• ne kadar dogru bir is yapildigini i.melih'in ekrem baskan'a hakaret etmeye calisirken "down sentromlu" demesinden anlayabiliyoruz. bu herifler bir seyin karsisindalarsa o sey kesin halkin yararina ve dogrudur.

ayrica; 2019 yilini bitirmek uzere oldugumuz su gunlerde, hala bir tweetten onu silerek kurtulabilecegini sanacak kadar da akli az. yazik la kimin basganiysa.
  • istanbul'un master planında böyle bir projeye ihtiyaç yoksa anadolu ve avrupa yakası olmak üzere 2 adet biyolojik arıtma tesisi vaadineden verdi?

adam resmen makara yapıyor azılı taraftarları helal olsun başkanım diyor. ağaç yaprakları bile onu alkışlıyormuş. megalomanlığa bak.
  • kulağa enteresan gelen, hele ekrem başkan tarafından uygulanınca çok daha değerli zannedilen garip bir uygulama...

imamoğlu seçimlerden önce bir "israf" algısı tutturdu, vatandaş da bu konuda duyarlı davranınca, kendisinin ve taraftarlarının hiç ümit etmediği şekilde istanbul büyükşehir belediye başkanlığını açık farkla kazandı.

seçim öncesi yazılan entryleri gözden geçirirseniz, bu ümitsizliği rahat bir şekilde görürsünüz.

israf elbette ekonomik olarak çok olumsuz bir şey. hele bizim gibi iktisaden zayıf ülkelerde tam tersine "tasarruf" yapmak önemlidir.

burada asıl üzerinde durulması gereken konu şu. harcanan her para gerçekten israf mıdır? israf, gereksiz, lüzumsuz harcamaya denir.

şu anda vatandaş olarak bunu tam olarak bilmemize ve anlamamıza imkân yok. sadece söylenenlere "inanarak" bu sonuca varıyoruz.

inanmak, tam olarak aslını bilmediğimiz, bilmemiz de asla mümkün olmayacak şeyi, bize söylendiği şekilde doğru kabul etmektir.

hangimiz şu ana kadar somut olarak bir israfın önlendiğini ve buna karşılık şu kadar tasarruf yapıldığını anlatabilir ve ispat edebilir? hiç birimiz... bilgimiz ekrem balkan'ın söyledikleriyle sınırlıdır.

şimdi de sayın başkan literatürümüze, "temel atmama töreni" gibi bir terim kazandırdı. rahmetli erbakan'ın sürekli temel atma töreni ve yaptığını ve her yere temel attığını bilirdik. ekrem başkan'ın ki, çok daha farklı birversiyon.

yapılması planlanan bir "arıtma tesisi"nin gereksizliğinden bahsediliyor arkadaşlar. hakikaten gereksiz yere bir arıtma tesisi yapılması mı düşünülmüştür?

eğer böyleyse, bu kararı verenler hakkında yasal işlem yapılması gerekmez mi?

yoksa yapılmasından bir şekilde vazgeçilen bir tesis için, ileride niye yapılmadığı sorulmasın diye yeni bir şov programı mı düzenleniyor, doğrusu insan şüpheye düşüyor.

istanbul'a göçün ne kadar yoğunlaştığı, konut sayısının ve dolayısıyla nüfusun ne kadar çoğaldığı ortada. bir arıtma tesisi nasıl ihtiyaç olmaz?

belki şu an ihtiyaç bir şekilde karşılanıyor olabilir. peki, bu günlerin yarınları yok mu?

sevgili gençler, ekşi sözlüğün gözü kapalı ekrem başkan'a biat eden istanbullu yazarları!

topkapı-aksaray arasındaki vatan ve millet caddelerini bilir misiniz?hiç yolunuz düştü mü? günün her saatinde nasıl bir trafik yoğunlupu olduğunu hiç gördünüz mü?

o caddeler açıldığı zaman, "bu kadar israf niye yapılıyor, buraya uçak mı konacak, pist mi yapıyorsunuz cadde mi" diye menderes ve hükümeti tenkit ediliyordu.

