şükela:  tümü | bugün
  • yeryüzü sıcak olsun diye, çoçukları gülsün diye o zindanda suskunca kazma sallayan, ama yeraltından bize sıcak taşırken ölümün soğuk yüzüyle tanışan işçilerin utancını yüzümüze çarpan patlama.
    (bkz: madenciden)
  • "abi bir şey var mı abi, babamı göreyim abi" diyen çocuk kurban olurum lan sana. allah belanızı versin lan. allah belasını versin kömürünüzün de her şeyinizin amına koyayım lan. düzenini sikeyim dünya, bugün o çocuğu o hale soktun ya senin de allah belanı versin.
  • "ünlü yıldızın şok görüntüleri!!!" tarzında haberler kadar ilgi çekmeyecek, yankı bulmayacak patlamadır. bu ülkede işçilerin kaderi hep böyle olmadı mı?
  • ihmaller zinciri sonucunda, gidenler için ''güzel öldüler'' diyenlere aynı ölüm şeklini dilediğimiz patlamadır.
  • her senede olacak bu yonetim kimse hic ders almiyorsa hep bu canlar hep yanacak
  • 2002-2011 arasında 10.804 işçinin ölmesi nasıl büyükbaşlardan hiçbirinin umrunda olmadıysa (ki o raporda 2011'de 1094 kişi öldü gözüküyor, geçen hafta yayınlanan resmi istatistiklere göre 1700 kişi ölmüş, 2012'dekiler henüz belli değil.) maalesef bu kazaya da kimse tepki vermeyecek. çünkü bu adamların hedefindeki yükselen türkiye'de işçilerin kaderi düşük maaşla, canla başla çalışmak, gerekirse ölmek.

hükümet ve zenginler için bu insanlar collateral damage, işin kötüsü bunu dini duyguları kullanarak (kaderle, rızıkla, sarı sendikalarla falan) işçiye de kabul ettiriyorlar. hatta bazen ölümü kabullendirmek yetmiyor, 5 kuruşluk maaşlarına yapılan 3 kuruşluk zammı bile çok görüyorlar (geçenlerde 3h'ci zibidinin biri "asgari ücretin işverene maliyeti çok fazla ühü ühü" diye ağlaşıyordu). adamlar resmen darbeler sayesinde sendikalaşmaktan ve hak aramaktan korkan işçilere kadercilik ve allah rızkını verirciliği de ekleyerek kendilerine kölelikten bile karlı bir sistem yarattılar. kölen olsa harcayacağın paradan biraz fazlasını asgari ücret diye veriyorsun, insanlar da o parayla, senin hiç canını sıkmadan başlarının çaresine bakmaya çalışıyorlar ve bir kişi bile çıkıp "napıyoruz lan biz" demiyor. hepimize yazıklar olsun ne diyeyim başka.

(bkz: kapitalizm şehidi)
    (bkz: akp iktidarında artan iş kazaları ve işçi ölümleri)
  • sınavdan çıktım, eh idare eder yaptık bişeyler derken tam okuldan çıkarken ne göreyim her taraf bembeyaz her yer kar. sınava girerken bir şey yoktu ortalıkta, tabi ben karı da görünce iyice mutlu oldum, dolaştım karda biraz falan.
    neyse ankaraya bindim, tam o içerdeki ekranda maalesef bu haberi gördüm. 8 emekçi güzel insan ne yazıkki artık yoktular. tabi bi anda ben neye uğradığımı şaşırdım, daha sonra okula da sınava da hayata da okkalı küfürler ettim. düşündüm ben burada karın altında mutlu olurken o insanlar madenlerde yerin bilmem kaç metre altında neler yaşıyor. biz sikden boktan şeylerle uğraşıyoruz. ne için mutlu oluyor ne için üzülüyoruz. böyle hayatın da amına koyayım ben..
  • degaj sebepli oluşan kaza...
    ya da;
    zaten bu konuda mimli olan kozlu kömür ocağında olan kaza
    ya da;
    zaten bu konuda mimli olan kozlu kömür ocağında geçmiş kaza istatistikleri çeşitli mecralarda irdelenmiş olan kaza
    ya da;
    zaten bu konuda mimli olan kozlu kömür ocağında geçmiş kaza istatistikleri çeşitli mecralarda incelenmiş, güvenli çalışma için alınması gereken tedbirleri bilinen fakat uygulanmayan ya da uygulanamayan kaza...

