• ekrem başkan olduğundan beri istanbul belediyesinde inanılmaz bir gerileme var. marmarayda hiç görülmeyen yığılmalar görülüyor keza metrobüs aynı şekilde. bu kafayla istanbulda bu dönem bitmez. seneye istanbulda başka sıkıntılar baş gösterebilir. geçen gün 22 saat su kesintisi oldu 10 senedir böyle bir kesinti hatırlayamadım. istanbul gittikçe izmir'e benzemeye başlayacak sanırım. üzgünüm ekrem beceremiyorsun.
  • marmaray'ın ibb'ye bağlı olmadığını bilmeyen aktroller hala buradalar efendim.
  • marmaray'da sorunların başladığını öne sürerek ekrem başkanın yönetemediğini dile getirmiş. evet yönetilememe söz konusudur fakat yönetimin başında ekrem başkan yok. marmaray ulaştırma bakanlığına bağlıdır. istanbul büyükşehir belediyesine değil. cahiller eleştirince komik oluyor.
  • marmarayda oluşan kalabalık gökten zembille inmiyor sayın suserlar. marmaray ulaştırma bakanlığına bağlı evet, ancak kitlelerin marmarayda yoğunlaşmasını sağlayan, marmaraydan çıkışların düzgün dağıtılamamasına sebep olan şehir içi ulaşım ağları nereye bağlı acaba, bir düşünün isterseniz.

konuya gelecek olursak, atılan adımın doğru yada yanlış olduğu hakkında yorum yapamam. raporun doğruluğuna bağlı bir durum. ancak yatırımın yapılması için illa zaruri bir ihtiyaç olması şart değil. geleceğe yönelik önlemler alınmalı kanaatindeyim.
  • maaşlı ekşi ak-itlerine sormak yerine istanbul teknik üniversitesi'nden bilimsel görüş alınarak iptal edilen bir projenin sade bir formatta duyurulması olayıdır.

ak-it'ler için de biraz yol göstereyim: bakın bursa bşb halen sizde. size orada iyi bakarlar belki para kaldıysa. yallah bursa'ya...
  • ahahaha olm bu gerçek miymiş lan? kaç gündür orada burada görüyorum ama içeriğine girip bakmamıştım. akp yanlıları tarafından imamoğlu'nun hiç bir iş yapmadığına dair ironik bir gönderme olduğunu sanıyordum bu temel atmama lafının. adam harbi harbi kendisine yakıştırmış bu söylemi. bir de kafile halinde gitmişler şov yapıyorlar. hey allah'ım koskoca istanbul kimlerin eline kalmış. işin kötü tarafı bunlar daha iyi günlerimiz sanırım.
  • gereksizse yapılmasın da, biraz temkinli olun kardeşim dediğim, dev bir altyapı projesinin iptali töreni. hemen slogan atmaya başlamışsınız ekrem yapmıyorsa doğrudur diye bu kadar saçmalanmaz ki.

ulan öğretim gördüğünüz okul da beton, tedavi gördüğünüz hastane de beton, elektiriğinizi üreten, içme suyunuzu sağlayan baraj da beton, geçtiğiniz köprü de beton cami de beton, oturduğun ev de beton. bulmuşsunuz bir betonlaşma bahanesi her şeye aynı savunma. ev, yuva betonsa insan da et parçasıdır'a kadar gider bu.

gerekli midir gereksiz midir bilemem araştırmak lazım. itü'den alınan rapora da o kadar güvenmeyin. maalesef sahte balcılar bile en baba üniversitelerden raporlar aldı bu ülkelerde. bu ülkenin mimarlar odası mühendisler odası ankara'da metro yaptırmadı yıllarca. oralarda da başka işler dönebiliyor. örneklerini çok gördük.
    90'lı yıllarda devletin tesis ve altyapı hizmeti ihtiyacın belki %50'si kadardı. bugün ise bu bence %110'lara vardı, gerçekten israf denilebilecek çok örnek var. ve evet bazıları da sırf birileri zengin olsun diye yapılmış bu da doğru. iyi niyetle ve geleceğe yönelik olarak yapılıyor olsalar dahi bazı konularda bu icraat politikası misafire zorla yemek yediren hane sahibinin durumuna benzemeye başladı. halk artık bazı icraatlara doydu, istemiyor kardeşim bunu görmek lazım. ama elzem olana da aynı kafayla "istemezük" demek salaklık olur. ekrem diyorsa doğrudur dan ziyade bu işleri tamamen politikacılara, yandaşlara candaşlara, bırakmaktan ziyade uzmalara, gerçekten ihtiyaç var mı yok mu, sormak lazım.

