şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çatışma sırasında yaşanabilecek olağan durumlar. pyd itleri beşer beşer ölürken bunları çok düşünmemek lazım. zaman gelir tankımız patlar, helikopterimiz - uçağımız düşer, mehmetlerimiz şehit olur. bütün acıları kalbimize gömer bu it sürüsüne dünyayı dar ederiz. tsk'nın da bu bilgileri paylaşmamasını doğru buluyorum. afrini özgürleştirdikten sonra bunlar gündeme gelmeli. hedefine doğru giden bir ok yolundayken tüyün kopmuş, sapında çentik açılmış demenin bir anlamı yok.
 • yavşak pkklının biri tarafından açılan başlık.
 • savaşlarda "teçhizatı geride bırakarak geri çekilmek", zorunluluk halinde her ordunun uyguladığı bir strateji.

  daha önce fırat kalkanı operasyonunda da geride bazen tanklarımızı dahi ışid'e bırakarak geri çekildik (bkz: 22 aralık 2016 ışid'in leopar tankı ele geçirmesi). bu, bir savaş stratejisidir ve askerin hayatını korumak için öyle davranılması gerekiyorsa, geride kalan araç gerecin hesabı yapılmadan çekilinir.

  örneğin suriye ordusu şu anda idlib'de büyük hızla ilerliyor. savaştığı muhalifler ise sık sık "tank ele geçirdik, top ele geçirdik, zırhlı araç ele geçirdik" diye paylaşım, haber vs yapıp duruyorlar. evet, ele geçiriyorlar ama, haritaya bakıyorsunuz, her gün bir köy, bir kasaba, bir ilçe kaybediyorlar. çünkü orada da aynı şey oluyor, stratejik geri çekilmeler sırasında suriye ordusu da gerektiğinde tankını, topunu bırakıp askerini tehlikeden uzaklaştırıyor.

  askeri yaya olarak geri çekmek kolaydır ancak, bu stratejik çekilmeler sırasında teçhizatı ve araçları da çekmeye çalışmak savaş ortamında bazen büyük risk almak demektir. mevziye zorlukla getirilebilmiş olan tankı, top bataryalarını, kamyon dolusu mühimmatı, hızlı geri çekilme sırasında beraberinizde götürmeye kalkıştığınızda askerinizi yavaşlatır, kayıpların artmasına sebep olabilirsiniz. çünkü bu araçlar, hızlı hareket etmenizi engellerler.

  hızlıca yapılan çekilme sırasında eğer mümkünse, bu araçlar çalışmaz hale getirilip öylece bırakılır. eğer bunu yapacak vakit yoksa, olduğu gibi bırakılıp geri çekilinir ve geride kalan teçhizata karşı alınacak önlemler daha sonra düşünülür.

  dolayısıyla, bu zeytin dalı harekatı sırasında kimi araçlarımızın terör örgütü tarafından ele geçirilmesi normaldir, olur, oldu ve olacak, çünkü söz konusu olan askerimizin hayatta kalabilmesidir.
 • aracı değil, hurdasını ele geçirmelilerdi. nasıl mı?

  tank bırakmak, araç bırakmak söylenildiği gibi bir taktiktir. örnek, tank arıza yapar veya zorda kalacaktır. içindeki birliği çeker tankı bırakırsın. en doğrusu budur. hiçbir teçhizat, araç bir askerinin canından önemli değildir. fakat anında bölgeyi bildirirsin f-16'ların tankı kullanılamaz hale getirir.

  ışid'e bıraktığımız tank en son suriye ordusu eline geçmişti ve aktif olarak kullanılıyordu. çekiliyorsan, yok edeceksin o aracı. kullanılamaz hale gelecek. o namlu sana dönemeyecek duruma gelecek. yoksa mehmetçik şu an orada gerilla savaşı yapıyor. hiç kolay değil. bunlar elbette olacak, bırakalım olsun. cebimizden 5 lira daha fazla çıksın ama bizim için savaşan mehmetçik vatana sapasağlam dönsün. fakat dediğim gibi bırakılan araç yok edilmeli. izin verilmemeli bunlara.

  canı sağolsun tsk'nın.
 • terör örgütü pkk anca pusu kurarak ve kalleşçe savaşmayı, bomba patlatarak masumları öldürmeyi bildiğinden en fazla satıp para çevirecektir o aracı. namlusunu bize döndürcek muharebe kabiliyetine sahip değiller.

  evet envanterde zarar olarak görünür bir tank kaybı. ama orada mehmetçik bırakacağıma tank bırakırım. zaten savaş, operasyon müthiş bir kaynak tüketimi. hesabı tek bir tank üzerinden yapılamaz.

  savaşların idealist olması gerektiğine de inanmıyorum. zaten kurtuluş savaşı gibi var olma mücadelesi dışındaki savaşların da idealist olduğuna inanmıyorum. anca idealist bahaneler uydurulur savaşlara. bir savaşa girerken sadece şunu düşünürsün. sonucundan ülken karlı mı çıkar, zararlı mı çıkar. yani tek bir tank önemli değildir. mevzu büyük resimdir.

  umuyorum türkiye afrin operasyonunu ve devamındakileri planlarken hesabını iyi yapmıştır. pkk dengimiz değil. burada mesele global dünya. amerika, rusya, çin... şimdilik gelen tepkilere bakarsak öncesinde gerekli planlamalar yapılmış. bilemiyorum zarrap olayıyla falan bir ilgisi var mı mevzunun. davanın bir anda gündemden düşmesi bununla mı ilgili. diyet mi ödüyoruz, diyet mi ödüyorlar izin vererek? ama ne amerika'nın, ne rusya'nın, ne de çin'in sert tepkisini göremedik şu ana kadar. memleketimizin bekası adına her şeyin iyi planlandığını, her şeyin bu plana uygun gitmesini umalım.
 • hatırlatmakta fayda var;

  (bkz: öso’ya verilen tsk zırhlı araçları)

  (bkz: #67757064)
 • motoru hasarlı bir zpt bu dün açıklanmış. yani hewal yerinden oynatamazsın bu zpt yi kaldın gene öşexlere :)
 • bunlarda kara propaganda bitmez. tankı vursak bu sefer töce kendi askerini vuruyor diye propaganda yapacaklar. dağı taşı vursak tsk karınca öldürüyor diye propaganda yapacaklar.