632 entry daha
  • yalnız helal olsun be. kime? tabi ki ekşi sözlüğe. tavrınızı koymuşsunuz. başkan ne yaparsa doğrudur dememişsiniz. doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilmek ne güzel lan.
  • gecikmiş bir zamdır. enflasyon oranında zam yapmışlar. şuraya girin ve hesaplayın http://www3.tcmb.gov.tr/…syoncalc/enflasyonyeni.php

2017 yılı temmuz ayındaki 2.60 türk liralık bir mal sepeti
    2020 yılı ocak ayında 3.74 türk lirası eder.

yazısını göreceksiniz. dolayısıyla tam olarak enflasyon oranında zam yapmışlar ki resmi enflasyon oranlarının gerçekten düşük olduğu düşünülür.

not: her fırsatta imamoğlu'nu eleştirdim ve yaptıklarının çoğunun bir şovdan ibaret olduğunu söyledim. "zam yapmayacağım" demişse ki demiştir evet bu da şovdu :) ama bu yapılan zam vaadin yerine getirilmemesi haricinde normal duruyor.
  • sende mi bürütus...
  • ekonomik durumumuzla alakalı gidişatı dolar kuru üzerinden ölçmek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

23 haziran 2019 dolar kuru : 5.85 tl
    8 şubat 2020 dolar kuru : 6.01 tl

fark: %3

23 haziran 2019 1 basım akbil: 2.60 tl
    8 şubat 2020 1 basım akbil : 3.50 tl

fark: %35

seçim için vaatlerin verildiği tarihten bu yana ülke ekonomisinde değişen bir şey yok gibi. vaatler verilirken önümüzdeki dönemde vaatlere konu olan başlıkların masrafını arttıracak kalemlerde gerçekleşecek artışlar da göz önünde bulundurulmalıydı.

%35 ulaşım zammını açıklamak için daha iyi bir sebep gerek bence.

imza: imamoğluspor
  • biz zam yapılmasın demiyoruz yapılan zammın miktarına laf ediyoruz. %35 ciddi bir rakam ve zaten zor şartlarda yaşayan insanların yol masrafları zaten fazla. tabiki akp belediyeleri de zam yapıyor onları da zamanında eleştirdik, bunuda eleştiriyoruz haliyle. zammı savunan muhalifte olsa aptallıktır. aksi görüşlerde öyle sonuçta zammın tek sebebi imamoğlu değil. ne kadar kendisi bundan direkt olarak sorumlu olmasada en azından yüzde 20 ile sınırlı tutabilirdi. saçma sapan her mahalleye kreş yapacağına zammı tolere etseydi.
  • gecenlerde sariyer-besiktas hattinda bir minibuse bindim ve minibus soforuyle sohbet ederken adamin dedikleri geldi aklima. aynen soyle demisti:

-bak kardesim bu istanbul’da ilk zam taksilere gelir ki milleti toplu ulasima ceksin. sonra minibus ve dolmuslara gelir ki milleti otobuse ceksin. milletin ayagi otobuse alisinca iste o zaman gecirir zammi.

icimden “yok anasinin ... ali sami ya, olur mu oyle sey ya, cok yanlis bir sey ya” demistim herif hakliymis.

secim donemi ekrem imamoglu’nu hunharca destekleyen biri olarak soruyorum sizlere.

ekrem imamoglu goreve geldiginden beri ne yapti?

1.247 adet belediye aracini iade ederek 50 milyon tl belediye butcesinde tasarruf etti.

ucretsiz sut dagitti.

ogrenci akbilini 40 tl yapti.

baska? peki secimden once verilen vaatler ne oldu? eger daha “bu vaatleri yerine getirecek kadar vakti olmadi” diye dusunuyor olabilirsiniz ama bu vaatlerin tam tersini yapacak kadar vakti oldu demek ki.

