şükela:  tümü | bugün
  • türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan millettir. kabaca 50 milyon kişi hayatında kitap okumamış oluyor bu hesapla.

ayrıca yarısı ilkokul ve daha aşağıda eğitim seviyesine sahip olup, %47'si de a.k.partisi'ne oy vermiştir. başkentinde melih gökçek isimli şahsı destekleyen eğitimsiz oranı da %60'tır.

bu sonuçlardan sonra, a.k.partisi'nin eğitime ve kültüre daha çok yatırım yapmasını bekliyorum ama kömür çuvalları arasında kayboluyorum.

--
    kaynaklar :
    http://www.milliyet.com.tr/…=tartismali turk tarifi
    http://www18.gazetevatan.com/…sp?kat=7929&resimno=5
  • aziz nesin'in zamanında bu toplum için uygun gördüğü %60ın yanlış olduğunu ortaya koyan millettir.
    zira %60 gayet az kalmaktadır, ve bu millet cehaletten çektiğini başka kimseden çekmemiştir.
  • turkiye nufusunun eskiye oranla buyuk bir bolumunun tarla ile isi olmayan kentlilerden olustugu dusunulurse, kitap okunmamasi ciddi bir problemdir. kaldi ki, bahsedilen arada sirada kitap okumamak degil, hayat boyu kitap okumamis olmak. hayalgucunun guduk kalmasi, empati kuramamak, estetik yoksunu olmak, ifade edememek, ifadelerini cozumleyememek gibi bir cok soruna neden olur. sanki kitap okumayanlar, sanatin baska kollari ile ilgileniyorlar. ayrica, kitap okudugunu soyleyenlerin yuzde kacinin harbiden kitap okuru oldugu da bir muamma. kitap satis sayilarina ve cok satan kitaplarin kalitelerine de bakinca, hic de icacici bir durumda olmadigi goruluyor toplumun.

ote yandan, insanlar istanbul'da yasadiklari halde bogazi hayatlarinda bir kez bile goremeyecek kadar kolelesmisse, kitap okumama bir sonuctur, asla bir neden degil. tuh oglu tuh sizin gibi kitap okumayan cahil kalmis insanlara deyip isin icinden siyirmak, tipik bir beyaz turk yaklasimidir; sahiplerinden uzak durmakta fayda var.
  • zamaninda ab de kisi basina 20 turkiye de 5 kitap dusuyor gibi bir cumle radyolarda yankilansa da, gercekte toplumu koyunlastirma program ve projesinin varligini, suan icinde bulundugu durumla ispatlayan millettir. ve bu milletin basindakiler, bu ulkeye ait egitim sistemin dis ulkelerde bes para etmedigini bildiginden kelli, kizlarini, ogullarini bilmem nerelerin pek pahali kolejlerinde, yuksek okullarinda okutup, turbani da bahane ederler. arap memleketlerinde bebelerine yuksek okul okutmayacak kadar da hristiyan mekteplerini pek severler .. ustelik batinin ahlaksizligini aldik diye hem fetva verirler hem sulalesinin digdigisina varana kadar gavurelinde okuturlar. millet de bu tarafta koyunlastiriladursun husnu'cuuum ..
  • korkarım kalanın yarısı da başladığı kitabı yarısında bırakmıştır.
  • bilinçsiz olarak adlandırılması daha sağlıklıdır.
  • geriye kalan 30%'luk kitap okuyan kesimin, kitabı sevdiremediği, okutmayı başaramadığı kesimdir.

edit: ulan neyini kötülemişsiniz anlamıyorum. kendi kendinize okumuşsunuz işte. öğrendiğinizi kendinizden başkasına öğretememişsiniz. kitabın kendisi de bir sürü bilgi içeriyor ama birine kendini okutmadığı sürece kağıt yığınından başka birşey değildir.
  • bu milletin yaşadığı yerde, ne demokrasi olur, ne toplumsal barış, ne üretim, ne de ilerleme. milli geliri 3500 dolara çakılıp kalmıştır. okumanın, aydınlanmanın öneminden bahsedilince, pişkin pişkin gülüp, "okuyup da ne olacak, adam mı olacan hıha" diye gülenleri de vardır.
  • okumamasindan gectim bir de bununla ovunen turleri var. "20 senedir almanya'da yasarim, daha bir kelime almanca ogrenmedim, ben ne oorenecem? dallama alman turkce ogrensin banane" diyenlerin bir turevi gibi "ben hic kitap okumadim" cumlesini sanki cok matah bir bokmus gibi sirita sirita soyleyenler.. deli ederler insani. neymis? zamani yokmus.. dantel yapmaya, dedikoduya, cilgin alisverislere, makyaja, okeye, bataga suna buna zamanin var ama? neymis? kitaplar pahaliymis. her ilde vardir zannederim 1 ya da 2 liraya kitap kiralayan kitapcilar. once bir abonelik aliyorsunuz. 10 milyon liralik bir kitap oluyor bu da genelde. sonra okudukca goturup yenisini aliyorsunuz. hic affetmem boyle zir cahilleri. nerde gorsem bogasim gelir. birsey yazacak oluyorlar kirk yilda bir, yazamiyorlar da tabii haliyle. okumayi keseli o kadar cok olmus ki yazmayi da unutmus, harfleri de.
    cok okuyanlar deli olur, kitap okuyanlar kafayi usutur, cok okuma gozun bozulur bilmemne diye yetistirilmis nesillerle geldik bu gunlere. aradan bazi tersler (?) cikmis demek ki. goz bozulmasini, kafa bozulmasini goze alarak okuyanlar.. hafiften de bozuldu hepsi evet dogru. af buyrun tuvalette bile kitap okuyan biri olarak sinir oluyorum kitapsizlara. sonra da memleket niye bu halde? e ne bekliodun?
  • mustafa kemal atatürk'ün, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünde demek istediği millet değildir. böyle bir milletle kitle demokrasisi değil, sadece sandık demokrasisi veya kelle demokrasisi olur.