şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gözlerimin önünde tankerin yalıya girmesi olayı.

  şu an sahil güvenlik tankeri çekiyor.

  edit: evet, kaynak gözüm, çünkü daha haber bir yere düşmedi, ki zaten böyle birşey de gayet gozlemlenerek yazılabilir. birileri ekşi sözlüğü anlayamamış. burada birisinin sözünü, beyanını aciklamiyorum. ıyiki bir kaynak öğrenmiş sayın yazarlar. git ara googleda bul inanmıyorsan.

  edit 2: nakamoto satoshi link gönderdi, teşekkürler.

  edit3:aslagelmeyecektelefonubekleyenadam yalının sezen aksu ya ait olduğunu paylaşmış .

  edit4: kaptan nemo ve daha niceleri tanker değil de kuru yük gemisi olduğu konusunda uyardı.

  edit 5: malmazel evin sezen aksu ya ait olmadığını belirtti.

  edit 6:dog day afternoon güzel bir bilgi paylaştı, aynen aktarıyorum. "merhaba, başlık sahibi olduğunuz için size bu mesajı atmak istedim.

  öncelikle evet, gemi tanker gemisi değil, malta bandıralı bir dökme yük gemisiymiş. yani kuruyük gemisi.

  dümeni kilitlenmiş deniyor ancak terminolojik bir yalan bu. bir gemi inşa mühendisi olarak konuşuyorum, gemilerde dümen kilitlenmesine karşı en az 3 kontrol sistemi bulunur. bunlardan sonuncusu el ile manuel kontroldür. hani ittire kaktıra dümenin yönünü çevirip kazadan kurtulabilir gemiler. belki onun için zaman olmamıştır diyebilirsiniz, kaptanlar bu zamanı kontrol etmek için dünyanın paralarını götürüyorlar.

  haberi okur okumaz aklıma kaptanın bireysel hatasından kaynaklı olan bir kaza gibi geldi. "

  editin editi geldi, dog day afternoonolayı açıklığa kavuşturan bilgiyi paylaştı "buyrun haberin linki. olay basit bir dümen kitlenmesi değil, makineler durmuş. bu yüzden de gemi rotasını değiştirememiş. dümen kitlenmesi olarak adlandırmak yanlış olur bunu."

  edit 6: sakie dumenin kitlenebilecegini belirtmiş, onun mesajını aynen koyuyorum "şu an gemide çalışan bir gemi makina mühendisi olarak yazıyorum ki dümen kilitlenebilir. 3 ayrı kontrol mekanizması yoktur. 2 tane dümene (yekeye) yağ basıncı sağlayan pompa vardır. bunlar köprüüstünden ve yeke dairesinden kontrol edilebilir. dümen pompaları çalıştığı sürece bu kontroller yapılabilir. öyle ittire kaktıra yekeyi çevirmek mümkün değildir. yeke yataklarındaki sorun, sistemin yağsız kalması, elektronik arıza gibi durumlarda dümen kilitlenebilir. ki geminin telsiz konuşmaları da yayınlandı. sahil ile konuşmada kılavuz kaptan dümenin kontrol edilemediğini söylemekte. bu kişilerin yalan söylemesi bir şey kazandırmaz ki eğer yalan varsa vdr kayıtlarındanda tespit edilebilir (köprüüstü konuşma kayıt sistemi olan ve geçmişe yönelik kayıtları saklı tutan bi sistemdir vdr). sonuç olarak dümen kilitlenebilir."

  edit 7: co2s2işin erbabı olarak olayı aydinlatmis "öncelikle gemiyi geçen sahil güvenlik değil, kıyı emniyet. ikisi bambaşka kurumlar.

  bir de geminin dümeni kitlenmiyor, geminin ana makinesi, yani motoru duruyor. motor durunca, yani pervane durunca, gemi dümen dinlemez. böyle gemilerde dümen sadece pervane çalışırsa işe yarar. yani araba gibi değil, arabada motor çalışmasa bile direksiyonu çevirince araba döner ama gemilerde pervanenin arkaya ittiği suyun yönünü değiştirerek dönüş sağlanır. pervane duruyorsa dümenin etkisi olmaz.

  bu arada gemi inşa mühendisi olan teorik bilgisi bol arkadaşa da selam olsun. 10 yıldır gemi kurtarma işi yapan birisi olarak pratikten bilgi vereyim. gemilerin dümenleri it gibi kitleniyor, ökküz gibi kitleniyor. dümeni hareket ettirmek için 3 ayrı yedek sistem oluyor ama nasıl oluyorsa, hepsi kitleniyor. boğazda bile sürekli oluyor. kaç kere facianın eşiğinden dönüldü, kaç kere yalıların 5-10 metre önünde durdu gemiler, kimsenin haberi yok.

  bir de yine en sonda yazılmış, kaptanın bireysel hatası değil. problemle kaptanın alakası yok, teknik bir sorun sonuçta.

  ama çözüm yolunda kaptan adım atamamış, mala bağlamış. vurmasını engelleyecek yöntemler vardı. yapamamış."
 • malta menşeili bulk carrier tipli bir geminin dümeni kilitlendikten sonra istanbul boğazında bir yalıya çarpması olayıdır. kaynak kazaya dair görsel kaza sonrası farklı bir açıdan 4

  edit: fotoğraf ve detay eklendi.
 • istanbul boğazı'nda dümeni kitlenen geminin yalıya çarpması olayı.

  edit: kaza fatih sultan mehmet köprüsü altında yaşanmış.

  edit2: 225 metre uzunluğundaki kuru yük gemisi çarptığı yalıyı yıkmış.
 • bugüne kadar boğaz'da yalı almamakta ne kadar haklı olduğumu gösteren kaza.
 • tamda yalımda hafta sonu keyfi yaparken olmuş kaza. orada bende olabilirdim şansa yaşıyoruz memlekette.
 • 1979 yılında istanbul'daki tanker patlamasında çıkan dumanlar korkusuz korkak filminin kadrajına girmişti.
 • artık bu bahane edilip montro yeniden görüşülüp aptalca maddeler hükmünü kaybetmeli. madem geçeceksin alacaksın kılavuz kaptan.
 • fakir versiyonu 15 yıl önce yaşanan olay.

  (bkz: sözlükteyken eve minibüs girmesi)
 • ülkenin trajikomik kazalarından biri.

  yalıda oturup, kahve keyfi yapıyorsun ve üzerine tanker geliyor. o da yetmiyor yalı, yalı olmaktan çıkıp moloz yığınına dönüyor.

  kahvehanesine inek düşen, apartmanların 2. veya 3. katlarına kamyon, tır giren, kaldırımda yürürken kafaya, kar yığını, mermer, cam, taş düşen ülkede normal karşılanması gereken bir başka olay sadece.