şükela:  tümü | bugün
  • başlığı açılmış mı aradım ama bulamadım.

cam kırılma sesleri öten alarmlar patlayan silahlar sesleri duyuldu. ardindan olay yerine 7- 8 ekip otosu gönderildi. ekip otolarindan tetik çekerek koşan polisler var . 2 ambulans yaralı taşıyor. gerçekte ne olduğu çok merak ettirmiştir. umarım can kaybı yada herhangi bir ciddi yaralanma olmamıştır.
  • evimin altında olmuş olaydır, 12 -15 silah sesi geldi
    1 ölü 1 yaralı evden aşağı inip baktığımda yerde yatan cansız bedeni gördüm kafasından ve göğüsünden vurulmuştu. silahı olay yerine atmışlar

polislere sorduğumda saldırgan ya da saldırganlar kaçmış dediler.

olacak iş değil cumartesi gecesi sokakta ve mekanlarda en az 500 kişi vardı o muhitte.
  • kimsenin sasirdigini sanmiyorum, sasirmis gibi yapiyorsunuz. bu haberler taksim'de oldugunda da sasirmis gibi yapiyordunuz, barlar sokaginda degil herhangi bir sokakta olsa gene de "aaa olmustur" deyip gececektiniz. niye boyle tepki vereceginizin sebebini de izah edeyim;

ulkemden 4 aydir uzakta hollanda'dayim, 1 tane (yazi ile 'bir') kavga gormedim su ana kadar. bir tane silah sesi, gece gelen bir tane kavga sesi duymadim. gazete haberlerine bakinca ise kendini tekrar eden ucuncu sayfa haberlerine bogulmus bir asayis sorunu goruyorum, tr'deyken de gorurdum, hatta disaridan gelen kavga seslerinde polisi aradigimda "aman abi ne yapiyorsun, arama", "ya ne arayacagiz polis ne yapacak", "aman ya basina bela mi alacaksin", "s..tret sana mi dustu milletin derdi" gibi tepkiler alirdim. evet, kadikoy'un ortasinda millet birbirine dalar, kafe sahibine soylediginde "bize ne" der, polisi aradiniz mi dendiginde "polis ne yapacak" tepkisi verir, olay senin onunde olur polisi arayacakken arkadaslarin engeller, boyle "bana dokunmayan yilan bin yasasin" dusuncesine dayali, hicbir ahlaki konsensusu olmayan (ben goremedim 35 senelik yasamimda) bir toplumuzdur.

olay bagdat caddesi'nde olmus, zengin bir semttir bagdat caddesi. bu semte bakarak 1980'ten 2000'lere turkiye'nin donusumunu gorebilirsiniz, bu semte bakarken kentsel donusum oncesi fakir fukara semtlere de bakarak turkiye'nin donusumunu cift tarafli gorebilirsiniz. bir zenginlik patlamistir 80'lerden sonraki agresif liberal ekonomik kararlarla. o donem ozal ihtilal sonrasi basbakandir (sonra cumhurbaskani olacak), ozal'la beraber satilan kamu iktisadi tesebbusleri (bkz: kit), devletin uzerinde yuk gorulerek ozellestirilmistir, bu esnada cikarilan isciler, devletin kuculmesi ve devletin kuculmesiyle buyuyerek gelen zenginler goze carpar. egitimde ozellesme de 80'lerde agresiflesmis, ozel okullar artmis, ozel universiteler kurularak esitsizligin temeli oturtulmustur.

esitsizlik dedim, bazilariniz "ama bati ulkelerinde de ozel okul var" diyebilir. simdi size zenginlige dair bir iki kelam etmek isterim o zaman, buyrun gezin istanbul'un sokaklarini, kim zengin kim farki anlarsinz degil mi giyiminden ? ve giyime gore muameleyi de yasarsiniz kafe'lerde, restoranlarda. aslinda ulkemde ben hep bir gerginlik icinde yasadim, bir restorana girersin, ortamda herkes yemek yerken takim elbiseli bir grup gorgusuz zengin insan girer iceri, garsonlara bagirir, olay cikarir ama kimsenin giki cikmaz. bu mesela, ulkemde bir zenginlik ve mevki/statu emaresidir, garsonun anasina avradina kufur eder adam, mekan sahibi gelir ozurler diler, yalvarir, o olaylari cikaran musteri rahatsiz olmaz, onun etrafindakiler de sinik sinik, arkadaslari aslanlar tarafindan yenirken izleyen ceylanlar gibi yemeklerini yerler. iste klasik bir turkiye manzarasi.

