şükela:  tümü | bugün
  • genelde oscar odul torenleri her yilin $ubat ayinin sonunda yapilir, fakat 2006 ki$ olimpiyatlari $ubatin sonuna kadar sureceginden akademi yetkilileri bu sefer mart ayinin ilk haftasina aldiklarini gecenlerde acikladiklari torendir.. sanirim 2005'in en cok beklenen filmi olan star wars: episode iii - revenge of the sith'e bir cok heykelcik gidecektir, zira malumunuz lord of the rings'in ilk iki bolumu beklenen odulleri alamami$ fakat 3. bolum 76nci oscar odul toreninde co$tukca co$mu$tur.. $imdi akademi bu buyuk efsanenin son bolumunu de $anina yaki$ir bir odul bombardimani ile ugurlayabilir.. ayrica spielberg hoca'nin tom abimiz* ile ortak mega projesi war of the worlds de eli bo$ ayrilmaz heralde.. bunlarin yaninda yine bir cok sequel izleyecegiz 2005'te (batman begins, scary movie 4, jurassic park 4, mission impossible 3, the fast and furious 3, die hard 4, king kong) ama bunlarin odul toreninde pek bir varlik gostereceklerini sanmiyorum, zira bir odul toreninde iki blockbusterdan fazla filme pek fazla odul gitmez..
  • yabancı film kategorisinde ilk 5'e kalırsa türkiye adına gonul yarasi filminin de zikredileceği bir tören olacaktır. an itibarı ile aday adayıdır yavuz turgul'un filmi.
  • acikcasi bu sene war of the worlds'un odul almasi halinde once kufru basacagim. batman begins kostum odulu falan alabilir haliyle. cinderella man'den de potansiyel bekliyorum en iyi film acisindan.
  • gönül isterki lord of war a versinler birkaç heykelcik bu ödül töreninde ama hemen hemen imkansız heralde.
  • en iyi animasyon film dalında ki 10 aday adayı film belirlenmiştir.

chicken little
    corpse bride
    gulliver's travel
    hoodwinked
    howl's moving castle
    madagascar
    robots
    steamboy
    valiant
    wallace & gromit in the curse of the were-rabbit

bu filmlerden 3'ü oscar adayı olarak 25 ocak'ta diğer adaylıklarla birlikte açıklanacaktır. 2003'de bu dalda ki heykelciği, spirited away ile evine götüren hayao miyazaki'nin 2004 yapımı howl's moving castle'ı, tim burton'un son filmi corpse bride ve ingiliz yapımı wallace & gromit kişisel favorilerimdir.
  • heykel için yarışacak aday filmlerin 31 ocak günü açıklanacağı ödül töreni.
  • munich ve brokeback mountain ağırlığı olacak gibi görünen tören.ayrıca en iyi erkek oyuncu dalındaki adayların filmlerini çok merak ediyorum;russell crowe aday bile gösterilmediğine göre hepsi insanüstü oynamış olmalı...
    (bkz: anladın sen onu)
  • bu sene oyuncu ödüllerinin gerçekte en güzel olup da kendini en çok çirkinleştirenlere gitmemesini umut ettiğim tören. artık oyuncu ödülleri en içten , en sade, en gerçekçi oynayana gitse, o gün bir koç kesmeye niyetlendim. kararım karar.

bir de birçok ödüle damga vuran müslüman mı , yahudi mi, zenci mi, filistinli mi , siyasi mi , kapitalist mi gibi değerlendirmeye katılan yüzlerce önyargı ve farklı değerlendirme kriterlerinden arındırılmış hak edenin ödülü kucakladığı bir tören olması ümidini taşımaktayım
  • star wars episode iii revenge of the sith sadece makyaj alanında aday olmasıyla birçok insanın gözünden düşecek (gözden düşülecek düş!) düşmesi gereken oscarların en sonuncusu... narnia'ya falan gidecek oscar ona yanarım birde brokeback mountain mıdır ne karın ağrısıdır ona... anakin'in basması şart olmuştur ödül törenini...
  • her zaman olduğu gibi öncesinin, yani filmleri ödüllerden önce izleme telaşının, geyiklerinin ve tabii ki tahminlerinin daha keyifli olduğu organizasyondur bu. ben de ntv'ye uçmadan önce naçizane tahminlerimi ve bazı yerlerde favorilerimi sunmak istedim, tutarsa ne ala, tutmazsa ne gam!

en iyi...

film: crash
    brokeback mountain tantanayı yarattı ama amerika'nın çok sıkı bir eleştirisini yapan crash bence ödülü alacak. bu arada, uzun yıllardır beş filmin de kalburüstü olduğu bir oscar olmamıştı, bu açıdan kime gitse üzülmem sanıyorum.

yönetmen: ang lee (brokeback mountain)
    bir yandan george clooney'yi takdir etmek isterler diyorum ama bir yandan brokeback'i öksüz bırakmazlar gibime geliyor. bu yüzden ang lee.

erkek oyuncu: philip seymour hoffman (capote)
    şimdi bu adamın yıllardır zaten hastasıyız. happiness, love lisa, boogie nights, hard eight derken kaç sosyopatı, kaç sorunlu karakteri nefis oynadı bu adam. şimdi yıllardır hak edilmiş bir oscar alacak bence. ha, capote'de de müthiş oynuyor ama, işte bu "oscarlık performans" dediklerinden. joaquin phoenix tıpkı jamie foxx'un ray charles'lığı gibi şahane bir cash çizmişti ama iki yıl üst üste şarkıcı rollerine vermek terso bir durum olabilir.

kadın oyuncu: felicity huffman (transamerica)
    belki duygusal bakıyorum ama bu performans ödülsüz bırakılmamalı. tamam, renee, catherine, gwyneth, charlize, julia gibiler sayesinde güzel aktrisler yıllardır abone olmuş durumdalar oscar'a ama transamerica'da çok büyük bir başarı var. ıskalanmaz umarım.

yardımcı erkek oyuncu: matt dillon (crash)
    gecenin en yaman çekişmelerinden birisi burada. 3 dalda aday olan clooney'nin gönlünü yapmak var, brokeback'te şahane olan jake gyllenhaal var (ki filmin asıl yıldızı bence de heath ledger), paul giamatti var. ama matt dillon kariyerinin en iyi oyununu çıkarmışken boş göndermezler. bir de, en sevdiğim oyunculardan birisi olan giamatti geçen yıl sideways'te adaylık alamazken burada oscar alırsa ben de bozulurum. sırayla olmasın her şey.

yardımcı kadın oyuncu: amy adams (junebug)
    belki yine duygusal bir tercih. ama mira sorvino ve marisa tomei'nin zamanında yaşadığı şey amy'nin başına gelebilir gibime geliyor: kimsenin duymadığı genç aktris harika bir performansla oscar'ı alıyor... umarım!

orijinal senaryo: good night and good luck
    uyarlama senaryo: brokeback mountain
    animasyon: wallace and gromit
    yabancı film: paradise now

kurgu: crash
    görüntü yönetimi: brokeback mountain
    sanat yönetimi: memoirs of a geisha
    makyaj: the chronicles of narnia
    kostüm: memoirs of a geisha
    görsel efekt: king kong
    ses: king kong
    ses kurgusu: king kong
    müzik: memoirs of a geisha
    orijinal şarkı: transamerica
    belgesel: march of the penguins

son olarak, hiçbirini bilmediğimden, isimlere bakarak yaptığım sallama kısım:

kısa film: the runaway
    kısa belgesel: god sleeps in rwanda
    kısa animasyon: one man band

iyi seyirler!