- mesela bir vaadi vardi yeni dogum yapmis annelere, 12 yas alti cocuklara ve ilk yarim saat icerisinde yapilan aktarmalara ulasim ucretsiz olacak diyordu.

https://youtu.be/o3ch8ump11s

- donemin belediye baskanlarinin istanbullulari 3-4 arac degistirmeye mahkum ettiklerinden, toplu tasima zam ustune zam yaptiklarindan dert yandi. bu duzeni degistirecegim dedi.

https://youtu.be/jbijmvkqqk8

- daha yapacaklarimiz cok gida, ulasim ve sosyal yasamda harcamalari dusurecegiz ve boylece aile butcelerine katkida bulunacagiz dedi.

https://youtu.be/4k4jl26siog

biz tum bunlara ve bunun gibi vaatlere iy verdik. daha yeni geldi yapacak adam sirayla derken gun gecmiyor ki vaatlerini yapmaya henuz vakti olmadi dedigimiz imamoglu tum vaatlerinin tersini yapmaya vakit bulabiliyor.

iste ben bu yuzden siyasetcilere guvenmiyorum. siyasetcilerin sonuna kadar elestirilmesini istiyrum. bu oarti, gorus meselesi degil bu sahsiyet meselesi.

sizler oy verdiginiz icin her kararin, her uygulamanin arkasinda durursaniz, sorgulamazsaniz sozlukte cirit atan onca comar aktrollden ne farkiniz kalir sorarim size.

not: “burasi istanbul mega kent begenmeyen gitsin geldigi yere koyune. kutugun neredeyse iraya git.” yazmis andavalin biri. hani derler ya 7 gobek heh iste ben 7 gobek istanbulluyum. simdi gir e devlete bak bakalim alt ust soy bilgine sulalen nerden geldiyse buraya oraya git
  • ülkedeki zamların kendilerine koymadığı ama 90 kuruş'a troller tarafından çığırtkanlık yapılan zam.
  • (bkz: 1 temmuz 2017 iett toplu taşıma zammı)
    yazıklar olsundur.

3 yıldır zam yapılmıyor dedikleri de neyse ki elimizin altında internet var da öğrenebiliyoruz, 1 temmuz 2017'de zamlar geçerli olmuş. sen 10 şubat 2020'de zam getirip yuvarlayıp 3 yıl oldu diyorsun hadi ona tamam.
    gidip bir de sitende ukome kararını, yürürlük tarihini değil, baz alıp 25 mayıs 2017'den bu yana diyorsun. ben bilmem kardeşim ukome mukome. ne zaman ben fazla para ödemeye başlıyorum, ne kadar fazla ödüyorum ona bakarım. 2,60'tan 3,50'ye ebesinin hörekesi gibi zam geldi mi geldi. bir binişten 90 kuruş zam, istanbul'da zaten aktarma yapmadan bir yere gitmek mümkün değil. kaç 90 kuruş!

asgari ücrete gelen zam belli, senin yaptığına bak... püüü...
  • zam fırtınasının bir sonraki durağı neresi olacak acaba ? ben söyleyeyim, sigara , alkol , x y z ne fark eder o kadar alıştık ki zam haberine , tepkisiz olduk , sosyal medya da iki tane isyanlı tweet, iki tane komikli entry bitti , artık delik genişledi , ben şahsen götüme giren zamları hissetmiyorum artık . bu zam dahil son bir yılda yapılan tüm zamları , ufak bir protesto edebilseydik , belki de bu zamlar yapılmayacaktı. dolar euro aldı başını gidiyor , farkındayım ama iett veya x bir kamu kurumu zam yapmadan sorun çözmeyi , yada bir sıkıntısını vatandaşa yansıtmadan çözebilmeyi ne zaman öğrenecek. zarardayız zam yapalım zihniyeti , bu ülkeyi bu hale getirdi , artık freni patlamış kamyon gibi gidiyor ekonomi , bu son zam benim gibi milyonlarca işçi kardeşimi etkiledi , 200 lira zam aldık maaşımıza, bugün bu zam haberi ile onu da burnumuzdan getirdiniz , yöneticiler eğer yönetemiyorsanız işgal etmeyin koltukları. bu imamoğlu için de geçerli , erdoğan için de , bu ülke de bu ekonomiyi düzeltecek bir babayiğit elbet bulunur.
  • 2 gün eleştirilip sonra unutulacak zamdır seçim dönemlerinde vermemek için ilk yıllarda rahatca zam yapılır.
    ayrıca akp 3 yıldır sanki vatandaşı düşündüğünden zam vermiyordu ibb devletten kredi, ödenek alıyordu böyle zorlanmıyorlardı bu dönemde bütün desteklerini çektiler kendi kendine yetecek artık belediye. imamoğlunun gerçekten işi zor en azından meclis elinde olsaydı bu kadar zorluk yaşamazdı.
251 entry daha
hesabın var mı? giriş yap