• deism hiçbir zaman "dünyayı ve evreni yaratıp, yarattıklarını umursamayan bir tanrı" demek değildir. sadece dinleri yollamamıştır, bana kalırsa bu umursamamakla aynı şey değil.

madem kutsal bilgi kaynağı, önce şu kaynağı verelim:

definition of deism
  • her şey iyi güzel de sanki biraz geç kalmış amcadır. amca zaten 70'e kadar yaşamışın, mhp'li olduğuna göre az çok dini esaslara dikkat etmişsindir. zaten kalmış geriye oldukça sayılı zaman, bütün emeği, kazanımları 5 dk'da çöpe atmayaydın keşke. ufak ufak dua, namaz falan tamamlardın bence geri kalanı.

yok şimdi bir de öbür tarafta uyanıp bi bakmışın sorgu melekleri falan gelmiş, hesap soruyo. az sonra cennet-cehennem opsiyonlarından birisi az çok belli olacak. şimdi benim bildiğim kadarıyla o anda "yahu ben aslında zaten 70'ine kadar gayet te güzel müslümandım, son saniyede şeytana uymuşum, yaşlılık işte. kafa da daha az çalışıyo artık, malum yaratılış. ehi ehi.." dersen, kabul olmuyor pek. büyük sıkıntı olur benden söylemesi.

ha ömrünün çoğunu kendini dini kısıtlamalara sokmadan vur patlasın, çal oynasın yaşamış olsan hiç ağzımı açmazdım.
  • tersi durumların da çokça yaşandığı dünyada, şaşırtmayan olay.

yılların ateist'i antony flew'in deizm'e geçiş yapması ya da

(bkz: viacheslav polosin) gibi başpiskopos iken müslümanlığa geçmesi...
  • bi yetmiş yıl daha yaşasa agnostik olacak dededir.
  • dede sus allah aşkına zaten ortalık karışık.
  • bi 140 yıl daha yasasa ateist olacak dededir.
hesabın var mı? giriş yap