şükela:  tümü | bugün
 • 09.07.2018 tarihinde yayınlanan, anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında 703 sayılı kanun hükmünde kararnamedir.

  yapılan değişikliklere göre;

  -aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı birleştirildi. yeni ismi çalışma sosyal hizmetler ve aile bakanlığı.
  -bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı ile kalkınma bakanlığı birleştirildi yeni ismi sanayi ve teknoloji bakanlığı.
  -gümrük ve ticaret bakanlığı ile ekonomi bakanlığı birleştirildi yeni ismi ticaret bakanlığı
  -gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı ile orman ve su işleri bakanlığı birleştirildi yeni ismi, tarım ve orman bakanlığı
  -dışişleri bakanlığı ile avrupa birliği bakanlığı birleştirildi yeni ismi dışişleri bakanlığı
  -maliye bakanlığı'nın yeni ismi hazine ve maliye bakanlığı
  -konomi alanında 6 olan ilgili bakanlık sayısı 3'e inerken başbakan yardımcılığına bağlı hazine müsteşarlığı yeni yapılanmada maliye bakanlığı çatısı altına geçti.
  -ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığının yeni adı ise ulaştırma ve altyapı bakanlığı olarak değiştirildi.

  bu kanun hükmünde kararname ile cumhurbaşkanlığı sisteminin omurgası oluşturulmuştur.

  resmi gazete

  ekleme: cumhurbaşkanlığı 1 numaralı kararnamede bakanlıklar yeniden oluşturuldu.
 • kemerler sıkılmaya başlandı demektir bu.
 • bu khk ile mgk ve genel sekreterlik kanunu yürürlükten kalktı.
 • (bkz: çorba)
 • türkiye büyük millet meclisi'nin tüm işlevlerinin fiilen bittiğinin ilanıdır.
  kanuna filan lüzum yok artık, bir cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle istenilen her tür düzenleme yapılabilir. sayıştay raporları da tbmm'ye gitmeyecek artık, denetim yetkisi de bitti.
  hiç bitmeyen ohal yapmışlar.
 • bütün kurumların teşkilatları lağvedildi.

  baştan düzenleme olacak anladığım kadarıyla. yeni düzenleme gelene kadar mevcut görev yetkilerin devam edeceği de yazmıyor
 • 15 temmuz darbe girişiminden sonra 20 temmuz'da ilan edilen ohal kapsamında bir çok kanun ve kararname çıktı; ancak 10-20 yıl sonra geriye dönüp ülkeyi perişan eden kanun hangisi diye araştırıldığında google'da ilk bu sayfa çıkacak.

  tanım: türkiye cumhuriyeti devleti'nin amına koyan kararnamedir.
 • piyasayı sallamış khk'dır.

  investing.com'un haberi;

  --- spoiler ---

  ınvesting.com - bugün açıklanan khk’larda yen düzenlemelere gidildi, bakanlıklarda birleştirme yapılırken ifadeler de ‘cumhurbaşkanı/cumhurbaşkanınca’ olarak değiştirildi.son açıklanan 703 sayılı kkh’da tcmb kanadında da değişikliğe gidildi ve merkez bankası başkan yardımcılarının seçiminde "meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış" ibaresi ile "başkanın (guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile" ibaresi metinden çıkarıldı. buna göre, merkez bankası'nın hükümetle ilişkisi, cumhurbaşkanı veya görevlendireceği bir bakan aracılığıyla da sağlanabilecek.
  --- spoiler ---
 • abi biz üç kuruş paramızı koruma derdindeyiz adamlar nasılda oradan oraya fırlatabiliyorlar şu ekonomiyi. bu nasıl bir ekonomi yönetimdir?
 • 27 mayıs 1960, kahraman türk ordusunun amerika tarafından lağvedildiği tarihtir. 24 haziran 2018 seçimleri ve sonrasında yaşanan vetire ise, en büyük şerefimiz olan parlementer meclis sisteminin, yani mebuslarımızın, yani istiklal harbini kazanan gazi meclisimizin lağv edilmesidir.

  meclisin artık hiçbir görevi yoktur, hepsi sadece birer kukladırlar. zaten ismet özel, yıllar önce, "türkiyede kanun yok, meclis boşuna çalışıyor" demişti. şimdi bu gerçek, maalesef daha çok tahakkuk edecek.

  andımızı kaldıran akp iktidarı, inşallah türk bayrağını, istiklal marşımızı da ortadan kaldırmaz. ben gelecekten zaten endişeliydim, şimdi iyice korkar oldum. hem yeni sisteme geçiyorlar, hem de utanmadan, mecliste, başkanlık sistemine muhalif bir marş olan istiklal marşımızı okuyorlar; sonra da atatürkün huzurunda saygı duruşunda bulunuyorlar.

  ortada ne devlet, ne millet, ne de din kaldı. anonim şirket gibi yönetecekler yani ülkemizi.

  https://twitter.com/…kur/status/1010124545506803712

  https://www.youtube.com/watch?v=st_ockox2bs

  https://www.youtube.com/watch?v=hi0gb-t4bgs