şükela:  tümü | bugün
 • bu seçimde baraj yüzde 10'dan yüzde 50'ye fiili olarak çıkarılmıştır. bu nedenle yüzde 19'da alsan 49'da alsan bi sikime yaramayan oranlardır.

  bakanlar kurulu denilen oluşum da zaten artık milletvekilleri arasından seçilmeyeceği başkanın seçtiği dışarıdan kişilerle olacağı için ne kadar milletvekili çıkardığında bi boka yaramayacak. yani artık milletvekili seçmek mahalle muhtarı seçmek kadar anlamsız hale sokuldu!

  ha amerika'daki gibi başkanın seçtiği bakanlar senatorlerin mulakatına sokulup onay alırsa geçiyor. boyle olursa belki bir anlamı olur ama bu ülke de ne kadar demokrasi sunulacağı reisi ne kadar mutsuz edeceği ile ters orantılı işlediğinden bizde zor.
 • (bkz: fortuneteller 657)
  (bkz: engelle)
 • chp oylarının daha da düşmesini ve barajı geçememesini diliyorum. 9 seçime girip 9'unu da kaybeden bir insanı yeniden genel başkanlığa getirmek, kendi seçmenine ihanettir.
 • doların artışı ile paralellik gösteren ankettir. dolar arttıkça akp kazanıyor, millet kaybediyor.
 • (bkz: svihs)
 • chp'nin oyunda çok küçük bir düşüş var. gerçekleri yansıtmıyor. şu an tek korkutucu nokta rte ikinci turda meral hanımı da, kılıçdar'ı da rahat geçiyor. kaliteli bir bağımsız aday şart.
 • bir gece ansizin muharrem ince genel baskan bir bakmissin secim sonu balkon konusmasi yapiyor. (bkz bsg kk)
 • akp+mhp %41'de kalıyor demektir bu ankete göre.

  2015 haziran'da hdp seçmeni akp'yi bırakıp kendi partisine yönelince akp oyları düşmüştü ve akp mızıkçılık yapıp tekrar seçim yapmıştı kasım ayında. kasım 2015'de hpd seçmeni tekrar akp'ye geçerek oyları yükseltmişti.

  chp ile hdp bir gibi bir algı yaratılması ve akp+hdp ittifakının göz ardı edilmesi tamamen yandaş medya ve medyanın objektif olmaması ile oluşan bir algıdır.

  bu haber de yandaş ve matematikten uzak. çünkü verdikleri oy oranlarına göre akp+mhp %41 alıyor demektir ki, %15 civarı zaten mhp oyu var %41'in içinde.

  akp'nin gerçek oyu %26 hatta %25'in altına inmiş gördüğümüz gibi.

  ancak tabi ki 2019'da seçim sonuçlarında haber yasağı kalktığı an 19.00 itibariyle haberlerde akp+mhp ittifakı %80 vs... diyerek haberler başlayacak ve gece 23.00 gibi oy oranları %51/%52'ye düşecek ve istediklerini alacaklar.

  2017 referandum ve 2014 ankara yerel seçimlerinden sonra, seçimlere olan güvenim kalmadı.
 • aaa troll başlık açmış...
 • "kılıçdaroğlu'nun saldırgan üslubu toplumda karşılık bulmazken..." diye bir cümle içeren, rte yanlısı star gazetesi haberi.

  rte yanlısı... rte... "kılıçdaroğlu'nun saldırgan üslubu..." diyor.

  ... yok yok, aklıma bir fıkra geldi de ona güldüm.

  not: anketlerde chp'nin oyuyla ilgili değilim. 19'la 25 arasında bir fark göremiyorum. hdp ve akp'yi daha çok merak ediyorum.

  ek: aslında dün sabah facebook'ta bununla (rte'cilerin kılıçdaroğlu'nun üslubunu eleştirmesi) ilgili yazmıştım ben de: https://www.facebook.com/…i/posts/10216035880029052