şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir arkadaşımın başına gelmiş bir olaydır ve benimle hiç ilgisi yoktur. sesini duyurmak istediği için paylaşmamı rica etti.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------
  --------------------------------------------------------------------------------------------------
  --------------------------------------------------------------------------------------------------
  01-aralık-2017 tarihinde kadiköy'de yeni hizmete açılan medicana hastanesi'nde eşim oğlumuzu dünyaya getirdi. doğumun gerçekleştiği cuma gecesi ve cumartesi gecesi hastanede kaldık. pazar günü oğlumuzun hiçbir sağlık sorunu bulunmadığı ve taburcu olabileceği söylendi. akşam 17.00 gibi hemşire tarafımıza bazı imzasız evraklar verip bizi taburcu etti.

  bu sırada hastanede bizi muhatap alan bir doktor yoktu. yaklaşık bir veya bir buçuk saat gibi, eve girişimizden kısa bir süre sonra bebeğimizin altını değiştirdik. dışkısında kan ve sümüksü bir durum tespit ettik. kaygılanarak, derhal doğumun gerçekleştiği medicana hastanesi'ndeki doğum sürecinde bebeğimizin takibinden sorumlu çocuk doktoru mine erten okumuş'u aradık. durumu izah ettik. bize kendisinin hastanede olmadığını, doğumun gerçekleştiği ve az önce taburcu edildiğimiz medicana hastanesi'nde ise akşam saatlerinde çocuk acilin olmadığını söyledi. müdahalenin acilen yapılması gerektiğini dile getirerek en yakın hastaneye gitmemiz gerektiğini söyledi.

  bunun üzerine hemen zeynepkamil çocuk hastanesi acil servisi'ne gittik. bebeğimizin dışkısına tahlil yapıldı ve mikrop tespit edildi. acil serviste yoğun bakıma alındı. doktorlar ayrıca bebeğimizin sarılık olduğunu ve fototerapi tedavisi uygulanacağını söyledi. hiçbir sağlık sorunu olmadığı söylenerek hemşire gözetiminde taburcu edilen bebeğimiz yoğun bakımda tutulmaya başlandı. uzman doktorun kontrolünün ardından ise bebekte 'sacral dimple' diye tabir edilen kuyruk sokumunda bir çukurdan ve akciğerde üfürümden de söz edildi. bunun üzerine doğumun gerçekleştiği hastaneyi ve doktorları aradık. zihnimizde beliren şu soruları yönelttik:

  - iki gün boyunca doktorlar anne ve bebeğin dinlendiği odaya birkaç kez geldi. tahliller yapılmadı mı? dışkıdaki mikrop bir saat içinde belirmiş olamaz, kontroller yapılmadan bebek nasıl taburcu edildi? dışkısında yoğun bakıma yatırılmasını gerektirecek kadar ciddi bir mikrop tespiti yapılan iki günlük bir bebek nasıl kontrol edilmeden eve gönderilir?

  - sarılık tedavisine başlanan bir çocuğun sarılık olacağı belliyken nasıl taburcu edilir?

  - sacral dimple olarak adlandırılan ve bebeğimizin bedeninde bulunan çukurdan bize nasıl söz edilmez? zeynepkamil hastanesi'ndeki doktorlar söz konusu çukurun bazen hayati tehlike yaratabileceğini belirtti. ultrason ve mr çekilmesi gerektiği söylendi. bu kadar önemli bir sorun medicana hastanesi'nde nasıl görülmez veya görmezden gelinir?

  - akciğerdeki sorun teşkil etmese de var olan üfürüm sorunu neden tarafımıza bildirilmedi?

  - doktor imzası ve son kontrolü olmadan bebek nasıl taburcu edilir?

  - acil servis özel bir hastanede nasıl olmaz? kast edilen acil serviste o anda kimsenin bulunmaması ise nasıl mümkün olabilir? bebeğimiz hastanedeyken acil bir rahatsızlık açığa çıksa tedavi ve müdahale nasıl olacaktı?

