şükela:  tümü | bugün
  • afrika'da toba yanardağı patladığı zaman bütün insanlar ölmüş. sadece 4000 kişi kurtulabilmiş. hepimiz o 4000 kişinin torunlarıyız. insanlık direkten dönmüş. toba biraz daha azimli patlasaymış insan diye bir şey hiç olmayacakmış.
  • tobo yanardağı afrika'da değil fakat gerisi doğru. birde siyahi ırk haricinde kalanlar için 4000 kişiden üreme yada torunları olma durumu var. edit: bu volkanın patlaması ile dünya'da nükleer kış başlamıştır yani insanlar bir anda ölmemiştir. o dönemde insanlar afrika'dan henüz asya ve avrupa'ya yayılmaya başladığı için ve nükleer kış bu kıtaları büyük oranda etkilediği için 4000 kişi ile ilgili teori buradan çıkmıştır.
  • (bkz: bottleneck) dna daralması. endonezyadaki tobo süper volkanının patlama tarihine yakın zamanlara denk geldiği için nedenin bu patlama olabileceğini söyleyen bir teori.
    4000 ve afrika dışılık ne demek bilmiyorum. bunlar da sadece tahmin olabilir ama bu süper volkanlar öyle afrika amerika ayırt etmez.
  • afrika'daki kücücük bir ormanda yasayan babun popülasyonundaki genetik cesitlilik bütün dünyaya yayilmis insanlardan daha fazla. bilim adamlari neden insanoglunun genetik olarak daha az ortak atasi var sorusunun cevabini bu olay ile veriyor.
  • adam gibi adam neanderthallerin domine ettiği bir dünya olabilirdi bugün.
    gel gör ki puşt atalarımız söz konusu bottleneck'i atlatıp bilinen bilinmeyen diğer insan türlerinin de götünde dinamit patlattılar ve bugünlere geldik.
  • o dört bin kişiden biri de "abi biz napıyoruz ya, siktir et atlayıp kurtulalım" dememiş mi. keşke deseymiş ve hiçbir zaman olmasaymışız. evet ben de olmayacaktım bunun farkındayım fakat siz de olmayacaktınız. keşke olmasaydınız hepinizden tiksiniyorum.
  • bilim adem ile havva'ya doğru yol almaya başlamış. hayırlı olsun.
  • günümüzden 73.000 yıl önce sumatra gölünü kaplayan süper volkan toba dağının patlaması insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden birisidir. bilim insanlarının daha yeni yeni kavramaya başladığı patlama, tüm asya kıtasını adeta silip süpürerek hindistan, nepal, mogolistan gibi mongoloid insan ırkının çoğalmasında etkili olmuştur. insan çeşitliliği ve popülasyonda ki azalma günümüzde birbirine aşırı derecede benzeyen kavimlerin oluşmasında ana rolü üstlenen felaketlerdir..

4000 kişinin hayatta kaldığı tezi yanlıştır.
    toba süper volkanı, afrika'da değildir.