şükela:  tümü | bugün
  • cazim gürbüz adlı, (eski?) mhp li yazardır.

roportaji: https://youtu.be/0f_ota-nvu4 ( video uzunsa, 2x hizinda dinleyin, anlasiliyor)

“47 yıl namaz kıldım ama sonunda deist oldum. deizm tanri ile kul arasina kimseyi sokmamak demektir. turk islam sentezini de kabul etmiyorum, ya turancı olursun ya islamcı” diyor kisaca.
  • “dur şimdi şuraya bir alakasiz ayet birakayim da, anlamadan-dinlemeden ayar vereyim” ciler de damlamadan soyleyelim, adamin diksiyonu degil yasina gore, onu burada koru korune elestiren 20liklerden cok cok daha iyidir.
  • dede yapma etme son anda hurileri kaçırdın.*

o değil de sonradan deizme gecenlerde bir yanlış anlama var sanıyorum ki. allah ile kul diyorsunuz da deizmin tanrısı seni umursamiyor ki zaten. deizme göre evreni ve dünyayı yaratıp köşesine çekilen bir tanrı var. tanrı ile insan arasında bundan dolayı bir ilişki yok doğal olarak.

insanların islam'dan dolayı dinden soğumasını anlıyorum. kaldı ki ben de müslüman değilim. ama inandığımız şeyi doğru bildigimize emin miyiz?

edit: deizmin temel felsefesi zaten "evrene müdahale etmeyen tanrı"dir. ben bunun mantıksız olduğunu söylemiyorum, dünyaya bakarsak aslında mantıklı da. fakat tanrı, evrene müdahale etmiyorsa insanların başına gelen olaylara da müdahale etmez. tanrı ile kul arasındaki ilişkiden bahsederseniz karşılıklı bir diyalog gerçekleşmesi gerekir.

ben deizme karşı değilim ama deizmin dediği buysa anlaşılamamıştır. elbette deizm bir din olmadığı için kişiye göre inanç farklılıkları içerebilir. fakat bu temel nokta deizmin direği zaten.
  • > dünyayı yaratıp köşesine çekilen bir tanrı var

deizmin kutsal kitabinda mi bu yaziyormus? kul ile tanri arasinda, bundan sonrasini herkes istedigi gibi yorumlayabilir. carpitilarak camur atmayin dedemize.
  • deism hiçbir zaman "dünyayı ve evreni yaratıp, yarattıklarını umursamayan bir tanrı" demek değildir. sadece dinleri yollamamıştır, bana kalırsa bu umursamamakla aynı şey değil.

madem kutsal bilgi kaynağı, önce şu kaynağı verelim:

definition of deism
  • bi yetmiş yıl daha yaşasa agnostik olacak dededir.
  • her şey iyi güzel de sanki biraz geç kalmış amcadır. amca zaten 70'e kadar yaşamışın, mhp'li olduğuna göre az çok dini esaslara dikkat etmişsindir. zaten kalmış geriye oldukça sayılı zaman, bütün emeği, kazanımları 5 dk'da çöpe atmayaydın keşke. ufak ufak dua, namaz falan tamamlardın bence geri kalanı.

yok şimdi bir de öbür tarafta uyanıp bi bakmışın sorgu melekleri falan gelmiş, hesap soruyo. az sonra cennet-cehennem opsiyonlarından birisi az çok belli olacak. şimdi benim bildiğim kadarıyla o anda "yahu ben aslında zaten 70'ine kadar gayet te güzel müslümandım, son saniyede şeytana uymuşum, yaşlılık işte. kafa da daha az çalışıyo artık, malum yaratılış. ehi ehi.." dersen, kabul olmuyor pek. büyük sıkıntı olur benden söylemesi.

ha ömrünün çoğunu kendini dini kısıtlamalara sokmadan vur patlasın, çal oynasın yaşamış olsan hiç ağzımı açmazdım.
  • köşede oda tv yazısını görünce hemen kapattım. yapmayın olmuyor böyle.
  • tersi durumların da çokça yaşandığı dünyada, şaşırtmayan olay.

yılların ateist'i antony flew'in deizm'e geçiş yapması ya da

(bkz: viacheslav polosin) gibi başpiskopos iken müslümanlığa geçmesi...
  • atatürk’un ağaç dini aciklamasini ogrenmemi saglamis roportajdir.