• sefere başladığı ilk günden beri haftanın her günü günde 2 defa (belki 3) kez bindiğim, arkadaşlık çevremin büyük bir yüzdesini buradan kazandığım (özellikle kızlar) bahçeşehir taksim hattında çalışan bazen çift bazen tek katlı otobüs seferi numarası. hayatım orda geçti sanırım sonuna kadar orada geçireceğim .
  • 5 öğrenci bileti ile de binilebilir.
  • 2 tam biletle binilen ve insanların erken yatmasını amaçlayan otobüs.en son 9da galiba kendisi.
  • zannedersem otobuse binerken sofore "gunaydin", inerken de "iyi aksamlar" denen, soforun de buna karsilik "benim yolcum en iyisine layiktir", "haydi allaaa emanet olun", "dün yoktunuz hayrola bir yaramazlik mi var" turunden cumleler kurdugu nadir hatlardan.

ayrica bu otobusun yeri ve saati devamli degisir ve kimse de bu degisiklikleri yolculara bildirme zahmetine katlanmaz.

hatta kiyidan koseden, sabirla ve de inatla otobusu bekleyen elli kisilik yolcu grubunu seyredip de bir sey soylemeyen gorevlilerin aralarinda "bakalim ne zaman farkedecekler" diye iddiaya girdikleri yolunda polemige bile girilmesi caizdir

en gec 10'dadır, saatleri surekli, kalkis duragi ise zaman zaman değişir.
    sekize bes kala yazar, gelmez.
    sekizi ceyrek geceyi bekleyeyim dersiniz.
    sekizi ceyrek gece de gelmez. etti mi size iki otobusluk ahali.
    sekiz kirk besi beklersiniz.
    gelmez efendim. alin size uc otobus dolusu insan.
    gelen her cift katliya kitleler halinde kosusturursunuz.
    ama gelen ya 76d'dir*, ya beylikduzu otobusu*, ya avcilar.
    kitleler halinde kufredersiniz.
    saat dokuz gibi bir 76e tesrif eder.
    iste o sahne gorulmeye degerdir.
    genci yaslisi kadini erkegi doksan tane insan* ** * kapiya dogru hucum eder.
    fakat bunu yapabilmek icin, stratejik bir ongoru gereklidir, zira otobusun nerede duracagi belli olmamaktadir.
    levhasinin asili oldugu yerde duracagini dusunerek orada beklediginiz takdirde, geride duran otobusun oyununa gelip acikta kalabilirsiniz.
    ya da otobusu gordugunuz gibi ona dogru hasretle kosabilir, ve levhanin altina giden otobuse mel mel bakabilirsiniz.
    bu hazin sondan kurtulmanin en etkili yontemi, soforun hareketlerini talip etmek, mumkunse gozlerinin icine acikli acikli: "saatlerdir bekliyorum ne olur burada dur" dercesine bakmaktir. o da olmazsa tehditkar bakislar da ise yarayabilir.
  • kalkis yeri 14 ekim itibariyle gene degisecek olan otobustur.

-kaptan nereden kalkacak simdi bu otobus?
    -simdi sen asagida bi stad var, inonu, onu biliyo musun? * *
    -evet biliyorum*
    -hah iste onun oradan*
    -hmmmm.
    -iste oradan kalkacak meydandan da gececekmis ama nereden gececek biz de bilmiyoruz daha*
    -peki tesekkur ederim.
    -rica ederim.

parabellum caresizce ust kata cikar.
    asagidan kaptanin sesi gelmektedir:
    -hamdiiiiiiiiiii nereden kaldiricaksiniz abicim bu otobusleri?????????????

(bkz: cok dertliyim be sozluk)
  • -gunaydin kaptan, otobus nereden kalkacak taksimden simdi?
    -valla biz de bilmiyoruz meydandan yakalamaya calisin.
    -??????????????????

