şükela:  tümü | bugün
 • trabzon’da mehmet ufuk ayas isimli vatandaş 7 yıl boyunca alışveriş yaptıktan sonra para üstü olarak verilen 1 liraları biriktirerek 29 bin lira topladı.
  trabzon’da bir çocuk babası olan 34 yaşındaki kantin işletmecisi mehmet ufuk ayas, yaklaşık 7 yıl önce madeni 1 liraları biriktirme kararı aldı. kumbara yerine bebek maması şişelerini kullanan ayas daha sonra madeni paraları plastik kutularda biriktirmeye başladı. yaklaşık iki yıl önce evlenen ayas’ın eşi sinem şengül ayas madeni paraları gördüğünde "bunlar nedir?" diye sorduğunu eşinin ise kendisine "yatırım olsun' diye birikim yaptım" cevabını verdiğini söyledi.

  7 yıl önce para biriktirmeye başlayan ve bu kadar bozuk parası olacağını tahmin etmeyen mehmet ufuk ayas, “tamamen tesadüf oldu. biraz bozuk para biriktirmiştim. benim küçük bir yeğenim vardı. onun bebek maması kavanozlarını doldurdum. daha sonra evde bozuk paralar kalabalık oluşturunca eşim bana bankaya giderek paraları bütünleştirmemi söyledi.
  bankaya gittiğimde bankacı paraların çok olduğunu görünce 'burada çok para var saymak zor olur. müşterilerin zamanını almayalım. siz merkez bankası'na gidin' dedi. ben de merkez bankası'na gitmeye üşendim. paraları alarak eve geldim ve biriktirmeye devam ettim. kızım dünyaya geldikten sonra onun bebek maması kutularına koymaya başladım. her gün alışveriş yaptıktan sonra artan paraları akşam eve geldiğimde kutuya koydum. yaklaşık 7 yıldan beri bunu yapıyorum. bu kadar para olacağını ben de tahmin etmemiştim” ifadelerini kullandı.

  hedefinin ev alacak parayı biriktirmek olduğunu belirten ayas, “benim hedefim şuan da arabam var. paralar daha da birikince bir ev almayı düşünüyorum. 1 liralar toplamda 29 milyar olmuştur. bu paraları bütünleştirmek istemiyorum. çünkü paralar beni sıcak tutuyor. tarihi bir küpüm var. bu paraları ona koyarak toprağa gömmeyi bile düşünüyorum. paraları sayarken çok şaşırdığım oldu. daha sonra bir miktar sonra kağıda yazmaya başladık ve toplayarak sonucunu bulduk. çünkü bu kadar parayı bir anda saymak insanı şaşırtabiliyor” diye konuştu.

  haber
 • aralarinda ytl olabilme ihtimalini de dusunmus mudur diye beni sorgulatmistir.
 • tebrik ettiğimiz vatandaş. lütfen elindeki paraların bir kısmını taksicilere bütünletsin de 'abi bir lira yok' muhabbetinden kurtulalım biz de. hadi kahraman, sıra toplumsal duyarlılık projelerinde.
 • 7 yıl verisine dayanarak yaptığım hesaplamaya göre, günde ortalama 10 tl üzerinde bir miktarın 1 tl bozuk para olarak kendisine para üstü verildiği gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. ya çok enteresan alışverişler yapmış ya da bir uydurma mevcut.

  (bkz: hesaplayan adamlar)

  edit: "adam kantinciymiş o yüzden" minvalinde mesajlar geliyor. haber, adamın, "şahsi alışverişlerinin para üstlerini biriktirerek bunu başardığı" gibi epik bir tasarruf hikayesi havasında verildiğinden, iş yerindeki bozuk paraların bu hikayenin konusu olmaması gerekir. o anlamda bir şişirme mevcut bence.
 • para sayma görüntüsü. (temsili)

  eski paraları ne yaptı acaba? yeni çıkan para ile değiştirmiştir herhalde.
 • işsiz olduğum zamanlarda, cebimde arta kalan bozuk paraları biriktirerek faturalarımı ödemiş biri olarak. gayet başarılı bulduğum vatandaş. tabi işi fetiş durumuna getirmez, umarım.
 • sadece 5 ve 10 kuruslari biriktirerek 2 senede 150 tl biriktirmiş şahsımı pek de şaşırtmamiştir.
 • 1 ayda 25 bin lira harcamış biri olarak anlayamayacağım durum.
 • adam zengin değilse de orta üstü gelirliymiş zaten. günde 10 lira biriktirebiliyorsan harcamaları da göz önünde bulundurursan, işte kapı işte sapı.

  bir 30 lira atarsa sevineceğim bu abi. ama buradaki azmi tebrik ederim. bozuk para görünce çıldırıyor ya tümletmeye ya harcamaya çalışıyoruz.