şükela:  tümü | bugün soru sor
  • --- spoiler ---

bddk'dan ihtiyaç kredilerine 60 ay vade
    --- spoiler ---

https://www.ntv.com.tr/…vade,dehzlwk9okumafb0mgxhlg
  • vatandaşın faizle aldığı borcu, tekrar yeni bir faizle kapatma fırsatı.

(bkz: batı bizi kıskanıyor)
  • güzel haberdir ama çözüm değildir. neyseki 2 tane kredim vardı aylık tutarları ağır gelen şimdi onları yapılandırırım tekrardan en azından.
  • kredi ödemelerim bittikten 2 ay sonra gelen müjdeli haber.
    bi daha zamaninda ödeyeni siksinler.
  • borcun borçla kapatıldığı bir sistem.

üstelik 60 ay vade fırsatıyla.
  • vatandasta gelistirdikleri refleksin ya farkinda degiller, ya da umurlarinda degil.

bir daha herhangi bir borcunu zamaninda odeyen bir kisi bulamazsiniz artik.
  • bir yıl önce aylık % 1 faiz ile verilmiş krediyi, aylık % 2.5 faiz ile yeniden itekleme girişimi olduğundan ciddi şekilde şüphelendiğim durumdur.

eğer kredinin ilk alındığı faiz oranları üzerinde yapılandırma yapılmadığı takdirde--ki bunu çok mümkün görmüyorum--çok ocak söndürecek durumdur.
  • önceden, öğrenim kredisi, mtv, trafik cezası veya devlete herhangi bir borcu ödemek eşeklikti.
    çünkü devlet faizleri siler, indirim yapar vadeye yayar bir şekilde sizi karlı konuma getirir...

bu çıkarılan kanunlarla artık kimse bankalara veya alacaklılarına da ödeme yapmayacak.
    neden mi?

çünkü bankalar varlık yönetim şirketlerine takibe düşmüş alacaklarını cüzzi miktarlara satıyor.

örneğin garanti bankası;

"bankamızın takipteki krediler portföyünde yer alan, toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 20 kasım 2018 tarihi itibarı ile 337.188.588 tlolan kredi kartı, bireysel destek kredisi ve kredili mevduat ve masraf hesabı türündeki kredilere ilişkin tahsili gecikmiş alacakları, 17.550.000 tl'ye güven varlık yönetim aş.'ye satılmıştır."

yani 337 de 17.5
    yani %5.2 oranla.

bu ne demek oluyor;
    siz eğer 100binlik borcunuzu ödemeyip bir şekilde takibe düşürür
    ve banka bunu satarsa;
    ödemeniz gereken miktar 5bin tl ve üzerinde ise varlık yönetim şirketi bu durumda kara geçmiş olur.

yani sıkı bir pazarlıkla 100bin tl lik krediyi 10bin tl ödeyerek kapatabilirsiniz.
    bir de bunun yanında 60 a böldürürsünüz:)

bu da benim size kıyağım olsun sakın ha, ödemeyin :)

bizim gibi devlet memuru değilseniz tabi. o zaman eşek gibi alırlar bir şekilde.
  • borcun ödemesi geciken diye bir ibare eklenerek haber yapılan yapılandırma. yani kredisini ödeyen adama yapılandırma yok. böyle anlaşılıyor içeriklerden. bilen varsa düzeltsin.

haber linki : https://tr.sputniknews.com/…c-kredisi-yapilandirma/
  • son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan “banka borç kredi yapılandırma” kelimelerinin bir başkası. ve hala kriz yok diyorlar ona yanıyorum. gerçi doğru kriz yok battık. ağır battık hem de. bu saatten sonra gemisini kurtaran kaptan, kim kimi koparıyorsa kendi payıma amk...