şükela:  tümü | bugün
  • gelen son zamlarla birlikte vuku bulmuştur.

vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

bu arada bilmeyenler için aktarıyorum rakı yerli içkidir. türkiye'de bolcadır yani. yurt dışından temin edilmemektedir.

edit: bektaşiye sormuşlar alkol haram mıdır diye? "ağza göre değişir" demiş. içmeyenin içene, içenin de içmeyene sövme hakkı yoktur. lütfen birbirinize sövmeyin amk. doğalgaz su elektriğin de başlığını açıp bu durumlarda yaşadığınız mağduriyeti dile getirebilirsiniz rakının 119 tl olması konusuyla doğalgazın ne alakası var amk.
  • 70'lik yeni rakı yurt dışında daha ucuzdur.

kalbi olan izlemesin....
  • 2016'da hollanda'da şehir içi ithal içkiler satan mağazalardan 20-21 euro dolaylarında alıyorduk. kuru tl'ye çevirince o zaman bile (daha düşük kur, daha düşük vergiler) yurt içi fiyatlarından ucuza geliyordu.
  • madem rakı önemli bir şey, her önüne gelen alıp içerse kıymeti kaçar. bu yüzden 250 tl'den aşağı olmamalıdır. yetkilileri bu konuda uyarıyorum. rakıyı ucuz yapıp değersizleştiremezsiniz.
  • her işte bir hayır vardır evde rakı yapımı kısa video
    https://www.youtube.com/watch?v=y-epfc7pv_o
  • yanlış hatırlamıyorsam 119 tl'nin 86 tl'si vergilerdi. bakın vergi demiyorum vergiler diyorum. geriye kalan tutarda işte normalde ne kadar ucuza satılabileceğini gösteriyor.
  • ve.. 119 tlnin 20 euro olmasi.

yurt disinda da fiyati boyle, uzuluyorum amk su turk insaninin, genclerin emeklerine.

yahu acsaniza dukkan bir sey...
    yolun süslümanlarin paralarini. yatin haci ayaklarina...
    kurun bir ufak isletme ( helal usulle havuz temizligi, jeepinize allahu ekber yazisi stickercisi vs)
    yolun paralarini it gibi para basiyorlar.
  • yuzde 15.5 zam yapilmistir.

zam öncesi 35’lik yeni 56 liraya büyük 70’lik rakı ise 105 liraya satılıyormus.

ben yeni raki denilen ispirtoyu zaten icmiyorum da, tekirdag altinserisi 137 tl olmus, vay anasini. bunlara verecegim parayi gider viski icerim. hem de zahmetsiz, meze derdi yok.

%18’lik kdv kesintisi de yapılıyor. yani verginin de vergisi alınıyor. alınan bu kdv miktarı ile birlikte 70’lik rakının yüzde 74’ü vergi oluyor.

şoyle ki;

ötv : 67,10 tl

kdv : 17,20 tl

toplam vergi : 84,30 tl

yani demek oluyor ki, maliyeti ortalama 30 tl olan rakiyi 120 tl"ye aliyor, her 70'lik aldigimizda yaklasik 2 adet de devlet babaya almis oluyoruz.

yalniz arkadaslar goruyorsunuz, cok guzel sikiyorlar degil mi. ah cnm ya, siz siyasal islamcilar yok mu, cok buyuk orospu cocugusunuz.

bu sartlar altinda gidip bir mekanda icmek got ister. mecbur kalmadikca sakinin artik boyle seylerden. alin evinizde takilin. alabiliyorsaniz tabi. secimden once "alim gucunu kolaylastiracagiz, milletimiz artik rahat bir nefes alacak, muasir medeniyetler seviyeleri falan havada ucusuyordu, ne oldu. daha buyuk sikmeye basladiniz. yazik gunahtir bu insanlara. pazarda 5 liranin altinda sebze yok. zam vergi nereye kadar. bu zihniyeti destekleyen milyonlarca insanla ayni ulkede yasiyor olmak gerilim filmi gibi.

comar kardesim sen nasilsin, her sey yolundadir umarim. annene selamlar.
  • artık hiç şaşıramadığım zamdır.119 tl verdikten sonra sarhoş olmak için rakıyı içmeye gerek yok bence.şişeyi koy bir kenara.bakıp bakıp sarhoş olursun zaten.
  • kesin çözüm öneriyorum. içmeyin bu kadar basit.

edit: evet yurt dışında ucuz evet baya ucuz yani ne yapalım. youtube'da 50 tane kanal var çekmişler ayrı ayrı tıklanma almak için ucuz olduğunu zaten biliyoruz. burada 18 yaşında ergenler belki bilmiyordur yurt dışında ucuz olmadığını tr 'deki vergler 99 depreminden sonra gelen vergiler vs derken alıştılar yemeye. halk nasıl olsa alıyor diye yüklüyorlar vergiyi almayın madem fiyatlar hoşunuza gitmiyorsa. hem alıp hem protesto etmek olmaz.