• 19 mart 2020 tarihinde mercedes-benz koluman bayiisinden 0 kilometre olarak satın aldığım e 350 coupe aracımı 21 mart 2020 tarihinde teslim aldım. araç donanım olarak istediğim özellikleri karşılıyordu, rengi ve iç döşeme rengide tam istediğim gibi dışı siyah ve içi taba renkteydi. aracı sıfır olarak satın aldığım için bir sorun çıkmayacağını düşünerek çok incelemeden satın aldım. aracı kalabalık olarak kullanmadığım ve evli olmadığım için arka koltuğu çok detaylı incelememiştim. 29 mart 2020 tarihinde arkadaşlarımı aldığımda aracın arka kısmında sağ ve sol döşemenin birbirinden farklı olduğunu fark ettim (detaylı resimlerini aşağıda paylaştım). koltuğun sağ tarafındaki döşeme aracıma uygun olarak taba renkteydi ancak sol taraftaki döşeme sanki başka bir araçla sonradan birleştirilmiş gibi siyah renkte ve dikişlerine kadar farklı renkteydi. bu garipliği fark ettiğim gün pazar günü olduğu için harekete geçemedim. ertesi sabah 30 mart 2020 tarihinde sabah erkenden aracı teslim aldığım bayi olan koluman oto balgat şubesine gidip aracımı inceletip parçanın değişmesini talep ettim. aracımı inceleyen çalışanlar sıfır araçta böyle bir sorunla ilk defa karşılaştıklarını söylediler ve genel olarak sanki ben aracımın parçasını değiştirmişim gibi beni suçlayarak konuştular, en sonunda bana inanarak (ya da inanmış gibi yaparak) şikayet kaydımı oluşturdular. ancak ellerinde parça olmadığını mevcut durumda virüs yüzünden almanya’dan gelecek parçaların gelişinin tamamen durdurulduğunu bildirdiler, ben de böyle bir durumda benim mağdur olduğumu ve aracımın komple değiştirilmesini eğer olmuyorsa para iadesi talep ettiğimi belirttim. onlar kaydımın oluşturulduğunu ve tarafıma dönüş sağlanacağını belirttiler ve oradan ayrıldım. 3 gün bekleyişten ve kimsenin bana dönmeyişinin ardından mercedes benz türkiye’yi aradım ve aynı şikayetlerimi telefonda muhatap olduğum mehmet bey’e ilettim ve aracımın değişimini talep ettim. kendisi bana aracı alırken her yerini kontrol etmem gerektiğini bir sorun olup olmadığını tespit etmem gerektiğini iletti. söylediklerinin karşısında ben de sıfır kilometre aldığım aracın her yerini neden incelemem gerektiğini, örneğin eğer ön takımda olmuş olabilecek sorunlar nedeniyle eğilip tabla fişekleri patlamış mı diye ön takımı mı incelemem gerektiğini sordum. sonuç olarak bu hatanın ilk bakışta fark edilemeyeceğini ancak ben aracımı satarken alacak olan kimsenin sıfır araçta böyle bir sorun olduğuna inanmayacağını belirttim, aracımın orijinalinin bozulmaması için işlem yaptırmak istemediğimi söyleyerek yeni bir araç ya da para iadesi talep ettiğimi belirttim. kendisi şikayet kaydı oluşturduğunu söyledi ve telefonu kapattık. daha sonra 6 nisan 2020 günü saat 10:58’de koluman oto tarafından arandım ve araç değişimi yapamayacaklarını, sadece hatalı olan parçaların değişeceğini söylediler. ben de garanti olsun, benden önce olmuş bilmediğim birşey olmasın diye sıfır araç aldığımı ve benim olmayan bir hata yüzünden bu aracın orijinalinin bozulmamasını istediğimi belirttim ve tekrar değişim istediğimi eğer olmuyorsa para iadesi istediğimi söyledim. ancak ellerinden birşey gelmeyeceğini inceleme sonunda aldıkları kararın böyle olduğunu söyledi. ben aracımın orijinalinin bozulmasını istemediğimi, avukatıma başvurarak hakkımı hukuki yollardan arayacağımı, böyle giderse onlarla uzlaşamayacağımı belirterek telefonu kapattım. avukatımla görüştüm ve yarın sabah birlikte ihtarname hazırlamaya karar verdik.

