şükela:  tümü | bugün
  • 27.05.2017 tarihinde resmi gazete'de yayınlanan kanun'dur.

genel bir göz gezdirdim. 7020 sayılı kanun, gördüğüm kadarıyla 19.08.2016 tarihinde yayınlanan 6736 sayılı kanun'dan daha dar kapsamlıdır. 6736'da uzlaşma sürecinde olan ve kesinleşmemiş alacak statüsünde bulunan alacaklar da yapılandırmaya dahilken 7020 sayılı kanun'da yalnızca kesinleşmiş alacaklar yapılandırılmaktadır.

30.06.2017 tarihine kadar maliye, sgk, gümrük, il özel idareleri, belediyeler gibi ilgili kurumlara başvurarak borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

kanun çok ayrıntılı ama genel olarak bakıldığında kesinleşmiş alacaklarda vergi aslının ödenmesi şartıyla vergi aslına bağlı para cezaları ve faizler siliniyor. faiz yerine yi-üfe hesaplanıyor. eğer peşin öderseniz bu yi-üfe'nin de yarısı siliniyor. taksitle öderseniz, vergi aslı ve yi-üfe tutarı toplamı ilgili kat sayı ile çarpılıyor ve talep ettiğiniz taksit sayısına bölünüyor.

eğer peşin değil de taksitle ödemek istiyorsanız yalnızca 6, 9, 12 ve 18 taksit hakkınız var. bu dört seçenekten birini seçmek zorundasınız. taksitler 2 ayda bir ödenir. ilk taksidin temmuz 2017 içerisinde ödenmesi gerekiyor. bana sorarsanız peşin ödemeyi seçin. çünkü yi-üfe'nin yarısını ödüyorsunuz. eğer borcunuz kesinleşmiş bir borçsa büyük ihtimal çok eski bir borçtur. eski borç demek yi-üfe'nin fazla çıkması demektir. eğer taksitle öderseniz hem yi-üfe'nin tamamını ödüyorsunuz, hem de kat sayı farkı ödüyorsunuz. ayrıca ödeme sürelerini unutup yapılandırma hakkını kaybetme riski de var.

asla bağlı olmayan para cezasında ise yarısı ödenmesi şartıyla diğer yarısı siliniyor.

6736'dan faydalananlar bu kanun'dan tekrar faydalanamıyor.

6736'ya başvuramayanlar buna mutlaka başvursunlar. maliye bakanı uzun bir süre daha böyle bir yapılandırma ve af kanunu çıkmayacağını belirtti.

edit: 03.06.2017 tarihli resmi gazete'de, 7020 sayılı kanun'un uygulanmasına yönelik örneklerin ve ayrıntılı açıklamaların yer aldığı tebliğler yayınlamıştır.

maliye tebliğ seri no 1
    maliye tebliğ seri no 2 ve
    gümrük tebliği

edit 2: sgk genelge

edit 3: başından itibaren tüm ikincil mevzuat ve gelişmeler
  • internet üzerinden başvuru ekranı bugün itibariyle açılmıştır. yalnız tam oturmuş değil galiba başvuru yaptıktan sonra çıkış yapıp girdiğimde başvurumu göremedim. ayrıca kolay bir sistem kurmuşlar bu sefer. başvuru ekranına girdiğiniz anda hangi vergi dairesinde ne kadar vadesi geçmiş borcunuz varsa otomatik olarak yapılandırma için ekleniyor. başvuru için son tarihin 30 haziran olduğunu ve ilk taksitin vadesinin de 31 temmuz olduğunu unutmayalım.

gib
  • devlete hali hazırda 3800 tl gibi bir borcum(öğrenim ve katkı kredisi) ve 380 tl gibi de borcun faizinin olduğu düşünülürse takribi faizin %80'inin silindiğini öğrendiğim için başvurduğum yapılandırma.

normalde gidebildiği kadar gitsin derdim ama her 6 ayda bir eve makbuz gelmesi ve devletin tehdit etmesi rahatsızlık vermeye başlamıştır.
  • 7020 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun kapsamında yapılandırılan borçların 7. taksit ödeme dönemi devam ediyor. taksidin son ödeme tarihi 31 temmuz 2018