şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • bahattin şimşek ve kasımpaşa’nın yardımlarıyla son 2 maçından galibiyetle ayrılan sarı lacivertli ekipte yüzler gülüyor.

  daha önce thiam’ı bağışlayan kasımpaşa’nın bu sefer de 3 puanı bağışlaması sarı lacivertli camiada büyük bir sevinç yarattı.

  sarı lacivertli ekibin alanya karşısında en büyük kozunun halil umut meler olması bekleniyor.
 • fenerbahçe kazanırsa mesut transferiyle birlikte rüzgarı arkasına alır da...

  çok zor maç.
 • iki takımın aslında birbirini nötrleyebileceği kadar, üstüne gidip (bir de futbol şansı tutarsa) ezici üstünlük kurabileceği yanları var.

  alanyaspor kendi boşluklarını yaratma; topu kullanarak gedik açma üzerine oynuyor, rotası belli ayağa paslaşmalarla bir plan dahilinde rakiplerin boşluklarına sızılıyor. geride georgios tzavellas gibi ayağı düzgün bir stoper, salih/berkan gibi teknik elemanların yanı sıra sağ kanatta harç görevi gören efecan karaca'nın da merkeze ortak olarak oynaması sayesinde bareiro-babacar-davidson gibi elemanlar topla daha tehlikeli noktalarda buluşabiliyor. hepsinden önemlisi; manolis siopis gibi her yere yetişip topu geri kazandıran bir dinamonun olması.

  alanya'nın bu pozitif mentalitesi, bu zamana dek "oynamak isteyen" rakiplere karşı hep üstün geldi; galatasaray maçı (bkz: #114528703), beşiktaş maçı (bkz: #116839294), başakşehir maçı (bkz: #117716669)... aslında başakşehir maçını şöyle tanımlayabiliriz; başakşehir önce geride bekleyip hızlı çıkmak istedi, ama kornerden beklenmedik bir gol yiyince hemen "oynamak isteyen" düzene geçti (19. dk). yani alanyaspor, bu takımları ya önde bozdu, ya geride kaptığı toplarla hızlı kontralar buldu, ya da futbol şansıyla öne geçse bile momentumu korumayı başardı. her türlü kazanmasını biliyorlar.

  ancak planı tamamen geride bekleyip hızlı çıkmak üzerine olan, ve bunu başarılı uygulayabilen takımlar alanyaspor'a puan kaybettirdi; son iki örnek denizlispor maçı (bkz: #117155208) ve malumunuz gaziantep fk maçı (bkz: #117419995).

  tüm bunların ortak kümesini aldığımız zaman; alanyaspor'a karşı doğru bir alan savunması + fiziken üstünlük kuran müdahaleler yaptığınız zaman çözüm bulamayan bir takım oluyorlar. bireysel becerisi yüksek oyuncu sayısı az, olanlar da sisteme fazla entegre olduğu için bunun dışına çıkmaları pek mümkün olmuyor. çağdaş atan doğaçlamaya fazla izin vermeyen, yenilirsek de sistemle yenilelim diyen hocalardan. mesela anostosios bakasetas'ın geçen sezonki skorer stilinden uzaklaşıp bu sezon çok daha "takım oyuncusu"na dönüşmesinin ardında da bu var; daha çok pres yapıyor, alan kapatmaya çalışıyor.

  bu yüzden, gol arayıp bulamadıkları zaman yine sisteme bağlı kalarak ileriye yükleniyorlar ve geride fazla boşluk veriyorlar. beşiktaş mesela bence biraz da bundan kaybetmişti; maç öncesinde 11'leri görünce sormuştum, ilerde açık alan değerlendirecek biri neden yok diye (n'koudou ve mensah yedek başlamıştı). nitekim sol bek tayfur bingöl'ün ekstra performansıyla rosier-ghezzal kanadı da kitlenince, beşiktaş orta sahada josef-atiba-dorukhan üçlüsüyle kazandığı toplarda hiçbir geçişi düzgün uygulayamadı, ve sürekli hapsoldu.

  fenerbahçe'ye dönersek; onların da "oynamak isteyen" bir takım olacağı kesin. ancak, diğerleri gibi oyun kurarken değil, durum yaratmak isteyerek oynayacağını düşünüyorum. yani bütün planlarını, oluşmasını isteyeceği şartlara bağlı kurabilir. bu şartları da, ön alan savunmasıyla yaratmak isteyeceğini düşünüyorum.

