şükela:  tümü | bugün
  • çocukları taciz ve sosyal medyadan koruma derneği tarafından enes batur, danla biliç ve kerimcan durmaz'a çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkiledikleri gerekçesiyle dava açılması durumudur.

kaynak

edit: özelden çok mesaj geldi. özellikle çaylak arkadaşlar dava açılmasına destek verdiklerini belirtiyorlar. burada elbette sorumsuz ebeveynlerin payı büyük... fakat milyon tane aboneye hitap eden youtuberların da sorumluluk bilinci olması gerekiyor. hele de hedef kitlesi 06-18 yaş arası olanlar... (#82359950)'da da belirttiğim gibi tamamen sorumsuz eylemler var.

@marques de pombal ve @galantis'in hatırlatmasıyla beni de oldukça şaşırtan bir ekleme yapayım da çocuklar üzerindeki etkisi iyi anlaşılsın.

1 2 3 4 5

edit 2: @okudum okuyorum oku'dan gelen bir mesaj:
    "derneği kuran şahıs ilgi görmek için çocuğunu kullanan vasıfsız bir ebeveynden başka bir şey değil bu arada. belirtmek istiyorum bu durumu. 4-5 yaşındaki çocuğun eline uğraşmamak için tablet verip, ondan sonra çocuklarım kötü etkileniyor diye ağlamak youtuberlardan çok o ebeveynin suçudur. derneği kuran vasıfsız insan, para kazanmak için çocuklarını kullanan salih reis kanalındaki babanın bir farklı varyasyonudur. dernek de erhan nacar'ın tek isim olarak yürürsem kimse iplemez düşüncesiyle açtığı naylon bir dernek. daha 2-3 gün önce açılmış, herhangi bir faaliyeti vs. olmayan gereksiz bir yer. 3-4 gün sonra olaylar yatıştığında ortada kalmayacaktır eminim."

edit 3: @elyn : ekşi sözlük ahalisi olarak bu girişime destek verelim. artık dönem onların dönemi dolayısıyla basite alınacak bir durum değil, üzerine gidilmeli. yeğenlerimin ellerinde telefonlar, sürekli bunları izliyorlar. idol olarak bunları görüyorlar. belki bundan bir gelişme çıkarsa diğer youtuberlar kendilerine bir çekidüzen verirler.

danla biliç ve kerimcan durur mu yapıştırmışlar cevabı...
    --- spoiler ---
    "danla bilic ve kerimcan, enes batur ile kıyaslanmalarını doğru bulmadıklarını, enes batur’un küfürlü söylemlerinin çocuklara zarar verebileceğini ama kendilerinin bu şekilde davranmadıklarını söyledi."
    --- spoiler ---
  • sonuna kadar desteklediğim durum.

üstüne bütün dizilere açılmalı.

ahmet kural-sıla olayında vay şerefsiz vay kahpe denilen olayların hepsi her akşam gözümüzün önünde cereyan ediyor çay çorba eşliğinde izliyoruz biz de.
  • yaş sınırlaması getirilip videoların başında uyarı zorunluluğu getirilebilir.

edit: sanırım açıklama yapma gereği hasıl oldu. youtube nedir arkaşlar? dünyanın en ücra köşesinden en kalabalık yerlerinde yaşayan çeşit çeşit insanın video paylaşmasını sağlayan en popüler video barıdırma websitesidir.

bu videoların denetimi kişinin kendisidir. bahsi geçen kişilerin tek bir videosunu dahi izlemedim. çocuklara verirseniz 5 yaşından itibaren youtube'u o sizin yetiştirdiğiniz değil youtube'un yetiştirdiği çocuk olur.

aynı aptal saptal, yasalara aykırı, çocuğun gelişimini etkileyecek, hatta iflahını kesecek siteler mevcutken youtube'un en popüleri olması onu günah keçisi yapmamalı.

önerim diğer medeni ülkelerin yaptığı sistemdir. pakistan, iran, birleşik arap emirlikleri, suudi arabistan ve daha birçok insan hak ve özgürlüklerinde dibi boylamış ülkeler kategorisine türkiye'yi de dahil etmek istiyorsanız yasaklayın, kapatın çarmıha gerin.

bunların hepsinden ayrı olarak belirtmem gerekirse youtube'da öyle kanallar, öyle videolar var ki değil çocuklarınız sizler dahi izleyince çok fazla etkilenebilirsiniz.

peki bu videolar neden aptal ve saçmalık dolu ve çok çok nadir baktığın turkish trends'e bir kez dahi girmiyor?

biraz aynayı çocuklarınıza, aslında çocuklarınıza değil kendinize çevirmeniz gerekmiyor mu?

bir bahçıvanın iyi bir bahçıvan olduğunu nasıl anlarız? sorusuna cevap verdiğiniz zaman suçlunun youtube ya da youtuber denen-ama iyi ama berbat- kişiler olmadığını son tahlilde anlamanız gerekir diye düşünüyorum. yoksa yine fazla naif bir çıkarım mı yaptım yine?

edit 2: hala mesaj atıp konuyu anlamayanlar mevcut. sen ya da çocuğun için ''otobüste osurdum çok fena dayak yedim'' başlığı çekici geliyorsa buna youtube ne yapsın? devlet ne yapsın? bu şekilde nasıl bir filtre var edilebilir ki? youtube'un da kendine göre algoritması var.

en azından küçükler için yaş sınırlaması getirilirse önerilenler'de, sonrakini izle'de, otomatik oynat seçeneği'nde çıkmaz. bu şekilde yanlışlıkla da olsa tıklama seçenekleri kalmaz. youtube çocuk eğlendirme, yetiştirme yeri değil sadece. buradan youtube'a önerim youtubekids uygulaması yapması özellikle türkiye için. yoksa mazallah einstein olacak çocuklar kerimcan olacak, danla olacak.
  • linç edileceğim biliyorum ama oldukça saçma bir uygulama. çocuğunun, beynini kiraya vermesini engelleyemeyen ebeveynler için açılmalı o dava.
    benim tanıdığım bir çocuk var mesela. ebeveynleri nasıl eğitim verdiyse her gittikleri yerde aldıkları tepki:
    - bu çocuk telefonla, tabletle oynamıyor mu?”
    hayır cevabına iyice şaşırarak:
    -youtube videoları da mı izlemiyor?
  • güzel haber fakat dava açılması yetmez, bu arkadaşların kanallarına türkiye'den erişim yasağı gelmeli.
  • internet bağlantınız varsa ve çocuğunuz oradan yutuba ulaşabildiyse danla biliç'ten çok daha büyük sorunlarınız var demektir. ama siz kimsiniz ki çocuğunuz ne olsun düşününce de tabi salla gitsin boşver.
  • salih reyiz'in içinde bulunmadığı, dolayısıyla samimiyetine inanmadığım dava. normal bir devlet olsak çocuklar aileden acilen alınır ve devlet korumasına verilirdi.

bu nedir amk? https://www.youtube.com/watch?v=f5or2awof0g

edit : epey yorum geldi beynimiz yandı diye , bu videoları milyonlarca bebe izliyor .
  • bazı youtuber fanlarının yaşına baktığımızda ağırlık 8-12 yaş oluşturuyor. ve ekledikleri videoların altında dönen yorumların ne kadar acımasız ne kadar kötü olduğunu görünce dava açılmasını desteklememe sebep oluyor.

çocukların youtube kullanımı ülkemizde oldukça yaygın ve önlemi alınmış değil.