nasıl tanımlarsak tanımlayalım bir insanlık dramı zira kozludan çıkartılan kömür için harcanan can sayısını ufakça araştırdığınızda** aslında ne kadar sık kaza yaşandığını görebilirsiniz. kaldı ki geçmişte yaşanan bu kazalarla ilgili raporlar, nedenlerinin araştırılması ile ilgili dökümanlar mevcuttur; hatta diğer emsal olabilecek maden kazaları ile ilgili yine dökümanlar da mevcuttur arşivlerde eminim. hatta bunlarla alakalı gerek eğitimler gerekse seminerler de sık sık veriliyordur teknik ekibe...

kimsenin yok iş güvenliği kanunu yeni çıktı, işte yeterli a sınıfı uzman yok, biz avrupadan çok gerideyiz diye goy goy yapması da bu konuda bir şey değiştirmeyecektir. bundan bir kaç ay öncesine kadar devlet işletmelerinden emekli olmuş ve zamanında belirli bir süre madende çalıştığı için a sınıfı iş güvenliği uzmanı olmuş, risk analizi nedir bilmeyen pek çok maden mühendisi abimizin de yenileme eğitimleriyle bazı şeyleri yeni yeni öğrendiğini bizzat yaşayarak gördüm. bu işi gerçekten iyi bilen a sınıfı uzmanlar da vardır piyasada ama azdır. kaldı ki burada iş güvenliği açısından bakarsak 3123 no'lu maden kanununun 31inci maddesine göre atanan teknik nezaretçinin iş güvenliği ile ilgili tüm görev ve sorumlulukları zaten yerine getirmesi gerekir. kazanın oluşu açısından a sınıfı uzman olup olmaması da bir şeyi değiştirmeyecektir zira iş güvenliği uzmanlarının yasal görevleri arasında iş güvenliği açısından liderlik etmek yol göstermek bulunur teknik olarak kontrol etmek değildir. bir çok a sınıfı iş güvenliği uzman da zaten madenler gibi tehlikeli yerlerde sorumluluk almaktan fellik fellik kaçmakta, daha az riskli işletmelerde görev almaya çalışmaktadırlar şu ara...

burada ve aslında tüm maden kazalarında sorgulanması gereken; iş verenin üretim hırsının vardiya mühendisi üzerinde oluşturduğu baskıya dur diyecek; gerekli güvenlik tedbirlerini denetleyecek kişinin yani teknik nezaretçinin maaşının işveren tarafından ödenmesi nezaretçinin objektifliğini ne derece etkileyeceğidir...

devlet büyüklerimizin 2 gün sonra yapacağı "sorumlular yargılanıyor açıklamasından önce"; bir günah keçisi aranmadan önce şunları sormalılar danışmanlarına:
    maddi ve bir çok açıdan zaten patronun kucağında olan teknik nezaretçinin,
    önceki entrylerde sözü geçen100 dolarlık bir aleti aldıramaması ve kullandıramamasının sebebi nedir? ,
    2 tane gaz tahliyesi için sondaj vurduramamasının sebebi nedir?;
    x ton üretim yapılmalı baskısı yüzünden kazı hızını azaltamamasının sebebi nedir?
    yukarıda bir çırpıda alınacak basit önlemlerin yanında diğer önlemleri aldıramamasının sebebi nedir ?
  • sanki ilk defa maden kazası oluyor diyerek maden kazalarını (!) sıradanlaştırmaya çalışan başbakanların ülkesinde daha çok olur böyle... kömür kullanan kalmadı demiş bir haber sitesindeki okuyucu. kömür satın alan kalmadı belki ama hükümete oy karşılığı dağıtılacak ucuz ve kalitesiz kömür lazım hala... adana gibi kömür nedir bilmeyen şehirlerde bile son yıllarda kömür solunuyor kış gecelerinde.