bu planlar devlet eliyle onlarca yıl sonrasını düşünülerek yapılır. bence ekrem bey'in size söylemediği şeyler olabilir (bir müteaahhit olarak bilmediğini sanmıyorum). kendi döneminde kendisinin de seçim vaadi olarak söylediği bu projeyi yapmak istemiyor, çünkü çok para. haklı mı? haklı kendine göre. çünkü alt yapı faaliyetleri çok maliyetli ve seçmen tarafından çok görünmeyen işlerdir. sonuçta bir daha seçilir mi seçilmez mi belli değil. başkasına yarayacak proje için neden kendi bütçesini harcasın? bir taraftan bu tür büyük projeler tesisiler devlet kültürü ister, deneyim ister, ilale edilecek firmalarda know how ister, bakalım kendi candaşlarında o kapasite var mı? zaten chp'nin ve yayın organı sözcü'nün falan yandaş ilan ettiği firmaların bazıları****** tayyip erdoğan dahi portakalda vitamin iken kurulmuş firmalar. büyük projelerin çoğuna tek firma talip olmuyor bile, konsorsiyumlar falan filan var. şimdi bu tür firmalar yapmayacaksa bu işi kim yapacak? atıyorum: yılmaz özdil'in atatürk kitaplarını basan adama mı ihale edilecek? gökhan özoğuz'un dayısına mı? bir sürü soru işareti. bunu söylüyorum iş araıtma tesisiyle bitmiyor çünkü adam cumhurbaşkanlığına hazırlanıyor. geçtik, ümit zilelinin susuz istanbul için tayyip erdoğan'ın yapmak istediği ıstıranca projesini yerden yere vurduğu zamanları da hatırlıyoruz. nololdu proje yapıldıktan sonra? istanbul susuzluktan kurtuldu. haliç on sense sonra değil de, bir kaç sene sonra kokmaya başlarsa o zaman ne edecek ekrem başkan? hadi bunu geçtim, benim korkum bu kafayla bırakın betonlaşma dediğiniz tesisileri yolları köprüleri, yarın tek bir deniz otobüsü tek bir tren vagonu tek bir bir çöp konteyneri almazsa o zaman durum vahim. ama merak etmeyin sevdiğiniz sanatçıların(!) konserlerini bedava izlersiniz bu dönemde.
  • boş yapma nedir nasıl yapılır konusunda süper bir örnek vermiş bir aktroll: (bkz: #97632262)

tesise şuan gerek olduğunu gösterebiliyor musun? hayır
    tesise 20 sene sonra gerek olacağını gösterebiliyor musun? hayır
    eko başgan tesise şuan ve 20 sene sonra gerek olmayacağını gösterebiliyor mu? evet

öyleyse hadi sağdan sağdan. bu muhabbetler sizin kapasitenizi aşıyor.
  • ihalesi iptal edilenin, ağlamaları buraya kadar geldi.

ek bilgi : haliç kıyısına yapılması planlanan arıtma tesisinin gereksiz olacağının bilimsel çalışmalar sonucu tespit edilmesiyle proje durduruldu. ibb’nin kasasına 1.5 milyar lira kaldı.
  • cumhurbaşkanı beğenmemiş, birileri diye başlamış, ismini bile dile getirmeden yapılana gaflet demiş. ekrem de, açıklamamızı okusa çok beğenir, teşekkür eder diye cevap vermiş. ağaçlar teşekkür ediyor demiş. adamdaki şu inceliğe bakar mısınız?

daha raporumuzu bile okumamışsın dememiş. milletin parasını çarçur edecektiniz, yandaşa akıtacaktınız, hırsızlığa engel olduk dememiş. sen kimsin, belediye başkanı benim, yetki bende, ister asarım, ister keserim, haddini bil dememiş.

bize ince, nazik, ciddi, korumacı, çevreci ve zeki başkan lazım.
hesabın var mı? giriş yap