hayatin her alaninda besinci sinif vatandas oldugumu hissettim ben turkiye'de, bunu da tek hisseden ben degilim, disarida oldugumuzu hep beraber hissettik ve azinlik bir grup, degisse de donem donem, hep icerideydi. birilerinin uc bes hesabi icin sokakta insanlar olur, ama kimse de "yahu kim ulan bunlar sehrin ortasinda silahli catismaya girisiyorlar" demez, diyemez, "alacak verecek kavgasidir", "mevki sahibi adamlardir", "kiz meselesidir" bu kadar basit.

bunlari neden yaziyorum biliyor musunuz, sadece bu olaylardan degil, sizlerden utandigim icin yaziyorum. ben hayatim boyunca ulkemde olan bu umursamazliktan, bu bencillikten, bu igrenc sorumsuzluktan utandim, sizler adina utandim, baskalari adina utandim, sokakta olay ciktiginda sorumlu bir vatandas gibi davranmaya calisirken bu durumu gulunc bulan hiyarlar icin utandim. asla pes etmedim, sadece yasadigim yeri degistirdim gecici bir sure icin, belki kalici bilmiyorum. fakat her nerede insanin degeri yokken digerleri bu durumu icerliyorsa utandim, utaniyorum, utanacagim.

meseleden kopmus falan degilim, ulkemin en zengin caddesinin sokaginda silahli catisma olmus. yazik diyorum, yazik insanin degeri bu kadar dusmemeli, fakat sadece yazik derken burada bu silahli catismaya girisenleri degil, bizzat okuyucuyu, insanlari, sizleri, ulkemi kafamda sorguluyorum. ben yabanci hissettim hep, sorun bendeydi, ben sorunlu bir vatandas, toplum icinde bir cesit bozuk kanser hucresi olarak 35 sene yasadigim icin, dogru olan sizleri bu yanlis karsisinda sorumlu olarak kabul ediyor, ve bundan oturu bu ucuncu sayfa haberinin merkezine sizi oturtuyorum.

acikcasi sizden rahatsizim sevgili arkadaslar, zenginligin ve zenginligin gorgusuzlugunun getirdigi siddetin yuceltilmesinden oturu soyluyorum bunlari. yasamlarini daha guclu olanla baglanti icinde olmak icin harcayan asalaklar alinabilir, alinsin da. alinacaklar kendini biliyordur, ben hepinizin yasami icinde olmus, vuku bulmus olduguna inandigim, en azindan cogunuzun karsilastigi bir iki seyi hatirlatmak isterim.

sen hic polis tanidigi oldugu icin gerine gerine dolasan, asiret uyesi oldugu icin "bir telefon acsam bir kamyon adam gelir" diyen, babasi, dayisi, amcasi falanca firmanin muduru, genel muduru, bilmemnesi oldugu icin insanlara "bana cv'ni gonder" diyen, falani, dayisi, amcasi, bilmemnesi emniyet muduru diye gerim gerim gerilen, etrafa kart vizit dagitan, akrabasi, falani, filani falanca mafya diye hava atan, kadikoy'un taksim'in, bodrum'un mekan sahibi tanidigi var diye caka satan, falanca zengini tanidigi icin filanca sekillere giren insan musvettesi yosma ruhlu insanla karsilasmadin mi ? dogru soyle sevgili okuyucu, karsilastiginda da suratina limon sikilmis gibi "sikerim boyle muhabbeti" deyip ortami terk mi ettin, yoksa yilis yilis muhabbetlere mi girdin ?

demek istedigim, halka dogrulmus, dogruluga dogrulmus bir kotulugun uzaktan sesini duydugunda tavrin ne oldu ? iste oradayken alkis tutanlardan, ya da sessizce kucuk hesaplara girismenden oturu (eger boyleyse, ki cogu insanin boyle oldugunu dogrulayan tecrubelerim oldugu icin yaziyorum bunlari), o vakit senden iste bu yuzden utaniyorum bir insan olarak. cunku senin gibiler yuzunden bu mayasi bozuk hayvanlar, bu suclular, insan musvetteleri bu kadar rahat bir sekilde, cocuklarin, mutlu yuvalarin, guzel insanlarin oldugu yerlerde bile silahli catismaya girebiliyor, senin sessizligin ya da senin karaktersiz tavirsizligin, senin guce biat eden insanlarin izinden gitmen sebebiyle bu kadar ucuzdur insanin yasami ulkemde.

