• antalya'da, eski halka acik konyalti plajindayken nam salmis,
    mehmet bey'in actigi restorandir. mehmet bey, esek tepmesi sonucu alninin ortasinda olusan izin arapcada 7 rakamina tekabul etmesiyle bu lakabi almistir ve 7 mehmet ismini restoranina vermistir. esekle ne yaptigi konusu gizliligini korumaktadir.

edit : imla
  • restoranlar hakkında benim tezim, her şeyi yapmaya çalışan restoranların aslında hiçbir şeyi güzel yapamadığıdır. genelde en iyisi bile en iyi ihtimalle vasatın az üzeri tatminkar ürünler sunar.

7 mehmet ise balıktan kırmızı ete, tatlıdan mezeye, yerel antalya yemeklerinden uluslararası ürünlere kadar her şeyi gerçekten iyi yapar. onu farklı kılan budur.

benim antalya'ya misafirim geldiğinde, ne sevdiğini düşünmeden kafam rahat gidebileceğim mekan 7 mehmet'dir.
    talep ettiği fiyatlar, diğer "vasat ama kendini nimetten sanan" mekanlardan bir tık daha yüksek, ama asla hakettiğinden yüksek değil, hatta bence daha düşük.
  • ankara'dan kaş'a antalya'nın içinden geçerek gitmemize sebebiyet vermek suretiyle yolumuzu 2 saat kadar uzatan restoran.

gelmeden duyduğum, okuduğum, izlediğim birçok şey yüzünden beklentim zaten allahuekber dağları'ndaydı. bu yüzden biraz da korkuyordum hayal kırıklığına uğramaktan.

4 kişi başlangıç olarak kuru cacık ve kırma salata, akabinde avcı böreği, avcı kavurma ve pirinç pilavı, nihayetinde ise kabak tatlısı yedik.

ömrü hayatımda yediğim bütün kokoreçleri bir kalemde silen bir kokoreç yedim burada. dışı çıtır ama katiyen fazla pişip gevrememiş, içi sulu ve baş döndürecek denli lezzetliydi. kesinlikle hiçbir baharat istemiyor ve en azılı kokoreç düşmanına bile parmaklarını yedirecek denli lezzetliydi. yemeğin benim için yıldızıydı. küçükbaş kokusundan rahatsız olmuyorsanız muhakkak öneririm. ne kekik ne kimyon ne biber... geldiği gibi götürün.

2. sıra kabak tatlısının; antepli bir tatlı düşkünü olarak hayatımdaki en iyi tatlılardan birini yediğimi itiraf edebilirim. kabak ne kadar uzun süre ağır ateşte piştiyse lime lime olmuş ve şerbetiyle özdeşleşmiş. üstüne dökülmesi için ayrıca gelen tahin ve kaymak ise marketten falan bulunabilecek cinsten değil. özellikle kaymak halis manda kaymağı. tatlı olmadan bile ekmeğe sürüp yenir. mis gibi süt tadı geliyor. dokusu pütürlü değil, kalıp gibi. ağzınıza attığınızdaysa eriyiveriyor. kabak tatlısı kesinlikle bir lezzet patlaması yaratıyor. dünya çapında...

3. avcı böreğinin hamuru incecik, zar gibi ve çıtır çıtır. kesinlikle yağını çekmemiş ve inanılmaz hafif. buna rağmen nar gibi kızarmış ve hamurun iç tarafı yumuşacık. nasıl bir denklem benim aklım almıyor. börek kıymalı cevizli. fakat kıyma ya zırhta çekilmiş ya da büyük aynalı bir kıyma makinesinden geçmiş. iri parçalı bir kıyma ve harcı yedikçe yiyesi geliyor insanın. yoğurt ve tereyağıyla da servis ediyorlar fakat ben sade tercih ettim. pişman değilim.

avcı kavurma, kırma salata ve kuru cacığın ilk 3'e girememe nedeni ilk 3'teki yemeklerin çok sıradışı olmaları. yoksa bu sona kalmış gibi görünen üçlü için de 7 mehmet'e defalarca gelinir.

avcı kavurma hafif ve eti (muhtemelen terbiyesinden dolayı) çok lezzetli. 1 porsiyon 2 kişiye yeter.

kuru cacığı süzme yoğurt, bol taze yeşillik, zeytinyağı ve mevsimine göre meyve ile yapıyorlar (bize böğürtlen denk geldi). yoğurt muazzam, dibini ekmekle sıyırttı bize. yeşillikler ve meyveler tazecik.

