şükela:  tümü | bugün
 • uefa avrupa ligi 4. hafta maçı.
 • gitmek istediğim maç. yol uzun. uçaktan indikten sonrası engebeli. ama beşiktaş...
 • braga'nın bu maçta galibiyete ihtiyacı bulunmuyor

  beşiktaş antalya maçı ilk yarısı gibi tüm maçı oynarsa kazanır. ama yok ağa ben pas oyunu oynayacağım ve ilk şutumu 70 civarı atacağım derse 3-0 yenilir döner.
 • beşiktaş'ın %1'lik tur atlama şansını devam ettirmek için 2 farklı kazanması gereken maç. iddaa'ya göre braga ağır favori (1.50 oran). bakalım, 2012 yılında carvalhal ile galip geldiğimiz bu deplasmanda bu sefer ne yapacağız...
 • beşiktaş'ın kazanması lazım ama avrupa filan çok da umurlarında değil gibi. prestij maçı. yine de evsahibi kazanır sanki.

  https://eksiup.com/p/rh287316xue6
 • beşiktaş'ın kendi yarı sahasında rakibi doğru karşılama + kontratak planıyla çıkması halinde istediğini alabileceğini düşündüğüm maçtı. ancak bu planı uygulayacak en önemli elemanlar olan atiba, burak, diaby, n'kodou, victor ruiz ve gökhan'ın portekiz'e götürülmediği haberini görünce düşüncem; braga'nın maçı ciddiye alması halinde tarihi bir fark atabileceği yönünde değişti. inşallah yanılırım.

  doğruya doğru, abdullah avcı'ya sabredilmesi gerektiğini düşünen biri olarak çok net söyleyebilirim ki bu maç rotasyon yapılacak maç değildi. çünkü beşiktaş için iki haftadır durumlar iyiydi, moraller yükselmişti. ama sadece iki haftadır. göbekte atiba - elneny, ilerde ise diaby - lens uyum yakalar gibi oldular, ve takımın tüm düzeni bu dörtlünün üzerine kuruluydu. bu akşam bu dörtlünün üçü olmayacağı için senaryo felakete doğru kayabilir ve iki haftadır artan moral, beklemeye alınan olumsuz eleştiriler, hepsi yeniden terse dönebilir.

  yani bu akşam her şey domino etkisiyle yerle bir olabilir. şöyle ki:

  braga, geçen sezon abel ferreira'nın kurduğu düzeni (bkz: #91419235) küçük bir iki değişiklikle modifiye eden ricardo sa pinto'nun hocalığında ligde istikrar yakalayabilmiş değil. aslında ön bölgesi dinamik, sürekli delici koşularla pas isteyen oyuncularıyla tempolu baskı yapabilen bir takım olan braga'da, bekler geçen sezona göre daha fazla ileri çıkarak oynadığı için, kontratak yapmaya çalışan takımlar için ideal bir formatta. önlibero joao palhinha geniş alanda ağır bir oyuncu olduğu için kontra yediğinde geriye yetişemiyor, bekler de zaten ilerde yakalandığı için tüm yük iki stopere biniyor.

  braga'nın yumuşak karnı olan bu durum, beşiktaş'ın pas oyunundan ziyade kontra oynamasını gerektiriyor. çünkü braga da (avcı'nın birinci planı gibi) topa sahip olan, rakibi kendi sahasına hapsedebilen, ve ön oyuncularının dinamizmi sayesinde çok çabuk pozisyon bulabilen bir takım. bu yüzden beşiktaş'ın pas oyunundan ziyade ceza sahası çevresini iyi koruyarak, kaptığı toplarla çabuk hücum etmeyi düşünmeliydi. ama kontratak yapabilecek iki eleman da (n'kodou ve diaby) bu akşam yok.

  elneny - atiba gibi pozisyon bilgisi sağlam iki önlibero ile doğru kapanıp, önlerinde ise n'kodou - diaby - lens gibi üç tane patlayıcı oyuncu ile bence istenen fırsatlar yakalanırdı. ama bu akşam atiba yok, yerine oğuzhan özyakup gibi savunma bilinci olmayan, hücumda ise temposuz biri oynarsa, fransergio gibi göbekten delici koşular yapıp ceza sahasına giren, andre horta gibi ceza sahası bölgesinde kritik işler yapan iki oyuncu karşısında allah elneny'ye kolaylık versin.

