şükela:  tümü | bugün
  • türk turizminin halini konuşmak zaten malumu ilam olur. fakat bu başlığı açmazsam olmazdı. ne yazık ki iki buçuk yaşındaki yeğenimin canı yandığı için yazıyorum. çok yakın bir dostumun ve ailesinin başına gelen olayı kendi ağzından aktarıyorum. takdir siz değerli suserların.

"6 temmuz 2017 gecesi konakladığımız urla lavida butik otel’de 7 temmuz sabah kahvaltıda otel sahibesi selda hanım, 2.5 yaşındaki çocuğumuz ile vakit geçirirken uyarılarımıza rağmen çay doldurulan bölgeye fazla yakın tuttuğu çocuğumuzun üzerine sıcak çay dökülmesine ve karın bölgesinde 2.derece bir yanık oluşmasına neden oldu.

çocuğumuzun yaşını, reflekslerini ve sınırlarını iyi bildiğimizden dolayı olay gerçekleşmeden önce çocuğumuzu çay bölgesinden uzak tuttuk. ayrıca bu durumu otel sahibesine de açık bir şekilde belirtmemize rağmen bizi “çocuğunuz çok akıllı, onu biraz rahat bırakın, bakın hiçbirşey olmayacak” şeklinde telkinde bulunarak çocuğa ısrarla çay doldurulmasını göstermesini istemesi sonrası toplamda sadece birkaç saniyede gelişen olaylar sonucunda kontrolü sağlayamayıp çocuğumuzun üzerine sıcak çay dökülmesine neden oldu. olaydaki direk sorumluluğunu; gösterdiği insani tavır ve hatasını defalarca kabul eden dilediği özürler takip etti. bu yüzden kendisine sebep olduğu kaza yüzünden bu aşamaya kadar ve sonrasında yüz yüze muhattap olduğumuz sürece hiçbir ithamda bulunmadık. olayın hemen sonrasında 11:00 civarında urla devlet hastanesi acil servise gittik. hastaneye giderken otel sahibesi selda hanım da bize eşlik etti, o esnada çocuğumuzun çektiği ciddi yanık ağrılarına şahitlik etti. sonrasında, olayın üzerinden geçen zamanda çocuğumuzun ağrıları devam etti, her pansumanda ve yarasına her değdiğinde uzun uzun ağladı.

urla’ya turistik gezi amacıyla gittiğimiz için gezilecek yerler yerine gittiğimiz hastane dönüşü otelden çıkış yaparken otel yönetimi çocuğumuzun başına gelen olayları ve bizim zehir olan tatilimizi kuru özürlerle geçiştirerek bizden tam oda ücreti almayı ihmal etmediler. sonrasında otelden ayrılırken takındıkları sahte mahcup tavırları ile birlikte çocuğumun annesi eşime sıcak bir teselliyi de çok gördüler. yaptıkları en büyük jest otelden ayrılırken kahvaltıdan kalan çöpe atılacak soğuk krepleri yolluk olarak vermek oldu. olayın üzerinden 4 gün geçmesine rağmen herhangi bir geçmiş olsun telefonu etme zahmetine girmedilekleri gibi benim bu dönemde yaptığım aramaları da cevapsız bıraktılar. kendilerine attığım emaile de şu ana kadar olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermediler.

özetle, urla lavida butik otel sahibesi selda hanım’ın yol açtığı kaza nedeniyle çocuğumuz hastanelik bir yanma tehlikesi atlattı. sonrasında 2 defa daha başka hastaneleri ziyaret ettik. şu an yanık durumu devam ediyor ancak çok şükür kalıcı birşey olmayacak. otel sahibi ali haydar bey ve sahibesi selda hanım ise bir aileye yaşattıkları; yaptıkları hatayı telafi emekte gösterdikleri yüzsüzlük ve vicdansızlık ile hatırlanacak. konu ile ilgili bütün yazılı ve sanal mecraları kullanıp kendilerini ifşa etmek ve yasal haklarımızı sonuna kadar kullanıp bu yaptıklarının vicdani olarak cezasız kalmaması için elimden geleni yapacağım."

işletmeye gönderilen eposta.

edit:
    -olay zaten belirtilen şekilde "kaşla göz arasında", birkaç saniye içinde olan bir olay. yazılanlardan anlaşılan çoğu kişi hayatı pür dikkat yaşayan ellerine diken bile batmamış insanlar. çocuklu olanlar varsa da çocuklarını pamuklarda saklıyorlar herhalde.