bu açıdan bakarsanız, dünyanın birçok ülkesinden büyük bir şehir olan istanbul'un, çok kısa bir süre sonra bir arıtma tesisi ihtiyacı olmayacağını kimse iddia edemez.

kasım ayına geldiğimiz şu günlerde yağmur sıkıntısının olduğunu, barajlarda suların dibe vurduğunu, önümüzdeki yaz bir su kısıntısı ve sıkıntısı tehlikesinin şimdiden baş gösterdiği bir dönemde, içme suyuyla sulanan alanların sulamasını da sağlayacak olması bile, arıtma tesisinin bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor.

bir vatandaş olarak "temel atmama" töreni yapanlara küfür falan etmiyorum. sadece bu açılardan arıtma tesisinin ihtiyaç olduğu görüşünü savunuyorum.

siz de bana ve benim gibi düşünenlere küfürle cevap vermeye kalkışmayın olur mu?

herkesin "düşünce özgürlüğü" hakkını yanlıştan yana kullanma hakkı varsa, bu hakkını doğrudan yana kullanmak isteyenlere kızmak gerçekten haksızlık olur.
  • fraklı, abiyeli, abartılı bir 29 ekim kutlamasının ardından, temel atmama töreni mi? sana oy veren akplileri tiksindirecek ne kadar hareket varsa yap aferin abi.
  • allahtan ondan önce marmaray yapıldı; yoksa şimdi elinde olsa ''marmara denizine beton dolduruyolar, balık karadeniz'e ulaşamayacak'' diye projeyi iptal ettirmeye çalışırdı. hamsilerin kendisini alkışladığını zannederdi.
  • halkın bilinçlenmesi için böyle aktivistliklere gerek var kuru bir toplantı yapıp bunu iptal ettik dese bu kadar etki yaratmaz.
  • muhalifliğin yanlış anlaşılması olayıdır. birinin sayın başkana bunu iyice izah etmesi gerekiyor. muhalefet, iktidar partisinin başlatmış olduğu yatırıma karşı çıkmak değildir. bunu nasıl daha iyi yapabilirimdir.
  • aktrolleri niye bu kadar kudurttugunu anlayamadigim akillica dusunulmus bir toren. yeni aritma tesisinde bok yiyen olarak ise mi alinicaktiniz len noldu? aranizdan gorevlendirin cevre muhendislerini, bi sure su analizi yapip rapor ortaya koysunlar lazim mi degil mi diye. veri olmadan lazim ya da degil demek her iki taraf acisindan da ahmakca. demokrasi ogrenin azicik, katilim saglayin. ama var bi lagim kokusu bu isin altinda, basit bi toren bu itlerin canini bu kadar yakmis olamaz
  • istanbul teknik üniversitesi'nin hazırladığı rapora dayanarak yapılmış eylem. bunun neresinin eleştirilebilir olduğunu anlamadım.

ortada bir proje var. üniversitenin hazırladığı bilimsel rapora göre şehrin bu tesise ihtiyacı yok. ve bunu iptal ederek 1,5 milyar lira tasarruf sağlanıyor. üstüne tesisin inşa edileceği yeşil alan kurtarılıyor. harcanacak işgücünden yapılan tasarruf cabası.

ve birileri gelip bunu eleştirebiliyor.

ben en çok da itü ile işbirliği yapılmasını önemsedim. yönetimde bilimden yararlanmak bir yana, şehrin böyle köklü değerleri ile işbirliği yapan bir yönetime sonunda kavuştu istanbul. biz bugüne kadar hep üniversitelerin raporlarına "rağmen" proje üreten yönetim anlayışına alışmıştık burada.
  • muhalifliğin doğru anlaşılması olayıdır. muhalefet, iktidar partisinin başlatmış olduğu yatırıma ya gereksizse karşı çıkmaktır ya da eksikse bunu nasıl daha iyi yapabilirimdir. iktidar partisinin başlatmış olduğu şekille desteklemek olsaydı bunun adı yandaşlık olurdu zira.
hesabın var mı? giriş yap