  erol bulut geriden ayağa oyun kurmak isteyen rakipleri direkt bozmak yerine, kendi istediği yöne kanalize etmeye çalışıyor ve bence ön alan savunması konusunda ligin en iyi hocalarından. galatasaray'ı luyindama-omar'la oyun kurmaya mecbur etmesi, göztepe'yi kenarlara hapsetmesi (bkz: #114487591), ve son kasımpaşa deplasmanında rakibini, sadık-sinan'la zaafiyet potansiyeli olan kanat yerine valencia-nazım'lı çalışkan kanada yönlendirmesi gibi (bkz: #117800587). dolayısıyla alanyaspor'a karşı da bir yönlendirme planı olacaktır, ancak o planın işlemesi için takımın ilerde hızlı çoğalabiliyor olması şart. bu konuda fenerbahçe'nin bu akşam iki tane ikilemi var: biri caner erkin, öbürü de onunla bağlantılı olarak luiz gustavo, çünkü:

  alanya oyun kurarken daha çok sağ tarafı düşünüyor; bakasetas'ı sağa atıp, juanfran'ı öne çıkarıp, merkeze ise efecan karaca'yı deplase ettiği bir kurulumu var. yukarda bahsettiğim üzere, geride bekleyen rakipler bu kurulumu çözüp, efecan'ı merkezde kitleyerek karşı koyuyorlar. fenerbahçe geride beklemeyecektir, ama alanya'ya hangi yönden müsade ederse etsin, eninde sonunda bu istasyonda bozmak isteyecektir. eğer sol bekte caner oynayacaksa; alanya bir şekilde rakip sahaya geçtiğinde efecan bağlantısını kesecek kişi; savunma anlayışı anlık mücadelelerden ibaret olan ozan değil, pozisyon bilgisi ve agresifliğiyle gustavo.

  ancak gustavo'nun önliberoda bu sezon savunma performansı hala iyi olsa da; topu ileri taşıma/aktarma konularında gerilediği bir gerçek. yani gustavo'ya topla oynama alanı verildiğinde takımın oyun akışı ciddi sekteye uğruyor, rakipler yerleşme fırsatı buluyor (zaten bunu çözen rakipler ona direkt bir baskı yapmıyor artık, aklıma ilk gelen güncel örnek yeni malatyaspor maçı). son kasımpaşa maçında gustavo'nun mecburen stoper, ozan tufan'ın ise önliberoda oynaması bu durumu beklenmedik şekilde çözmüş göründü. ancak bu akşam ozan'ın tek önlibero başlaması gibi bir seçenek bence erol bulut'un kafasında ilk etapta yok (caner oynayacaksa en azından).

  gustavo'nun önlibero oynayacağı yerde de, ilerde hızlı çoğalabilmek adına mert hakan yandaş mutlaka gerekiyor. mert haricindeki orta sahalar (sosa, ozan, pelkas) topu ayağına isteyen ve ozan'ın nadiren attığı driblingler hariç takımı ileriye "çok kişiyle" itmeyen tipte. özellikle alanya'nın merkezinde manolis siopis gibi bir tazmanya canavarı varken kapılan her topu hızlıca ileri aktarmak şart. o yüzden mert hakan bence başlamalı.

  kaldı ki zaten önde mame thiam başlarsa (samatta'nın henüz iyileşmediğini düşünürsek), fenerbahçe'nin ilerde hızlı çoğalmaktan başka çaresi yok. çünkü thiam santrfor oynadığı zaman takım ilerde hızlı çoğalırsa ceza sahasını karıştırabiliyor evet, ama ilerde az kişiyle hücuma çıkılırsa, o zaman topla oynaması gerektiğinden ötürü fecaat bir performans gösteriyor. o yüzden fenerbahçe'nin açık alan bulduğu her an ileride hızlı çoğalması şart (yani mert hakan, valencia, thiam, bazen ozan hatta oynarsa sangare)...

  ha, gustavo yine sol stoper oynarsa, o zaman sol bekte yine sadık çiftpınar'ı izleyeceğiz demektir, ki bu da efecan planını düşününce yine mantıklı sayılabilir. mert hakan eğer yine kasımpaşa maçı gibi sol içte çok koşarsa, pelkas'ı da merkeze atma lüksü olur. hatta belki de thiam sol kanatta başlayıp, mbwana samatta'nın sakatlık riski de göze alınacak durumdaysa thiam-samatta-valencia üçlüsü ve arkalarında pelkas + mert hakan, ileriye hızlı çıkmak için aslında en ideali.