-başlıkta butik otel geçince baya yüklü bir para sanılmış. bahsi geçen ve otelin tenezzül ettiği para toplam 180 tl (yazı ile yük seksen türk lirası). sadece miktarı bilin ve otel sahibi ya da kazazedenin ne kadar para göz olduğu ile ilgili daha iyi fikriniz olsun.

-kaldı ki menfaat çıkarılmak istense bu ödeme esnasında yapılır. yazıda ödeme ile ilgili bir itiraz, vs geçmiyor. eğer ödemeye itiraz edilse ve ödememek için otel yönetimine çamur, ajitasyon yapılsa esas bu tenezzül etmek, fırsatçılık ve paragözlük olur. kaldı ki çocuğu yanmış birinin şok haliyle o parayı gözünün görmemesi çok daha yaşanılası bir durum.

-tarihlerden de takip edileceği üzere söz konusu rezalet yazısı olay 3 gün geçtikten sonra tasarlanıyor ve otele email atılıyor. 4 gün sonra ise ekşiye yazılıyor. para ödenmiş gitmiş kardeşim; 180 lirayı düşünen yok artık. çünkü bu günler boyunca çocuğunun ağrılarını gören ebeveynler ufak bir geçmiş olsun telefonu bekliyor; gelmeyince oteli arıyor; mail atıyor. otel işletmecilerinde az biraz samimiyet olsa bunlara en azından ufak da olsa bir dönüş yapması bekleniyor. kaldı ki bu esnada da otelden maddi bir beklenti yok zaten, inanmıyorsanız yukarıdaki yazıya bakın. sonrasında ise kazazede bu samimiyetsiz insanları ifşa etmek istiyor.

-ufak bir aritmetik yapalım; bahsi geçen ve fırsatçılık ile suçlanan kazazede ebeveynler bayram tatilinde şehir dışında tatil yapabilecek maddi imkana sahip. bahsi geçen para 180 türk lirası. eğer otelden bir talebi varsa otelden geri alacağı maksimum para bu kadar zaten. hadi üstüne 50-100 teselli hediyesi ekleyin. çocuğunun izleyen günlerde çektiği ağrıları bu para ile kıyaslıyor olabilir mi? ya da dava açsa yıllar yıllar sonra alacağı şüpheli 1000 lira manevi tazminatı 2.5 yaşındaki bir çocuğun ağrısına mı endeksliyor? yoksa alınan oda ücretini ve sonrasında gösterilen ilgisizliği ve vicdansızlığı mı kınıyor?

-hepsinden de öte; entry'lerin yarısından çoğunda yanan (sıcaktan yanan; kaynar çay ile yanan; üzerinde yanıklar oluşan, 4 gündür canı yanan) 2.5 yaşında bir çocuğun esamesi yok; paragözlükten, fırsatçılıktan dem vurulmuş. eyvallah.
  • 1)burada sahibesinin kasıtlı bir hareketi yok.
    2)kadın hastaneye kadar size eşlik etmiş.
    3)özür dilenmiş ama ''kuru'' olmuş, artık kuru özür nasıl oluyorsa?

burada anne baba daha büyük jest beklemiş. jest yapılmaması rezalet değil bence.

