şükela:  tümü | bugün
  • istanbul belediye başkanı ekrem imamoğlu az önce literatüre sokmuştur.

canlı yayın linki
  • tanım: ekrem imamoğlu'nun yeni nesil belediye yönetim anlayışının temellerini attığı temel atmama törenidir.

yaptıkları kadar yapmadıkları da önemli olan kişiye ait tören.

bir diğer örneği ise askeriyede bulunan lüzumsuzsa söndür uyarısı olabilir.

edit: tanımlama
  • senelerdir betonlaşmış olan alibeyköy'de ki nadir yeşil alanı önceki yönetim betonlaştıramadan temeli atılmayan törendir. bölgeyi bilen bilir, bir kaç tane futbol ve basketbol sahasının olduğu bayağı da yaşlanmış ağaçların bulunduğu çevre mahalle ve semtlerden insanların nefes aldığı bir parkın betonlaşmamasının önüne geçilmiştir.

edit : bahsettiğim beton denizi içindeki yeşil alan burası
    bildiğim kadarıyla burası ayrıca deprem toplanma alanı...
  • 1.5 milyar tl'lik tasarruf sağlandığı söylenmektedir.
    kaynak
  • önceki dönemlerde planlanmış olan atık su tesisine gerek olup olmadığına dair, itü’den alınan destekle de, yapılan araştırma sonucu böyle bir ihtiyacın olmadığı anlaşılmış.

1- istanbul’da kağıthane ve çevresindeki yerleşim birimleri üzerinden sular bu bölgeye aktarılıp temizlenecek. istanbul-maslak planında böyle bir ihtiyaç yok.

2- haliç koruma prensibine göre, atık su deşarjı haliç’e aktarılmamalıdır.

3- bu çevrede toplanan atık suları, yenikapı ve baltalimanı arıtma tesislerine aktarılmalıdır. bu arıtma tesisi, 2.5 milyon yeni kişinin atıklarını arıtacak kapasitededir. böyle bir artış da öngörülmüyor.

ekrem imamoğlu bu tesisin gereksiz olduğunu, haliç’teki kocaman bir yeşil alanı öldüreceğini ve ekonomiye en az 1 milyar 100 milyon lira zarar verecek.

imamoğlu da bu konuda bilinç yaratarak, istanbul’a zarar vereceğini düşündüğü bir şeye engel olmakta.

https://youtu.be/kj2ld-ijeyw
  • umarım aktrollerin açtığı başlıklar kadar ilgi görür.

ekrem imamoğlu'nun yaptığı "temel atmama" törenidir. iski yönetiminin apar topar araya sokmaya çalışarak, silahtarağa bölgesindeki yeşil alanda bulunan park ve spor alanlarını yıkarak yapmak istedikleri ileri biyolojik su arıtma tesisinin projesi ihale için fiyat teklifi alındığı aşamada iptal edilmiştir.

töreni ve açıklamaları izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=kj2ld-ijeyw

izlediğim kadarıyla özet bilgiler:

- 1 milyar 100 milyon lira bütçe ile yapılması planlandı.
    - itü ve ibb'nin araştırmaları sonucunda oluşturulan rapora göre ihtiyaç olmadığı görüldü.
    - bu araştırmalara göre; istanbul nüfusu 2.5 milyon kişi dahi artsa arıtma tesisleri yeterlidir. burada yapılacak atık sular haliç'e akarak bu bölgeye zarar verecek. üstüne oluşacak koku bölgedeki yüzbinlerce insanın sağlığını kötü etkileyecek.

böylece 1 milyar 100 milyon lira + işletme masrafları halkımızın cebinde kaldı, halk yeşil alandan ve parklarından mahrum kalmadı. ekrem başkan bu para ile bölgedeki yeşil alanların iyileştirileceğinin de müjdesini verdi.

helal olsun diyorum, tebrik ediyorum ve iyi ki oy vermişim diyorum.

edit: yazım hatası.

debedit: jix adlı troll arkadaşa bana bu başlığı açmak için motivasyon sağladığı için teşekkürlerimi sunarım. saat 11'de izlediğim temel atmama töreni hakkında bu yüzden saatler sonra yazma isteğim doğdu. ekrem başkan ne zaman bir icraat yapsa o gün troll başlıkları artıyor ki yapılan işler gündeme gelmesin . büyük resmi görüp oyunu bozdum :)
  • millet troll seviyor. olmamış bu başlık. nasıl laf sokup fav kaparız sonra?
    iyi bir törendir.
  • hasret kaldığımız şeyler. artık bi yere de temel atmayın. akp dönemi virüs gibi hızla heryere temel attılar. anasını bellediler istanbulun. bi durun amq. ekrem başkan ara ara temel atmama töreni yapıp, sevdiğimiz sanatçıları bu törenlere çağırmalı
  • yavaş yavaş lüzumsuz yatırımlar durunca paraların nerelere harcandığı ortaya çıkınca gereksiz ihale açanlara dava açılabilme imkanını bilmiyorum ama bunlara kesin dava açılmalı
  • şaşırtmayan haberdir.

olması gereken de budur zaten. belediyeler halk için çalışır, birilerinin oğlu,kızı,kuzeni için değil.