ve en onemlisi, yazinin konusuna gelelim. bu ahlaksizligin oldugu ulkemde zenginlik bir kotuluk meselesidir zira zenginlik, gorgusuztur, ahlaksizlikla gelmistir, kotulukle yucelmistir, cirkindir, zengin semtlerin cocuklari cirkindir, zengin semtlerin sahip oldugu mutluluk egretidir, o mutluluk paylasilarak cogalamaz, zira paylasilamaz, bu yuzden ulkem, sizin burun kivirdiginiz azili adi suclularin ve alkis tuttugunuz zenginlerin cok, orta sinifin, ortalama maddiyatla mutlu olanin az oldugu bir ulkeye evrilmistir 80 ihtilali ve sonrasinda uygulanan ahmak, bati yanlisi, emperyalist politikalarla. bu yaziyi buraya kadar okuduysan sen kendine de ki "ben bu karaktersiz mutsuzlugu ve kotulugu ne kadar icsellestirdim, karsima golgesi ciktiginda ne yaptim, insan olabildim mi ?"

bir minibus soforunun gucune bile yamanmak icin yilisikca yavsaklasan insanlarin coklugu, guce biat eden bu zihniyetin coklugu, insan olanin insaniyet namina utanmasina yeter. maya sahibi olan hicbir insanin farkli davranacagini dusunmem, fakat malesef ulkemin 40 senesi boyle degil, baska turlu dusunmustur, ulkemin ortalamasi guce tapar, ulkemin en zengin semtleri, baskalarinin mutsuzluguyla yukseldigi icin de oralarin kavgasi eksik olmaz, cunku baskalarinin mutsuzlugu uzerine kurulu bir mutluluk huzur bulmaz.

iste konusuyorsunuz ya, ya bagdat caddesi yok kentsel donusumle mahvedildi, istiklal caddesi oldu bitti falan diye. bunu da sadece hukumete falan bagliyorsunuz, bosverin bu kolpalari. muhalif sanarken kendinizi, muhalif oldugunuz realiteyi getirenlerin bir zamanlarin yoklugunda varlik bulmus babalariniz, aileleriniz oldugunu hic dusunuyor musunuz ? hic dusunuyor musunuz acaba elestirdiginiz gercekligin yuzde kaciyla yasamlariniz kurulmustur, agir meselelerdir bunlar, ben bu mektubu sahibine postalamak icin sizli/senli konusuyorum bilin bunu, cunku biliyorum ki kendini aydin sanan bir kitlenin bir evvelki nesli, bu ulkenin bu halde olmasinin yegane sorumlusudur. "ben etliye sutluye karismadan maasimi alirim" diyenlerin evlatlari az degil, baskalarinin hakki yenerken susanlar sayesinde hak yiyenlere ustu kapali yol verenler az degil, adaletsizligin boku cikarken, ulkede ortadirek yok edilirken sadece cocuklarinin gelecegini dusundugu icin kendini hakli sanip rusvet yiyen, rusvetciyle yan yana oturan, ortasinifin belini kiran politikalari destekleyen, uc bes gorgusuz zenginin arkadsi olmak icin taklalar atan, altina yatan insanlarla bu ulke bu hale gelmistir.

simdi iste, guzel olan her sey tecavuze ugrarken eskiden sessiz sedasiz goze batmadan olan seyler gozunuze batiyor. degisen bir sey yok aslinda, aradaki tek fark sizin duymanizdir. iste turkiye'nin zengin semti, iste zenginler, iste aramizda en iyi durumda olmasi gerekenler.

yasam vizyonunu uc kurusa satmis insanlarin varacagi zengin mutlulugun asla huzur getirmedigini, huzurun satilik olmadigini, mutlulugun pek ala parasiz da olabilecegini, fakat baskalarini mutsuz ederek edinilecek olan zenginligin beladan baska bir sey getirmeyecegini en guzel zengin semtlerde patlayan silah sesleri resmetmektedir der, bitiririm sozlerimi.

edit: seyh bedreddin demis ki "yar yanagindan gayri her sey ortaktir"

https://www.youtube.com/watch?v=czwhbfr9ibs
  • sözcünün haberinde cinayetleri belinde silah olan bir valenin işlediği yazıyor. vale ne diye silah taşır?
  • (bkz: vale) : mafya icinden secilmis, öpsen bile gik demeyen comar elit tabakadan zorla park ucreti alan comar toplulugu.
  • ülkeye boşuna ortadoğu cehennemi demiyoruz amına koyim, zengini parasıyla terör estiriyor, fakiri torbacılığa keşliğe yöneliyor, bu iki ayrı ekonomik gurubun bir ortak kesişim kümesi varsa işte o küme de görgüsüzlük ve yobazlık oluyor, toplumda tahammül, sağduyu, hoşgörü, tevazu gibi kavramlar çoktan ölmüş, yamyam gibi yaşayan, birbirini sikmek için fırsat kollayan insanların canavar gibi sağa sola saldırdığı bir ülkede yaşıyoruz. o yüzden bu ülkenin düşmana ihtiyacı yok.