kırma salata, içindeki yeşillikleri elle kırmalarından dolayı bu adı almış. envai çeşit yeşillik, domates, salatalık, karnabahar ve zeytinyağı ile yapıyorlar. hiçbir şey ilave etmeye gerek yok. içindekilerin tamamı taze.

bir tek pilav sıradandı. daha iyisi olmalıydı sanırım.

netice olarak hayatımda yediğim en iyi yemekti. ifade etmeye çalışıp becerebildiğim kadarı bu. kesinlikle daha fazlası tat alma duyunuza kalmış durumda. fiyatlar biraz tuzlu. kişi başı 100 liraya çıktık. ama değer.

ellerine sağlık yapan ustaların.
  • 3-5 hafta önce aile bazında uğradık tatil dönüşü, dekorasyonu falan görüp "oha" dedim "soktular boruyu". ama böyle bi ortam ve yemeğin kalitesini görünce bi daha oha dedim, beklemeyeceğiniz kadar ucuzdu çünkü. aynı yeri istanbul'a copy-paste et, fiyatlar 3 katına tırmanır.
  • yıllar yılı, antalya'yı ziyaret eden ünlülerin (popçu, topçu, siyasetçi) tek yemek mekanı idi. şimdi bile gidildiğinde tek tük ünlü simaya rastlanabilir.

bu mekanın 90'larda antalya'daki tek lüks mekan olması, yerel halkın gözünde kalıcı bir imaj yaratmıştır. herhalde o yıllardan beri ellenmemiş fiyatlar nedeniyle şimdilerde "niye pahalı zannediliyor?" soruları soruluyor. eskiden harbi kazıktı. 2. kolayı söylemeye cesaret edemezdik diyim.
  • bazı turizmciler arasında seven mehmet olarak bilinir.
    ama iyidir. he kalın mıdır? antalya balık evi kadar.
  • türkiye'de ki en iyi restaurantlardan biri. tam anlamıyla kusursuz bir yer. servis, yemeklerin kalitesi ve şık bahçesindeki güzel manzarası ile vazgeçilmez bir yer. yemek yerken bir ara sırf bu lezzetten mahrum kalmamak için antalya'ya taşınmayı bile düşündüm!

buraya geldiğinizde seçeceğim yemek acaba güzel midir diye düşünmeyin, çünkü düşüneceğiniz tek şey tercih etmediğiniz yemeklerin tadının nasıl olacağıdır.
  • 7 mehmet'e gitmeyin sıralı'ya gidin diyenleri görüp kör olduğum başlık.

arkadaşlar 7 mehmet sadece antalya'nın değil türkiye'nin en iyi restoranlarından biridir. masalar o kadar dipdibe değildir, 4-5 masaya bir garson bakar suyunuz bile bitmeden dolar, deniz gören masa da anlamsızdır çünkü oraya deniz görmek için değil güzel yemek için gidilir.
  • baharın ilk aylarında gidildiği takdirde şadoklu gökkuşağı salatası ile oğlak etini beraber tatma şansına erişebileceğiniz, kulaklı çorba ve kıymalı su böreği ile pazar günlerinin vazgeçilmezi olan, zeytinyağında pişirdikleri grida tava ile kırmızı et kadar deniz ürünlerinde de ustalaştıklarını kanıtlamış, çeşit bulunsun diye değil her yemeği hakkını vererek yapan, türkiye'nin açık ara en iyi lokantası.
  • bir mekanın güzel olup olmadığını ikram verip vermemesi üzerinden değerlendiren kebapçı müşterilerine aldanmayın, burası onlara uygun bir yer değil zaten.

yüksek kaliteli malzeme ve özenle uygulanan basit ama uyumlu reçetelerle hazırlanan yemekleriyle 7 mehmet kesinlikle türkiye'nin en iyilerinden. genel olarak çok kötü mekanlara ev sahipliği yapan antalya için gerçekten büyük bir şans. gideceklere tavsiyem menüyle zaman kaybetmeyip garsonlardan yardım talep etmeleri, hem bu şekilde dönemsel-mevsimsel tabaklara da ulaşabilirler.

burası için tek eleştirim, hiç ihtiyacı olmamasına karşın mekan sahibinin ölücü instagram "gurme"lerine yüz vermesi. takipçi satın alarak, binbir dalavereyle takipçi sayısını şişiren, saçma sapan yerlerin hanutçuluğunu yapan, mekanlarda beleş yemek ya da avanta için en çöp yerleri bile öven bu adamlara (antalyagurmesi murat, biryemekişte vb. çöp hesaplar) yüz verip bir de eliyle servis falan yapması çok büyük hata kendisi için.
hesabın var mı? giriş yap