şükela:  tümü | bugün
 • 7 ocak gecesi instagram'ın 5 adet ateist sayfası aniden kapanmış ve sahipleri bir şey söylenmeden yaka paça tutuklanmıştır. haberi o arkadaşlardan birinden almış olup adminlerden kimisinin reşit olmadığı bilgisini de aldım. türkiye'deki bu non-demokratik uygulamalar tüm azınlıkları korkutmuş olup sözde düşünce ve ifade özgürlüne güveni ortadan kaldırmaktadır. türkiye cumhuriyeti'nin üzerine kurulu olduğu temellere bir bakalım;

  anayasa madde 25. – herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.

  her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

  anayasa madde 26. – herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.

  fakat öte yandan bir tck yasası da mevcuttur bu konuyla ilgili;

  halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama

  (1) halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (2) halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (3) halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  gördüğünüz gibi halkı kin ve nefretle galeyana getirip aşağılamadığınız, ülkenin bölünmez bütünlüğünü tehdit etmediğiniz sürece fikirlerinizi ifade edebildiğiniz yazmakta.
 • google'da aradığım da 7 ocak 2018 mahmud ahmedinejad'ın tutuklanması başlığı çıkıyor en üstte.
  lan yoksa...

  tutuklamalar doğruysa tabi, her türlü rezalettir.
  malum birileri şikayet etmiş savcılar da sorgulamadan görevlerini yapmıştır (!). ifadeleri alınıp salınırlar diye ümit ediyorum. ama ergen çocuklar bu travmayı nasıl atlatır bilemiyorum.