şükela:  tümü | bugün
 • bence çok mantıklı nasıl ki 18 yaşın altındaki bireyler oy kullanamıyorsa belirli yaş üstünün de oy kullanmaması gerekmez mi?
  adam emekli olmuş elini eteğini hayattan çekmiş çalışmaz, üretmez ama üretenin çalışanın adına söz söyler, ülkenin gençlerinin geleceğini karartırlar..
 • dünya sağlık örgütünün raporlarına göre yaşlılık başlangıcının 80 olarak kabul edilmesi ve bu rakamın şu andaki hızla, her beş yılda bir yıl artması... ayrıca yakın gelecekte daha daha hızlı artacağı tahmin ediliyor. mesela her dört yılda 1 yaş, veya her 2 yılda bir yaş artması gibi...

  yani 20-30 sene içinde yaşlılık başlangıcı en az 90-95 yaş olacak. diğer bir deyişle, 90 yaşındaki adam hala zıplayıp hoplayıp sağa sola koştracak, o dönemin gençleri, 90 yaşından önce emekli olan insanlara tepki koyacak. düşünün artık.

  bana inanmıyorsunuz biliyorum ama 30 sene önce 35 yaşında emekli olan amclar vardı, 40 yaşında ölüyorlardı. bugün 35 yaşında standart bir erkek eğitimini yeni tamamlayıp hayata yeni atılıyor.
 • zamanında birkaç kişiye açtığım ama hep olumsuz yanıt aldığım konu. mademki seçimler geleceği belirleyecek, önümüzdeki beş sene içinde yaşayıp yaşamayacağı belli olmayanlara neden söz hakkı veriyoruz?
 • edit: "yatırımlar kisa vadili yapılıyor nasılsa" argümanı var, ama bazı konularda bu yanlis. ornegin brexit, ıngiltere'yi derinden etkileyecek bir karar. 70+ yaşındaki bir insani cok da etkilemez. ama 20 yasindakininin hayatini sekillendirir.

  ayni sekilde amerika'daki başkanlık secimleri de sadece amerika'yi degil, butun dünyayı, tarihin akisini değiştiriyor. ornegin, 2000 yılındaki secimde al gore 500 oy ile baskanligi kaybetti, bush baskan oldu. al gore buyuk ihtimalle bush kadar sahin olmayacaktı dis politikada ve onceligi kuresel ısınmaya, ekonomiye vs. verecekti. düşünebiliyor musunuz abd ırak'a girmemiş olsa su anda dünya ne kadar farklı olacakti? belki ortadogu boyle olmayacakti, gocmen sorunlari olmayacakti. abd'de ekonomik kriz olmayacaktı belki. 2000 yılında 70+ yaşında olan birisi zaten şimdiye ölmüştür. ama 2000'de 20 yaşında olan simdi 39 yaşında ve bush'un yedigi hurmaların acisini hala hissediyor, olene kadar da hissedecek.

  500 oy tarihi değiştirdi yani. butun abd secimleri boyle tarihi değiştirme potansiyeline sahip. turkiye secimleri de turkiye tarihini değiştirir. 1994'te istanbul belediye baskanligi secimlerinde erdogan buyuk bir surprizle, solun bölünmesiyle, şaibeli secimle vs. ucu ucuna kazandı ve turkiye'nin tarihi değişti. belki erdogan kaybetse, siyasi islamin yeni lideri ankara belediyesini kazanan melih gokcek olacakti.
  --------------------------------------------------------------------

  "20 yaşındaki bir insanin vereceği oy tum hayatini etkilerken, 70 yaşında verilen oy etkilemiyor" argümanı bence saglam bir argüman. hatta insanin yaşına gore verilen oyun degerinin düşmesi mantıklı, mesela 40 yaşından düşüklerin oyu uc oy, 40-70 arası iki oy, 70+ bir oy sayilsin.

  ne yazık ki oyunun en degerli olması gereken, vereceği oydan en cok etkilenecek olan 20 yaşındakiler sandığa gitmezken, 70 yaşındakiler kosa kosa sandığa gidiyor, oy veriyor. 70 yaşındaki adam verdigi oyla 20 yaşındaki insanin hayatini sekillendiriyor bir anlamda. cok enteresan aslinda...
 • şunu şuraya bırakayım: (bkz: #88481071)

  bu başlıkta en çok cart curt tapanlar lütfen lütfen oy vermeye gidenler değilse ben de bir şey bilmiyorum.

  bak daha demokrasi'nin, hak savunmanın sadece sandıkta oy vermeyle olmayıp stk'lara üye olarak aktif olarak hakkını kovalamak olduğu mevzularına falan hiç girmedim bile.

  diplomanızı kullanmak için mecburen üye olup aidatını ödemediğiniz meslek odası/baro'yu falan saymayın hiç
 • bunu birisi yapacaktı... (bkz: ilber ortaylı)(71)
 • yaşlılar 18 yaşın altındakilere benzerler:

  -iş gücüne dahil değiller
  -muhakeme becerileri kısıtlı
  -başkalarına bağımlı yaşarlar
  -toplumda kollanması ve olası bir faciada ilk kurturılması gereken kesimi oluştururlar
  -gelecek kaygıları yoktur

  18 yaşın altındakiler vermemeliyse bunlar da vermemeli, gayet basit bir denklem.