  - devlet hastanesinde 8 gün yoğun bakımda tutulacak kadar risk teşkil edecek sorunlar tespit edilen bir bebeğe hangi tahliller yapıldı veya yapılmadı?

  sorularımızın ardından doktorlar pek tabii ki kendilerini savundu. doğumu gerçekleştiren banu öndeş, bebeğin anne karnında dışkısını yapması sebebiyle sezaryenle dünyaya geldiğini belirtti. ancak zamanında müdahale ile doğumun sorunsuz atlatıldığını söyledi.

  çocuk doktoru mine erten okumuş ise sarılık değerlerinin riskli olmadığını, sacral dimple'ı gördüğünü ama sorun teşkil etmediği için bizimle paylaşma gereği duymadığını söyleyerek şaşkınlığımızı artırdı. medicana hastanesi'nde acil çocuk doktoru olmamasıyla ilgili olarak ise "haklısınız, buna söyleyebilecek bir şeyim yok" yorumunda bulundu.

  bu sürecin ardından hastaneden birkaç kez arandık. bir talebimiz olup almadığı soruldu. talebimizin olmadığını ama ortada insan sağlığına yönelik işlenmiş bir suç olduğunu, bir bebeğin sağlığının bu denli umursamaz tavırlarla riske atılamayacağını, hukuki süreç başlatacağımı, sağlık bakanlığı'na şikayet edeceğimi bildirdim. şikayetimi de gerçekleştirdim. son olarak hastanenin genel müdürü gürsoy yıldırım ile görüştük. kendisiyle görüşmemizi yaptığımız anlarda bebeğimiz hala hastanedeydi ve toplam 8 gün hastanede yoğun bakımda tutuldu. karşımızda son derece rahat bir tavırla zaman zaman gülerek bu tip sorunların olabileceğini, bebeğin durumuyla ilgili bilgi aldıklarını ve iyi olduğunu öğrendiklerini söyledi. şaşırtıcı derecede rahatlıkta ve umursamaz tavırla ilgili bireysel şikayetimi mahkemeye taşıyacağım.

  ancak medicana hastanesi'nde insan sağlığının riske edilmesi, ciddiyetsizlik, acil servis veya doktorun olmaması, doktor imzası ve onayı olmadan bir bebeğin taburcu edilmesi, tespit edildiği ileri sürülen rahatsızlıkların tarafımızla paylaşılmaması gibi konular çok ciddidir ve bebek sağlığı riske edilemez. bu çerçevede bu verileri bu platformda paylaşarak anne ve baba adaylarını uyarıyorum.
 • rezalet puanı: 10/8
  hikaye: 10/7
  imdb: 10/8.1

  ortada ciddi bir ihmalkarlık ve umursamazlık olduğu ortada ancak mahkemeden iyi bir sonuç alınabilmesi için bebeğin doğumundaki doktorların beyanının gerçekliğinin tespiti gerekli. değerlerin çok kritik olmadığını söyleyen doktordan bu değerlerin istenmesi ve mahkemenin değerlendirmesi lazım. çünkü ya zeynep kamil'dekiler abartıyor ya da medicana'daki doktorlar suç derecesinde yalan söylüyor.
 • korkunç ve tüyler ürpertici bir rezalettir. bilmiyorum çocuğunuz var mı... yakmak istersiniz her yeri! öyle çirkin ihmaller silsilesi.
 • bildiğin cinayete teşebbüs, ne demek gördüm ama sizinle paylaşmaya gerek duymadım? ne gördüysen paylaşacaksın doktorsun sen, mahallenin dedikodu duymuş yengesi değil. bebeğin durumunu ebeveynlerinden nasıl saklarsın?
 • rezalet gibi rezalettir. sağlık ile oyun olmaz. işini iyi yapmayan doktorlar neden dayak yer işte kanıt.

  medicana diye hastahane mi olur, bir de yeni açılmış diyorsun. kardeşim doğum bu ya iyi bir hastahanede yaptır ya da devlet hastahanesine git.