şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yine merkez sağ politikalarının hüküm sürdüğü yıllardır.
  • ekşi sözlük ahalisinin görmezden geldiği nesildir.

nerdesiniz lan çok bilmişler, anlatsanıza biraz o yılların türkiye'sini?

kanal d'nin 1996'daki yılbaşı yayınından 9324239423 sayfa bahsederken iyiydi?
  • aynı zamanda bir senede %120 büyüme de görmüştür.
    bu sebepten maaş zamları 3 ayda bir yapılırdı. o yüzden öğretmen çiftler 2-3 ev alabilirdi.
    fakir olduğumuz düşünülmesin. hayat kolaydı. işsizlik %6 civarında gezerdi.
  • enflasyon oranini belirlerken semsiye fiyatlarini baz alan hukumetlerin olmadigi donemdir. akp'nin iktidara geldigi gun dolar kurunun 1.67 oldugunu dusunurseniz turk lirasinin 13 yilda ilk gune oranla %57 deger kaybettigini gorebilirsiniz. biri enflasyon mu dedi?
  • enflasyon oraninin belirlenirken şemsiye fiyatlari yerine çalı supurgelerinin oldugu dönemlerdir..hatta bugun bile tuketici sepetinde boyle sacmasapan seyler hala daha vardir.bunu elestirmek evet ama yalniz tek bir hukumete mal etmek körlüktür.
  • enflasyon canavarı ve gazetelerin ilk sayfasında %80 %90 enflasyon haberleri yanında yeşil ağzı açık bir canavar resmini gormuş nesildir.
    bu canavarlar canavar ama tatlı tatlı canavarlardı.
    insanlar genelde toptan alırdı. yağ şeker un vb. gibi maddeler özellikle.
    marketler de her tarafta yaygın değildi. gençlik zamanımda gidip toptancısından yağ şeker alıp mahallede komşulara satardım. bakkaldan daha ucuza getirirdim. iyi para yapmıştım çocuk halimle.
    ah nerede o günler.
  • %120 buyume olduğunu iddia edenleri gormemizi sağlamıştır.
    o yıllarda çocukluktan ergenliğe geçenlerin penis boyunda olabilir bu buyume. o bile fazla kaçar gibi.
    hayır merak ediyorum cidden, %120 buyume ne zaman olmuş nereden öğrenmiş bu kardeşimiz bunu?
  • her yıl yeni banknotların ekonomiye sürüldüğünü hatırlayan nesildir.

ben çocukken en büyük banknotun 10 binlik olduğunu hatırlıyorum, sonra ne olduysa milyonlar çocukların elinde gezmeye başladı. ne günlerdi ama hepimiz milyonerdik
  • 2003 itibarıyla 9 milyon küsür olan icra dosyası sayısının 2015 yılı itibariyle türkiye'de 21 milyona ulaştığını bilmeyen gerizekalı yazar beyanatıdır.

http://www.mhp.org.tr/…__avm_kanun_tasarisi_es.html

http://www.milligazete.com.tr/…/334767#.vpxjyo4ppha

ya tayyipten önce yüzde 70 enflasyon varmış,o zaman ben seçimde oyumu 87 milyar euro cukkalayıp 240 bin euroluk saat takan vekilleri olan,anayasal hakkını kullanan 'kendisi gibi düşünmeyen herkese' gaz,jop ve toma suyu sıkan,onları katleden bir parti bulup hemen ona oy vereyim.öyle bir parti olsun ki meydanlarda etnik kimlik ayrımcılığı yapıp millete belli etnik kökenleri,siyasi ve dini görüşleri yuhalatsın,kadın cinayetleri onun döneminde yüzde 1400 artış göstersin.pedofili,zoofili,çocuk gelinler tavan yapsın,kaçak elektrik kullananların sebep olduğu kayıp vergisini ödeyen vatandaşın elektrik faturasına yansıtılsın.'bunlar solcu bunlar ateist bunlar terörist' desin başkanı,alevilerin kapısına çarpılar konulsun, el-nusra,ışid,el-kaide,öso gibi gırla radikal islami terör örgütüne sponsor olsun,ilk yakalandığında ''ben türkiyeye her türlü yardıma hazırım'' diye ağlayan apoyu müzakerede vazgeçilmez konuma getirsin.işe alımlarda alenen fişleme yapılsın,işçinin grev yapmasını 'tehlikeli' konumda görerek yasaklaştırsın,kıdem tazminatının yüzde 50'sine göz diksin,işçi ölümleri ve madenci ölümleri yönetimleri döneminde 'mesleğin fıtratında olsun'.

bahsettiğin yılları yaşadım ben arkadaşım. o zaman insanda utanma duygusu vardı. adına kara çalınmış partiyi bir sonraki seçimde başa getirmezdi seçmen.aklayıp paklamazdı yani,beceremiyorsan git denirdi.partide dakikasında şutlardı böyle çalışanı olduğunda.polis gördüğünde kendini güvende hissederdin,eşin dostun tacize uğradığı vakit 'üzerinizde ne vardı' diye sormazlardı. gidip hırsızı kapkaççıyı yakalarlardı,şimdi ben yakalasam savcı salacak ya deyip seni sallamazlardı.en önemlisi minibüs şöförünün elinde sahip olmadığı parasıyla aldığı i-phone 5'ler yoktu.herkes araba almıyordu.tasarruf kültürü vardı. hani sizin çok övündüğünüz şeyler var ya milletin elinde son model telefon altında araba var artık diye.yok öyle bişey arkadaşım.millet 40 liralık telefon faturasını ödeyemiyorda icralık oluyor.sen sanıyormusun o arabalar telefonlar onlara kâr kalıyor?gel ben seni icra dairesine götüreyim. ordaki dosya dağını göstereyim.mesela törenle güle oynaya açtıkları şu icra dairesi olabilir.

http://www.cekmagdurlari.com/…cle-icra-dairesi.html

not: sauron'um ben,troll beslemek zorundayım. savaşta işime yarıyorlar.
  • dünya da yüksek enflasyonun yaşandığı dönemdir. o dönemde türkiyenin dünyadaki yeri bugünkinden çok daha iyidir.
    türkiyenin bugünki durumuna bakmak için buyrun.
    enflasyon oranı bizden yüksek sadece 8 ülke var.