şükela:  tümü | bugün
  • 1994 yapımı michael haneke filmi. diger haneke filmleri gibi yabancılaşma üzerine kuruludur. 71 sekanstan oluşur, adını burdan alır.
  • turkcelestirilmis adi 'tesadufi bir kronolojinin 71 parcasi' olan film.
  • kent uclemesi'nin ucuncu filmi.
  • sessiz film oynarken karsi takimin kesinlikle bilemecegi bir film.
  • bu filmin masa tenisi sahnesini sıkılmadan izleyebilen herkesi sabır taşı ilan edebiliriz heralde. hayır ben biliyorum bazıları sıkıntıdan topları saymaya kalkışıyor, '71 tane mi acaba?' diye. bir de gazete satan dükkanda cumhuriyet varmış, ben göremedim.
  • ozellikle haneke'nin diger filmlerini gorup begenenler tarafindan mutlaka izlenmesi gerekir. yalniz izleyiciye iskence orani biraz daha fazladir. pinpon sahnesi akillara funny games'daki formula1'li sahneyi cagristirir, isyan ettirir, koltuk tekmelettirir. kafa bosken, hayatta baska hicbir sikinti stres yokken izlemek salik verilir. cocuklarin ulasamayacagi yerde muhafaza ediniz, soguk iciniz. evet delirdim.
  • 71 parçaya bölünmüş bir çıldırma hikayesi. amok koşucusuna dönüşüp sonunda intihar eden avusturyalı bir öğrencinin gerçek hikayesinin kurgusal anlatımı. haneke'nin bu 71 sekansı yan yana koyma hünerine hayran kalmamak mümkün değil. benny's video'da olduğu gibi yine arka planda yugoslavya'daki savaş var.
  • haneke'nin, somali'ye düzenlenen bm operasyonu ve saraybosna'da savaş koşulları altında yapılan yılbaşı hazırlıkları arasında flash haber olarak yer bulan bir üçüncü sayfa cinayetini anlattığı harikulade filmi.
    neredeyse her filminde bir şekilde yer alan medya eleştirisi burada doruk noktasına ulaşırken, kanımca avrupa ve kent hakkında en çok ipucu verdiği filmi de yine bu olmuş. son fragmanda benzin istasyonu görevlisinin cinayetin neden işlendiği sorusuna verdiği "bilemiyorum. çok saçma" yanıtı ise tüm anafikri anlatıyor.
  • medya destekli şiddetin insan davranışlarına farkına varılmaksızın nasıl sirayet ettiğini çarpıcı bir şekilde ifşa eden michael haneke filmi. doksanların savaşlarla çatışmalarla dolu kaotik ortamı filmin altyapısını adeta kendiliğinden oluşturmuş desek yanlış olmaz. televizyonda dönen haberlerde yugoslavya'daki iç savaş, kuzey irlanda'daki ira saldırılarının yanında pkk'nın bir köy kahvesini makinalılarla tarayıp, köylülerin ölümüne sebep olduğu bir habere de yer verilmiş. izlemesi gerçekten sabır gerektiriyor ama sonu o sabıra değecek.
  • --- spoiler ---

bahsi geçen masa tenisi sahnesi tam 2 dk. 51 saniyedir. böyle söyleyince ee ne var ki denebilir. iyi izlemeler dilerim ahahahah

--- spoiler ---