  forvette ise burak yılmaz kesinlikle oynamalıydı, çünkü braga'nın stoperleri karşısında güven'in fizik, umut nayir'in de zeka açısından pek şansı olmaz, burak ise tecrübeli; hem fiziğini koymayı, hem de rakip savunmayı üstüne çekmesini biliyor. burak'ın üstüne çektiği savunmanın arkasına sızacak olan forvet arkası üçlüsü mutlaka pozisyon bulacaktı (ama bu akşam ne burak, ne n'kodou, ne de diaby var).

  o yüzden forvette, geniş alan oyuncusu olan tyler boyd'la başlamak lazım, ama göbekte atiba yerine oğuzhan olacağı için bir anlamı kalmıyor, boyd'un oğuzhan'lı bir orta sahadan alabileceği tek şey (oğuzhan'ın savunmada zayıf kalması yüzünden) sürekli savunmaya dönme zorunluluğu doğması olacaktır.

  bu sebeple ljajic, caner, oğuzhan gibi top ayağındayken temposuz olduğu için kontraya müsait olmayan elemanlar bence kenarda beklemeliydi, ama şimdi oynayacaklar. koca beşiktaş, jeremain lens'i bir günlüğüne 2016-17 fenerbahçe'sindeki haline döndüremedikçe kontratak bile yapamayacak. bu mümkün olmayacağı için, kapılan toplar ljajic'in, caner'in, oğuzhan'ın ayaklarında stop edecek ve braga çoktan geriye dönmüş olacak. belki abdullah avcı hücumda geniş alan bulmaya yönelik düşünüp lens - güven - boyd'la başlar ve bizi şaşırtır diyeceğim, ama bu ihtimal caner ve ljajic varken çok küçük bir ihtimal gibi.

  tüm bunlar bir araya gelince beşiktaş'ın set oyunundan başka çaresi kalmıyor, bu da eldeki malzemeyle orta-kafa-gol'e dönüşecek gibi: yani en önde umut nayir.

  braga'nın gruptaki durumu rahat olmasına rağmen bu akşam çok pozisyon bulur, buna çare yok, hele ki evlerindeler. dediğim gibi orta saha-kanat-forvet bağlantılarını çok iyi kuran, pozisyonla alakasız birinin birden bire tehlikeli bölgeye giriş yapabildiği bu dinamik hücum kurgusu illa ki pozisyon bulacak, belki gol atacak. özellikle antalya maçında nazım sangare ve fredy'nin delik deşik ettiği sol kanat, umut nayir'in yardım etmemesi yüzünden rebocho'ya kalmış, bu yüzden victor ruiz yardıma geleceğim diye sürekli yerini terk edip sola yanaştığı için bu sefer stoperde ciddi boşluklar doğmuştu, antalya'nın bu kadar pozisyon bulmasının sebebi buydu. şimdi (n'kodou olmayacağı için) sol kanatta yine aynı isimler (umut/güven/ljajic/caner) oynayacak.

  felakete doğru adım adım yani.

  braga'nın kanat hücumları asimetrik; solda geniş durup topla birlikte içeri giren, sağda ise içeri girdikten sonra top almak isteyen bir kurguda oynuyorlar. yani sol kanadın hücum yükünü kanat-forvet wanderson galeno veya ricardo horta çekerken (genelde iki kanadı dönüşümlü kullanıyorlar), sağ kanadın son pas/asist girişimlerini genelde sağ bek ricardo esgaio önünde geniş alan bulunca üstleniyor. ancak solda wanderson/horta topla birlikte içeri girebildiği için sol bek nuno sequiera'nın önünde boşluk doğuyor, doldurmak için ileri çıkıyor ve kaptırılan toplar eğer braga'nın soluna atılırsa doğrudan tehlike doğuyor. aynı şey, sağ kanattan hücum ederlerken aynı sıklıkta geçerli olmuyor çünkü hücum setlerini buradan pek kurmuyolar. kısacası; genellikle solda yoğunlaşıp sağdan bitirmeye dayalı bir hücum anlayışları var.