aksam gelen edit: taksim meydandan kalkiyormus, ogrendik.
    günler sonra gelen edit: ben bu işten hiçbirşey anlamadım. taksimde ışıkların orada inin, dolmabahçeye kadar iniyor bu otobüs. meydanı dolaşsın da öyle ineyim demeyin. üşenmeyin kalkın inin. sonra dolmabahçe-beşiktaş arasında bir sabah yürüyüşü yapabilirsiniz.
  • başka bir otobüs hattı örneği için (bkz: 145t)
    bunlar benzer karakterde otobüslerdir. saatsiz (aslında var da uygulama yok), çift kat (çoğunlukla), 2 bilet, öğrenci, indirim yok, uzun yol, bezginlik, uyku, kitap, discman falan.
  • iftar saatinde trafiğe takılıp bir tanesi yarım saat geç gelmiş aradaki gecikmeyi telafi etmek için hemen kalkmış, bahçeşehir içindeki duraklara uğramadan doğrudan otoyola sadece 8 yolcu ile çıkmıştır. 70-80 yerine sadece 8 yolcu ile sefer maliyeti çıkabiliyorsa (ki çıkmıyor aslında) neden 2 bilet kullanılıyor bu hatlarda? gördüğüm kadarıyla otoyolda gişelere bu otobüslerin ödediği para da aman aman bir şey değildir.
  • artık üzerinden tırtıl geçmiş yaprak gibi didik didik olmuş otobüslerden oluşan, hala öyle ya da böyle çalışabilmesi mucize kabilinden sayılabilecek olan hattır.
    efendim, bu hattın otobüsleri, her seferde üç kere restart atmadan bahçeşehir’e varamamaktadır. bildiğiniz restart. sağa çekiyorsunuz arabayı, kontağı kapatıyorsunuz, sonar tekrar açıyorsunuz, geliyor size bir mavi ekran, diyor ki “düzgün kapatılmamış bu, ben verileri control edeceğim.” escape tuşu da yok ki bu şerefsizin. ama hızlı tarıyor namussuz. diyor “tamam anam, hadi yola devam!”
    on beş dakika sonra: “bana yeni yolcular yükledin, restart gerekmekte.” ama devamında “şimdi mi daha sonra mı” diye de sormuyor. haydi çek sağa!

ayrıca ataşehir’e giden kardeşlerinden pek de farklı olmayan bu otobüs yarım saat yerine bir buçuk satte bir geldiğinden, taksim meydanın o merdivenler olan, yılbaşında konser verilen yerinde iki yüz kişinin yalı kazığı gibi beklediği orta yeri, kapkaççıların da seyir yeri olmuş vaziyette.
    şöyle oluyor:
    otobüs ufukta gözüktüğünde, kalabalık içinde herkes birbirine çaktırmamaya çalışarak, otobüsün duracağı noktayı tahmin etmeye çalışarak ufak hareketlerle dolanmaya başlıyor. otobüs geldiğinde ise bildik görüntü:
    - itmesenize kardeşim ayıp değil mi?
    + bak terbiyesize, kadın benden yarım saat sonra geldi şimdi önüme geçmeye çalışıyor, ahlak sukut etmiş!
    fakat takriben üç dört dakika sonra:
    - telefonummmmmmmmmmmmmmmmmm!
    - hasan yılmaz! hasan yılmaz burada mı??? yere kimlik buldum! hasan yılmaz! cüzdanınızı çalarken kimliğinizi düşürmüşler!!!! haaasaaaan yııılmaaaazzzz!

ps: ayrıca durakta ziplayan kiz a telifini vermek koşuluyla nikimi durakta zirlayan kiz olarak değiştirmek istiyorum. ilgililerin dikkatine*

pss: ayrıca şuna da bakmak lazım bence:
    (bkz: taksim e varinca topragi opmek)
  • efendim ayrı bir kültürü görgüsü, saygısı ve de daha bilimum şeyi vardır bu hattın, elimden geldiğince naçizane anlatmaya çalışayım, günlerimin gecelerimin, önemli bir bölümünün geçtiği bu muhteşem ötesi hattı.

herşey önce bir toz ve gaz bulutuydu...*, ilerleyelim biraz aklıevvel mütehattit, ve de bilimum yapı sektörünün sehrin icinde ama sehirden uzak , oraya buraya 5-10 dakika * şeklinde çarşaf çarşaf sloganları ile bulgaristan sınırlarında kurulmuş naçizane genel adıyla bahçeşehir olan, milyonlarca kooperatif ve de bilimum sitelerin bileşiminden oluşan semte zamanla düzenli otobüs seferleri sağlanması gerekmiş ve de güzide kurumumuz iett olaya el atarak 76ehattını yaratmıştır. genesis kısmı böylece sona eriyor.

zaman içinde sürekli artan nufüsa mütevellit olarak seferler sıklaştırılmış, yeni otobüsler alınmış ve bilimum atılımlar yapılmıştır. güzel zamanlardı o zamanlar, yol gene uzun, gene çetindi ama en azından bu kadar insan yoktu etrafta. neyse nostalji de yapıldı akabinde devam. değişerek gelişen iett, yıllar içinde biz insan taşıyoruz anlayışına girince de zaten komada olan güzide hattımız "çekin fişimi ulannn!!!" diye haykırmaya başlamıştır. şöyle ki, adap ve de kullanım kılavuzu burdan sonra başlıyor.

boş vakit aktiviteleri: hala yıllar önce alına otobüsler kullanılır bu hatta, ve arıza yapmamaları yüce tanrı'nın biz mucizesidir sayın yolcular. arıza zamanlarını, tem kenarında araba sayma, yeni arkadaşlıklar kurma, non-stop müzik dinleme, vs gibi çeşitli aktiviteler ile değerlendirerk, daha sonraki ve daha sonraki ve daha da sonraki otobüsleri beklersiniz.