benim amacım insanların koluman oto ve mercedes-benz’in sattıkları hatalı aracın arkasında durmayarak müşteri memnuniyetine önem vermediğini görmeleri ve ona göre hareket etmeleri. aracı üretirken bile böyle bir hatanın atlanmış olması ürettikten sonra varsa kontrol biriminin böyle bişeyi fark etmemiş olması beni çok şaşırttı ve bu durumda mağdur olan ne mercedes benz ne de koluman oldu burada mağduriyet yaşayan tek kişi ben oldum. bahsettiğim hatanın fotoğraflarını aşağıya yüklüyorum

https://hizliresim.com/qdisqz (olması gereken)
    https://hizliresim.com/w9tbda(hatalı olan)

edit: bu sabah 11:42'de koluman oto tarafından arandım ve benim tarafımda olduklarını söylediler, onlar olmadan bu yolda yalnız yürümemin zor olduğunu belirttiler ve entry'mi silmemi istediler, kibarca silemeyeceğimi bildirip telefonu kapattım.
  • doğrudan mercedes almanya yetkilileri ile iletişime geçin. böyle bi hatayı mercedes kabul etmez. tabi arada bayi bi çakallık değişim oynama yapmadıysa.

edit: işleyişi iyi bildiğini söyleyen (cocoisback) yazar arkadaş diyor ki önce türkiye’deki merciler ile sorun çözülmeliymiş. merkez bizi ciddiye almazmış. bilgi kirliliği oluyormuş böyle yazınca.
  • allah başka dert vermesin kardeşim, covid-19 olmasaydı iyi geyik dönerdi de şimdi milletin kafa başka yerde.

tanım: orta seviye rezalet ama yanlış zaman

edit: bir de bilgi verelim; almanya’da böyle hata olmaz falan demişler de, eğer güvenlik parçası değilse genelde bir aparat ile manuel işçilikle takılıyordur bu tarz parçalar, hele adedi düşük olan arabalarda kesin manueldir, yani senin dalga geçtiğin berlin’li süleyman amca takıyordur o parçayı, haberiniz olsun
  • yanlış zamanda açılan doğru başlık*
    edit: ya da vazgeçtim allah başka dert vermesin gelip bir de başlık açmışsın
  • net rezalet. mercedes ver lan adamın parasını geri.
  • rezalettir. aynı zamanda da tek derdim bu olsun dedirtmiştir.
  • muhtemelen hayatım boyunca 0 bir mercedes sahibi olamayacağım için çalışılan şirketle herhangi bir münasebetim olmayacak, ancak; 50-60 liralık alışverişlerde bile bu tarz bir problem yaşadığımda hakkımı arayan bir insan olarak, dünyanın parasını verip de böyle bir sorun yaşasam ortalığı birbirine katarım muhtemelen.
    mercedes gibi bir şirketin bile ürettiği hatalı ürünün arkasında durmaması rezaleti 10/10.
  • allah aşkına paragraf denen şeyi hayatınıza sokun.

yeminle okuyasım yok.
  • haftalarıdır korona başlıkları gören bünyemi kızgın kumlardan serin sulara atlatan rezalettir. 10 üzerinden 8,5 veriyorum. montaj sırasında olabilir böyle. kapı paneli için aracı iade alacaklarını düşünümüyorum. orjinallik vs çok takılmaya gerek yok o araç bir süre önce paramparçaydı. koronasız günler dilerim.
  • zengin rezaletinin tadı da bir farklı oluyor valla, 10/10 puan verdim.
hesabın var mı? giriş yap