şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: açacağın başlığı sikeyim)

edit: başlık başa.
  • olası bir istanbul depremine hazırlanmak gerektiğini söylemeye çalışan ve bunu da gayet etkili bir yolla yapan yazarın açtığı başlığa konu olan depremdir.

bir gün gelecek böyle bir başlık açılacak, işte o zaman görürüm ben sizin aklınızı.

beklenmekte olan bir depremin simülasyonunu yapmış.
    o gün geldiğinde de işte o korkunç ifade olacak suratımızda ve düşüneceğiz:
    - acaba ne olacak?
    - acaba kaç kişi zarar görecek?
    - acaba kaç milyar dolarımız sallanıp da yere yığılacak, kaç milyar dolarımız ayakta kalacak?

bugün 7 nisan olmamasına rağmen ben de korktum ama korkmamız da gerekiyor.

ayrıca ekleyeyim:
    yapılan araştırmalar, deneyler vs sonucu binlerce insanın hayatını kaybedeceğini, binlerce insanın evini kaybedeceğini, binlerce insanın göç etmek zorunda kalacağını ve milyarlarca dolar zararımız olacağını söylüyorlardı bir keresinde.
    ki bu denli büyük bir zararı tahmin etmek çok da zor olmasa gerek her düşünen birey için.

binalarının 8 şiddetindeki depreme dayanıklılığıyla övünmesi gereken inşaat firmaları havalimanına yakınlıklarıyla övünüyorsa hala ve devletin hiçbir somut adımını, hazırlığını, kanununu veya yönetmeliğini akşam haberlerinde duyamıyorsak, şöyle biraz güçlü bir sallantıda istanbul'un yarısının yitip gideceğini, ortaya çıkan krizde diğer yarısının da, ülkenin geri kalanı gibi telef olacağını öngöremememiz büyük aptallıktır.
  • başlığı açan yazar çok büyük küfür yiyecek; uçururlar bile.

lakin ben kendisini suçlu görmüyorum. hatta iyi ki yapmış. görünce ben de korktum. insanlar bunu sürekli kafalarının arkasına atıp bir şey olmayacakmışçasına yaşamayı tercih ediyor. anlıyorum, daha kolay.

ama bu deprem olacak! bu adama kızabilirsiniz troll görünümlü başlığı yüzünden ama bu deprem olacak. ya yarın olacak ya 10 yıl sonra ama olacak! büyük marmara depremi, ileride bir gün bi ara olacak bir şey değil. olacak ve en azından binlerce insan hayatını yitirecek.

küfür edip adamı engellerken bir de düşünün, depreme hazır mısınız? deprem çantanız var mı, kaçış noktalarınız var mı? ailenizle toplanma noktalarının seçimini yaptınız mı? deprem sigortanız var mı? binanız depreme dayanıklı mı? yine küfür edin ama belki hayatınız kurtulur.
  • hayır konuyu görüp ''aklım çıktı'' diyenleri anlamıyorum. istanbul'a zorla mı gidin oturun dediler?

deprem olacağı belli, kaos şehri olduğu belli, gayri resmi 21 milyon nüfusu olduğu belli, zorla oturtmuyorlar o şehirde yani kimseyi.
  • insan neden kendine hakaret edilmesini ister anlamak gerçekten zor.
  • henüz hissetmediğim deprem, olursa editlerim. (adaların dibinden bildirildi)