  çünkü alanya'nın sol beki françois moubandje oyun kurulumunda 3. stoper gibi bekliyor, çok gerekmedikçe (kitlenen oyunda veya kontralar haricinde) hücuma pek çıkmıyor. erol bulut; alanya'nın solunu (sol stoper tzavellas - sol iç bağlantısını) valencia ile tıkayıp sağdan gelmelerine izin verecek, bakasetas'a thiam'la baskı yapıp, oyunun manolis siopis üzerinden merkezden akmasını isteyecek, zaten sırtı dönük top alamayan/alsa da koruyamayan adam bareiro gibi bir santrfor olduğu için mecburen içeri katedecek olan davidson, efecan gibi elemanları ise göbekte eritmek isteyecek olabilir. alanya'nın ikinci bölgede çoğalacağı bu anlarda kontraya fırlamak önemli olacaktır, thiam-samatta-valencia bu yüzden ideal olur.

  bunun gibi, her maç öncesi fenerbahçe adına onlarca ihtimal oluyor, o yüzden tahmin etmesi zor. uzun lafın kısası, kaptığı topları hızlı şekilde çoğalarak kullanmak haricinde yapacağı her hücum stratejisi (orta-kafa-gol, paslaşarak çizgiye inmek gibi "rakip sahada oynama" planları) bence -aşırı şanslı olmadıkça- ters tepecektir. çünkü karşısında ne hocasını* göndermek üzere olan bir trabzon, ne hocasını yeni göndermiş bir gençlerbirliği, ne 9 kişi kalan bir başakşehir, ne de takımın yarısı sakat/cezalı olan bir kasımpaşa olacak. beklenenden daha zor bir maç olacak.

  nispeten dar bir kadrosu olduğu için eksikler karşısında bazen çaresiz kalsa da, çağdaş atan bu sezon ligde ne yaptığı en belli olan iki hocadan biri (diğeri şumudica). o yüzden maçın kaderini alanyaspor'dan ziyade, henüz ideal bir 11'i olmayan ve her maç farklı şekilde çıkan fenerbahçe'nin ne yapacağı belirleyecek.
 • fenerbahçemizin havaya gireceği maç olacaktır.
 • (bkz: #117889365) ne demiş kasımpaşa sayesinde ve hakemle kazanmışız, sen kayseri maçında eski oyuncun muğdatın yaptığı saçma sapan penaltıya rağmen kazanamadın, karagümrük maçında hakemin uydurma penaltısına rağmen kazanamadın, erzurum maçında attığın ilk gol öncesi net faul var, ligin en çok penaltı atan takımısın, aleyhine verilen penaltı fenerbahçe’nin yarısı kadar hala konuşuyorsun.
 • mâlum takımın ağlak taraftarları tarafından algı oyunlarına başlanmış maç.

  bu himmetçiler kadar utanmaz, arlanmaz, riyakar bir topluluk daha yok ülkede. yıllarca kollandılar, teşvik verdiler, oyuncu ayarttılar, hakem bağladılar, hâlâ zerre utanmadan bir başka takım hakkında algı yapmaya çalışıyorlar.

  ne desek boş, insanda utanma olmayınca.
 • hakem kararıyla fb dedirten maç. hakem fb lehine hata yapar bahsi olsa oynanır.
 • fenerbahçe 2-1 kazanacak.
  önceki maçı 4-1 yazmıştım 3-0 kazandı, bunu da 1-0 kazanırsa çıkaracağım bundan sonra.
 • 0-0 biteceğini düşündüğüm maç. tempolu futbol oynamak yerine pas oyunu oynamayı tercih eden 2 takımın sıkıcı mücadelesini izleyeceğiz bence.
 • kayıpsız atlatırsak çok önemli fikstür avantajına sahip olacağımız maçtır. bu maçtan sonraki kalan 4'er maçta beşiktaş 13.sıra ve bu sıranın üstündeki takımlarla oynayacak, biz ise 14. sıra ve bu sıranın altındaki takımlarla oynayacağız. üstelik bu 4 rakibin 3'ü şuan 18, 20 ve 21. sıradalar. beşiktaş'ın rakipleri ise 4, 6, 9 ve 13. sıradalar. bu maçta kazanırsak 34'e karşı 32 puan ve böyle bir fikstür. çok çok önemli bir maç.
575 entry daha