  bu sebeple beşiktaş'ta sol bekte sürekli boşluklar veren caner yerine bence (her ne kadar mücadele gücü zayıf olsa da) daha kontrollü oynayan pedro rebocho ile başlanması şartoğluşart. sağ bekte ise pozisyon bilgisi ve kademe anlayışı yüksek gökhan gönül'ün olması gerekiyordu (douglas da sakat), şimdi büyük ihtimal necip uysal oynayacak.

  işte zurnanın zırt dediği yer büyük ihtimal bu olacak.

  ---

  özetle;

  braga'nın artıları:
  + hücum dinamizmi
  + tempolu baskı
  + wanderson galeno ve ricardo horta'nın ambale eden oyunu

  eksileri:
  - kontratak yemeleri (ama beşiktaş büyük ihtimalle değerlendiremeyecek)
  - grupta iyi durumda olmaları - potansiyel rehavet

  beşiktaş'ın artıları:
  getirilmeyen oyuncular sebebiyle bence kalmadı

  eksileri:
  - kontratak yapabilecek elemanların getirilmemesi
  - hala bazı sakatlıkların devam etmesi
  - ceza kesememe - zayıf bitiricilik

  ---

  uzun lafın kısası; bu götürülmeyen oyuncular braga'nın taktiğine en ters gelebilecek oyunculardı. hafife alınmayacak bir takım olsa da, sonuçta braga. rakip roma veya arsenal olsa belki anlaşılabilirdi bu durum, bu saatten sonra lige ağırlık vermenin daha doğru olduğu düşünülebilirdi.

  bu yüzden; eğer braga liderim diye rehavete kapılmaz ve maçı ciddiye alırsa, bu akşam beşiktaş çok üzücü bir sonuçla eve dönebilir. inşallah böyle bir şey olmaz.

  iç edit: maça götürülmeyen futbolcuların haberini görünce entry'yi bir kez değiştirdim, şimdi de abdullah avcı'nın hastalık yüzünden maça çıkmayacağı haberini görünce artık tekrar değiştirmeyeceğim, sadece braga'yı vicdanlarıyla başbaşa bırakalım, kendileri karar versinler gerisine.
 • bu yıl ne kadroyu sevebildim, ne teknik direktörü...
  klüp başkanı da tırto...
  bi tek renklerini seviyorum bir de herşeye rağmen desteğini eksik etmeyen taraftarını...
  umarım canımız çok yanmaz...
 • hocasız ve 7 eksikle giden beşiktaş'ın gençlere şans vermesi gerekir. ayrıca maç kadrosunda muhayer oktay'ın olmaması üzdü, galiba listede de yok.
 • beşikçik'in şampiyonlar ligi'nde kırdığı o efsanevi rekoru uefa avrupa ligi'nde de kırması çok muhtemelen olan maç.

  bratislava'nın 4 kere soktuğu beşik'e braga'nın 8 sokması şaşırtmaz heralde kimseyi.

  demirören'in tff başkanlığında 2 kere şampiyoncuk yapılınca büyük takımlarla bile kıyaslanmış olan beşikçik'in normaline döndüğünü gösteren maçlardan biri.

  beşikçik'in avrupa maçı var ve bu konuda entry bile girilmiyor.
  10 senede 1 kerecik şampiyoncuk yapılan normal beşiktaş'ın yine naftalinli yıllarına geri döndük.
  aslında çok kritik bir maç. çünkü beşikçik bu sene avrupa'da 1 puancık bile kazanamamış tek takım. diğer tüm temsilcilerimiz puan kazandı avrupa'da. beşikçik ise bizleri utandırdı avrupa'da yine.
  bakalım bu maçtan 1 puan alabilecek mi beşikçik...
 • abdullah avcının saçma tercihleri yüzünden yine beşiktaş'ın kaybedeceği maç. bari farklı yenilip dalga konusu olmasınlar. adam zahmet edip maça bile gitmiyor.