şükela:  tümü | bugün
 • kabul tarihi 20.07.1966 yürürlüğe giriş tarihi 15.05.1976 son değişiklik tarihi 07.09.2017 olan 'mevcut gecekonduların ıslahı, tasfiyesi, yeniden gecekondu yapımının önlenmesi ve bu amaçlarla alınması gereken tedbirler hakkında bu kanun hükümleri uygulanır'mış
 • ilk yıllarında dedemi de istanbul'da yer sahibi yapmış yasadır ve öncekilerden farklı olarak barınma hakkını ele alan çok kapsamlı bir yasadır. kıçıkırık af veya bağışlama değildir.

  hatırladığım kadarıyla bir kaç farklı modelde gecekondu probleminin çözülmesi planlanmıştı. ihtiyacı olana arsa, ev veya inşaat kredisi veriliyordu.

  1968 sonlarında sıraya giren dedeme de 4 sene sonra sineklitepe gecekondu önleme bölgesinde birinde arsa tahsis edilmiş, o anki çocuk sayısına göre metrekarede bir inşaat planı mimar ve mühendis onaylı olarak verilmiş ardından da belediyeden temel inşaatı için izin çıkarılmış. bu paketin tamamı da cüzzi taksitler şeklinde tahsil edilmiş. ev planlarını merak edenler için ufacık, geniş bahçeli iskandinav tarzı evler planlanmış.

  velhasılı kelam 72 yılında verilen yerde ne elektrik, ne su var. dolayısıyla yeri alan kişiler de haklarını satmaya başlıyorlar. 1980 darbesine kadar boş arsaların bir sokağına sağcılar bir sokağına çömüyor, esas hak sahipleri tapuları alamadan bu gecekonducular buralarda yaşamaya başlıyor. hem gecekonducular hem de ikinci el alanlar önceki süreçten habersiz olduklarından kafalarına göre binaları dikmeye başlıyorlar.

  velhasılı kelam 90'lara geldiğimizde yerlere bedava çömenler burada yaşadıklarını ispatlayarak sonraki aflar sayesinde tapularını üzerlerine geçiriyorlar ve ilk hak sahipleri de elleri boş bir şekilde haklarını kaybediyorlar. 2007 yılında ise yeni bir imar planı ile geçmişe sünger çekiliyor, kamu arazileri ve dere kenarlarındakiler hariç herkes yeni ve iskanlı binalarını dikerek tamamen yasallaşıyorlar.

  kısaca istanbul'un merkeze yakın bir bölgenin tarihsel gelişimi de budur.