rezalet puanım: 1/10
  • izin vermeseydim kardeşim. ben bu devirde babama güvenmiyorum yahu. sen nasıl yabancı birinin ısrar etmesi sebebiyle çocuğunu o alana yaklaştırıyorsun. kaldı ki kendin demişsin özür diledi, sorumluluğu üstlendi diye. daha ne yapacaktı pardon? bekledin ki para almasın senden değil mi? yok öyle bir dünya. ben senin yerinde olsam burda krep verdi biz otelden ayrılırken diye ağlayacağıma, olay yaşanıp hastaneden döndükten sonra orayı terkederdim arkama bakmadan. asıl rezalet senin yaptığın, çocuğun bu kadar kıymetliyse ki herkesin çocuğu kıymetlidir, al çocuğunu bas git. ne diye geri dönüyorsun.
    (bkz: otur sıfır)
  • rezalet değildir, normal bir olaydır.ayhan sicimoğlu geçen hafta cnn'de programa çıktığında türkiyedeki otelleri eleştirmişti, özellikle de butik otellerin çok kötü olduğunu bir keresinde gittiği yerde duramadığını ve çıktığını anlatmıştı.demem o ki ayhan abi büyük adamsın.
  • en fazla 3/10'luk rezalet o da suçsuz, sabi bebeciğin hatrına.

yalnız ben bir şeyi atladım sanırım. aile "nasıl olsa yazmazlar bu saatten sonra" diyip minibardan bir şeyler içmemiş mi? içmediyse rezalet puanım artırabilirim. bu ne rezillik canım hem çocuğun üstüne kaza ile çay dök hem de minibar faturasını bile yansıt. skandal!
  • çocuklarının başına gelen kazadan fayda çıkarmaya çalışan bir adet ebeveyn ve onların yancısı imgur linki paylaşan sözlük yazarı barındıran rezalet.
  • "bir işletme sahibi garson yapma gibi bir derdi yokken bir çocuğa niçin ısrarla çay doldurmayı öğretmek ister ki?" ve
    "bir ebeveyn niçin ısrara aldanıp çay döküleceğini bile bile çocuğunu riske eder ki?"
    dediğim "rezaletimsi".
  • ulan iki dakikamı resmen çöpe atacağım ama olsun.

problemin odak noktası, otel işletmecisinin iyi niyetiyle ihmalkarlığı birbirine karıştırıp kazara çocuğun karnının yanmasına sebep olması. buraya kadar tamam. aile otelden ayrıldıktan sonra işletmeciden bir nezaket telefonu beklemiş, buna da eyvallah. kendi beyanlarına göre bu ihmalkarlığı yapan şahıs, aile tesisten ayrılana kadar gerekli ilgiyi göstermiş.

odak nokta bebecik iken muhterem tatilcilerin içine dert olan ne peki?
    - oda ücretinin tamamını aldılar,
    - çöpe atılacak soğuk krepleri bize yolluk verdiler,
    - çıkarken bir teselli vermediler.

e-postanın özeti de şu:
    -düşüncemi otelden çıkmadan evvel yüzüne karşı ifade edecek karaktere sahip olamadığımdan ötürü seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım.

-bi de şen göyüyşün, şeni şoşyal medyada dövdüyecem tamammııı!

olay bir de turizm endüstrisinin vaziyetine falan bağlanmış, hey yavrum hey! :)

sonradan görmelik kötü aga, allah esirgesin.
  • çocuğun yanmasını sineye çekmek için değil, tatil yerine otel sahibinin hatası yüzünden hastanelerde koşturduğu için oda ücretinin alınmamasını bence haklı olarak bekleyen aile içeren olay.

kusura bakmayın da siz kazara birinin çocuğunu yakacaksınız, adamlar tatil diye gelip hastanelerde sürünecekler, bir de üstüne otelin parasını alacaksını böyle iş olmaz. üzgünsün, özür diliyorsun, ama oda paranı da istiyorsun. ne güzel.

siz de burda dalga geçin ancak. adam tatilini hastanede geçirmek zorunda mıydı?
  • utanmayın yazın kaç para istiyorsunuz yanma parası olarak? özrün kuru olmaması için istediğiniz meblağ ne?