iklimlendirme: araçlarda kışın bir türlü çalışmayan kaloriferler, yazın o beter sıcağında güldür güldür çalışır, hatta durum yeni alınan araçlarda da böyledir. bu sebepten, kışları olabildiğince lahana şeklide, yazları ise üstünüze hafif irşeyler alarak bu hattı kullanmanızda fayda var.

beden sağlığı: cam kenarlarına kat'i suretle oturmayın!!! yenisi olsun eskisi olsun tüm araçlarda cam sadece bir aldatmacadır. yandan, sağdan, soldan üstten, alttan bir eserki sormayın gitsin. hele de aracımız kalkışa geçtiğinde; tem'de çılgın atarken, fön makinası gibi püfür püfür. tamam cam kenarları arada sırada çalışan kaloriferlerin hava çıkışlarına de ev sahibliği yapma vesilesiyle caziptir ama. artık bunlar saatli mi çalışıyor yoksa araç hareket ederken çalışmıyor mu bilmem, tem'e girilince durur bu mendeburlar ve sadece siz ve de rüzgarın güzel sesi gişelere kadar berabersinizdir.

teknoloji kullanımı: cep telefonu kullanımında nispeten rahattır bu hatç fazla göze batmamak şartıyla kuıllanın, kullandırttırın efendim.

ruh sağlığı: her gün sürekli ama sürekli iett web sitesinden, ve de duraklardan hatta ve hatta şöforlerden kalkış ve varış saatlerini kontrol edin, etmeyenleri ettirtin. kimin eğlencesi ise bu saatler değişir zırt pırt, hatta benim neyim eksik saatler değişiyor diyen duraklar dahi değişir. bunca yıldır bu hattı kullanıyorum sadece bir seferinde durak değişimine dair uyarı geldi, o da biz insan taşıyoruzdan önce.

ruh sağlığı (reloaded): saatleri kontrol edin dedim ama bu da aslında gereksiz bir eylemdir, zira otobüsler geç gelme eğilimlidir. temden gelen taksim-beylikdüzü *, saatinde gelip hatta bazen iki tane ard arda gelip çatır çatır çalışır, e5'i kullanan bahçeşehir-taksim *de aynı şekilde dizi dizi dizilir durağa ama özlemle bekleyen gözleriniz o kutsal sayıları ve de harfi göremez. her gelen iki katlıya 76e diye atlarsınız ama olmaz o kadar değil. bu amaçla çelik gibi sinirleriniz, anti-depresanınız falan olsun yanınızda. kitabınızı bulundurun, hatta yolluk alın durakta beklerken işe yarıyor.

tahmin ve oturma sarunsalı: durağın an itibariyle gayet kalabalık bir yerde olması sebebiyle hiçbirşeyi stabil olmayan hattımızda otobüsün duracağı yerde belli değildir. tamamen sürücü ve yol durumu orantısına kalmış bir bilinmeyendir. ama geliştirilmiş ve de denenmiş taktikler sayesinde bu durumu en az zararla atlatabilirsiniz. kişisel tavsiyem, taksim durağının arkasında bulunan merdivenlerin tepesine konuşlandıktan sonra elf bakışlarınızla gelen giden tüm otobüsleri kesmenizdir. ama kıstasımız bilinmeyen olduğu için maalesef burada bir ipucu veremeyeceğim. yeni alınmış cillop yeşil otobüslerden de gelebilir, iki katlı olanlarda hatta o çoookk eski sonradan modifiye olanlar da damlayabilir durağa. göründüğü üzere portföyümüz çok geniş. siz sürekli tetikte olun. zaman içinde "bu onun gelişi!!!!" şeklinde söylemler verebilecek dereceye gelerek "veteran 76ers" kategorisine dahil oluyorsunuz o zaman işiniz çok daha kolay. peki nedir "bu onun gelişi!!!" hadisesi. söz konusu hattın tüm araçları salına salına sakincene gelirler efendim. yolcu bekler aman durağa gideyim alayım insanları soğukta, yağmurda bezmiştir onlar duyusundan yoksun, yolun tadını çıkaran, yanaşayım mı yanaşmayayım mı rahatlığında gelen her araç biliniz ki 76e dir. gözünüze kestirdikten sonra asıl mcadele başlar. eş, dost, arkadaş ne olsa silmeniz lazım oturmak için. iki dakika önce aranızdan su sızmayanı yanımayacaksınız. otobüsün geliş hızı ve durakta bekleyen araç sayıları ile onların konumlarını analiz edip konuşlandığınız kartal yuvasından potansiyel duruş alanını tahmin etmeniz kolaydır. yavaşça aşağıya inin o merdivenlerden, yola en yakın alana konuşlanın ve her an hareket etmeye hazır olun. bu şekilde kuvvetle muhtemel oturacaksınızdır sayın yolcu.
hesabın var mı? giriş yap