alan varsa da 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz etsin. bununla ilgili o bölgede bir belediye veya valilik genelgesi varsa da bir şey fark etmez. buyrun amme hizmeti. dilekçeye sadece şunları yazmanız cezanın iptal edilmesi için yeterli:

“temel hak ve özgürlükler anayasa’nın 13 maddesine göre yalnızca maddede öngörülen şartlar altında ve kanunla sınırlanabilir. kanunlarımızda kamusal alanda içki içmeyi yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. kabahatler kanunu 35. maddede yasaklanan içki içmek değil sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranmaktır. tüm bu sebeplerle tarafıma hukuka aykırı bir biçimde tatbik edilen idari para cezasının iptaline karar verilmesini talep etmekteyim. gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. ”
  • daha yasa ne diyor bilmiyor, gelmiş alta yorum yapıyor adam, o yasak bu yasak diye. seğmenler parkı gençlerin mekanı poliste bunun farkında tahminim milleti dağıtmak için bu tarz bir girişimde bulunmuşlar.
  • varoşlar geliyor diye parkı terketmeyeceğiz. alkol yasaklanmasına karşı mevzimizi terk etmeyeceğiz. alkol almak yasak değil. burası arabistan değil. sarhoşça etrafa zarar vermek yasak. binlerce kişinin içeceğini polis mi kontrol edecek? uygulanması mümkün olmayan bir şeyi insanların gözünü korkutmak için söylemeyin. moda sahilde içki içilecek. alsancak kordonda içki içilecek. seğmenler parkında içki içilecek.
    içki içilecek.
    i-çi-le-cek
  • kabahatler kanunu madde 35'de kamusal alanda alkol alımını yasaklayan bir durum olmadığından rezalet sayılabilir. ilgili kanun maddesi sarhoş olup rahatsızlık vermek üzerinedir. 3 kuruşluk aklınızla maddeyi okumadan millete akıl vermeyin.
    edit: kaynak