şükela:  tümü | bugün
 • zorunlu karşılık oranlarını değiştirerek, piyasadan 6.4 milyar tutarında likidite çekmiş ve 2.2 milyar doları bankaların kullanımına vermiştir. yapılan müdahalede rezerv opsiyonu mekanizmasında döviz imkanı üst sınırı yüzde 55'ten yüzde 45'e düşürülmüştür.

  işlem esnasında güncel kurlar: dolar 4.25, euro 5.07

  oysaki çıkıp ahdimiz var deseler daha etkili olabilirdi.

  ithalatın en büyük kalemi enerji. gidende bir düşüş ya da değişim yok. gelen zaten yok ve mevcut gelir de düşüşte. kısa vadede fıs bile demedi, orta ve uzun vadeyi zaten planlayan yok.
 • çil yavrusu gibi dağılacaklardır.
 • günü kurtarmaktır. gemi su alıyor tıpayla birini kapatsanız ne olur? sağır sultan bile duydu. kör asım bile gördü. geminin her yeri delik.
 • yangına bir kova su atılması misali. gün içinde alım fırsatı oluşturur.
 • düşsede biz de alsak.
 • günü bile kurtaramamaktır.
 • rezerv opsiyon mekanizması-''rom''-

  basitçe bankalar halktan para topladıkların belli bir oranını merkez bankasında karşılık olarak bulundururlar, bankalar merkez bankasında tutmak zorunda oldukları paranın bir kısmını da döviz olarak bulundurabilirler. bunun oranına rezerv opsiyon mekanizması denir.

  bankalar merkez bankasının sağladığı bu imkanı genelde üst limitten kullanırlar çünkü her açıdan döviz bulundurmak bankalar açısından daha karlı ve az risklidir.

  merkez bankasının rom'u %55'ten %45'e getirmesi dolayısıyla bankalar döviz satmak zorundalar.(merkez bankası sattırdığı kadar dövizin düşmesini sağlar) sattıkları döviz kadar da piyasadan türk lirası toplayacaklar(piyasada ne kadar çok türk lirası varsa dövizin yükselmesi o kadar hızlı olur, o yüzden tl açısında piyasada tl'nin azalması da olumludur.)

  bankalar-bildiğim kadarıyla- iki hafta içinde yeni düzenlemeye uymak zorunda yani etkiyi bugünden başlamak üzere iki hafta içinde göreceğiz.

  rakamlar ne kadar dövize denk geldiğini bilmediğim için ne kadar etkili olur bilmiyorum .

  bu hamle sonunda merkez bankasının ''brüt'' döviz rezervi düşer yani merkez bankası kendine ait olmayan emanetteki parasını piyasaya sürmüş oldu.

  düzenleme: bankalar döviz satmak zorunda değil de bankların döviz satması kuvvetle muhtemel diye düzelteyim.
 • özerkliğini çoktan yitirmiş, bi kişinin iki dudağının arasına bakan merkez bankasının hamlesini bu dakikadan sonra kim takar? yangına bi bardak su atmaktır.
 • 6 kasım 2017 tarihinde döviz imkan oranında üst sınır %60'tan 55'e bugün ise 45'e düşürülmüştür. böylece piyasaya 2.2 milyar dolar aktarılmış oldu. daha önce de 1.6 milyar dolar aktarılmış ve ilk etapta dolar 3.87'den 3.85 seviyelerine düşürülmüş uzun vadede ise 3.70 seviyelerine inmişti fakat 6 ay gibi kısa bir süre sonra bile 4.25 seviyelerine yükseldiğini varsayarsak önceki denemelerini değerlendirdiğimizde başarılı bir hamle gerçekleştirdiklerini söyleyemeyiz.
 • düşse de alsak diyen adamlara fırsat sunmuşlar. d başka açıklaması yok.